Przejdź do treści głównej

Zdrowie publiczne

Co robi Komisja

Komisja Europejska i kraje UE wspólnie pracują nad zbudowaniem silnej Europejskiej Unii Zdrowotnej, której celem będzie ochrona zdrowia Europejczyków, poprawa odporności europejskich systemów opieki zdrowotnej i przygotowanie UE i jej państw członkowskich do zmierzenia się ze wspólnymi wyzwaniami. UE prowadzi działania w wielu różnych obszarach. Stara się zwiększyć zaufanie do szczepionek, zapewnić wszystkim obywatelom dostęp do potrzebnych im leków i wyrobów medycznych po przystępnej cenie, zmniejszyć obciążenie związane z chorobami nowotworowymi i innymi najpoważniejszymi chorobami niezakaźnymi oraz umożliwić czerpanie korzyści z cyfryzacji w obszarze opieki zdrowotnej i usług.

Podejmowane są również inicjatywy mające na celu ograniczenie stosowania antybiotyków, ulepszenie ram oceny technologii medycznych oraz, w związku z pandemią COVID-19, usprawnienie reagowania w sytuacjach kryzysowych i zwiększenie gotowości na tego rodzaju kryzysy.

Nowe zagrożenia ocenia Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, dzięki czemu UE i krajowe organy ds. ochrony zdrowia mogą szybko na nie reagować.

W celu ochrony Europejczyków i zapewnienia im najlepszego dostępnego leczenia wszystkie leki w UE muszą zostać zatwierdzone na szczeblu krajowym lub na szczeblu unijnym za pośrednictwem Europejskiej Agencji Leków, zanim zostaną wprowadzone do obrotu.

Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) opracowuje, przygotowuje i udostępnia medyczne środki przeciwdziałania z wyprzedzeniem i w trakcie trwania kryzysu.

Cele

Zobacz, jakie działania w dziedzinie zdrowia publicznego podejmują inne instytucje UE

Medical devices and In Vitro Diagnostic medical devices (IVDs) have a fundamental role in saving lives.

The EU4Health programme will help build stronger, more resilient and more accessible health systems.

To create a future proof regulatory framework and support industry in promoting research and technologies.