Što je mehanizam vladavine prava?
Europski mehanizam vladavine prava predviđa postupak godišnjeg dijaloga između Komisije, Vijeća i Europskog parlamenta s državama članicama te nacionalnim parlamentima, civilnim društvom i drugim dionicima o vladavini prava. Temelj tog novog postupka je izvješće o vladavini prava.
Glavni cilj europskog mehanizma vladavine prava je podupiranje međuinstitucijske suradnje te poticanje svih institucija EU-a na doprinos u skladu s institucijskim ulogama. Taj cilj odražava dugoročni interes Europskog parlamenta i Vijeća. Komisija također poziva nacionalne parlamente i nacionalna tijela na raspravu o izvješću, a ostale dionike na nacionalnoj razini i na razini EU-a potiče na suradnju.
Svake godine u okviru mehanizma objavljuje se izvješće o vladavini prava i provode pripremni radovi s državama članicama, što će poslužiti kao osnova za rasprave u EU-u te spriječiti nastanak problema ili njihovo produbljivanje. Utvrđivanje izazova u najkraćem mogućem roku uz uzajamnu potporu Komisije, drugih država članica i dionika, uključujući Vijeće Europe i Venecijansku komisiju, moglo bi pomoći državama članicama da pronađu rješenja za očuvanje i zaštitu vladavine prava.
Izvješće o vladavini prava 2020.
U Izvješću o vladavini prava 2020. prate se značajne pozitivne i negativne promjene povezane s vladavinom prava u državama članicama. Izvješće obuhvaća četiri stupa: pravosudni sustav, okvir za borbu protiv korupcije, medijski pluralizam i ostala institucionalna pitanja povezana s diobom vlasti.
National Rule of Law dialogues
The national rule of law dialogues are a format developed by the Commission and the Fundamental Rights Agency and facilitated by the national Commission Representations. They aim to bring together different stakeholders and authorities to discuss about national rule of law issues and how to follow-up to them, on the basis of the Rule of Law Report.