Strategia na rzecz równouprawnienia płci - Komisja Europejska
Przejdź do treści głównej

Strategia na rzecz równouprawnienia płci

Osiągnięcia i kluczowe obszary działania

Osiągnięcia w dziedzinie równości płci

Mimo że nadal istnieją nierówności, w ciągu ostatnich dziesięcioleci UE poczyniła znaczne postępy w zakresie równości kobiet i mężczyzn. Jest to wynikiem:

  • przepisów
  • uwzględnienia aspektu płci, czyli problematyki płci we wszystkich innych obszarach polityki
  • konkretnych środków na rzecz awansu kobiet.

Do pozytywnych tendencji należy zaliczyć wyższą liczbę kobiet na rynku pracy oraz postępy w zdobywaniu przez nie coraz lepszego wykształcenia i kwalifikacji zawodowych.

Jednak na rynku pracy nadal utrzymują się różnice w traktowaniu kobiet i mężczyzn.  Kobiety są w dalszym ciągu zatrudniane w gorzej opłacanych sektorach oraz niedostatecznie reprezentowane na stanowiskach decyzyjnych.

Plan działania na rzecz praw kobiet 

7 marca 2025 r. Komisja Europejska przyjęła plan działania na rzecz praw kobiet. W planie przedstawiono długoterminową wizję osiągnięcia równości płci, w oparciu o podstawowe zasady i cele polityczne określone w deklaracji zasad społeczeństwa równego pod względem płci (w załączniku). Celem jest ochrona i propagowanie praw kobiet oraz sprostanie nowym wyzwaniom w zakresie równouprawnienia płci, takim jak uprzedzenia, dyskryminacja i przemoc, które są dodatkowo wspomagane technologią. W planie działania przedstawiono unijne ramy polityczne na rzecz praw kobiet, które mają wyznaczyć kierunek działaniom w nadchodzących latach. Plan stanowi podstawę do opracowania ukierunkowanych środków prawnych i politycznych w ramach strategii na rzecz równouprawnienia płci na okres po 2025 r. i później. Ma również motywować do realizacji polityki uwzględniającej aspekt płci w innych inicjatywach Komisji. 

Komisja zwraca się do pozostałych instytucji europejskich, przede wszystkim do Parlamentu Europejskiego i Rady, o zatwierdzenie deklaracji zasad społeczeństwa równego pod względem płci w 2025 r. i o jej przestrzeganie. Komisja zachęca również inne instytucje, kraje UE, partnerów społecznych, organizacje społeczeństwa obywatelskiego i inne zainteresowane strony do zaangażowania się w realizację zasad i celów planu działania oraz do podejmowania działań na odpowiednim szczeblu.

  • 7 MARCA 2025
A Roadmap for women’s rights – Commission Communication
  • 7 MARCA 2025
Annex to the Roadmap on Women’s Rights - Declaration of principles for a gender-equal society

Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025

Strategia UE na rzecz równouprawnienia płci wciela w życie zobowiązania Komisji Ursuli von der Leyen w zakresie dążenia do Unii równości. Strategia przedstawia cele polityczne i działania mające na celu osiągnięcie do 2025 r. znacznych postępów na rzecz równości płci w Europie. Celem jest Unia, w której wszystkie kobiety i dziewczęta oraz wszyscy mężczyźni i chłopcy, w całej ich różnorodności mogą swobodnie podążać wybraną ścieżką życia, mają równe szanse rozwoju i mogą w równym stopniu uczestniczyć w życiu społecznym i być przywódcami naszego europejskiego społeczeństwa.

Głównym celem jest zwalczanie przemocy na tle płciowym, przełamywanie stereotypów związanych z płcią, zniwelowanie różnic w traktowaniu kobiet i mężczyzn na rynku pracy, zapewnienie równego udziału w różnych sektorach gospodarki, rozwiązanie problemu zróżnicowania wynagrodzeń i emerytur ze względu na płeć, zniwelowanie różnic płci jeśli chodzi o opiekę nad osobami zależnymi i osiągnięcie równowagi płci w procesie podejmowania decyzji i w polityce. W strategii stosuje się dwutorowe podejście do kwestii uwzględnienia aspektu płci, połączone z ukierunkowanymi działaniami, gdzie interselekcjonalność jest horyzontalną zasadą jej wdrażania. Chociaż strategia skupia się na działaniach w ramach UE, jest ona spójna z polityką zewnętrzną UE w zakresie równości płci i wzmocnienia pozycji kobiet.

Jednym z pierwszych rezultatów strategii były wiążące środki w zakresie przejrzystości wynagrodzeń, które Komisja przedstawiła 4 marca 2021 r. W maju 2023 r. przyjęto dyrektywę w sprawie przejrzystości wynagrodzeń. Nowe przepisy pomogą urzeczywistnić zasadę równości wynagrodzeń za taką samą pracę lub pracę takiej samej wartości, zapisaną w Traktacie od 1957 r.

8 marca 2022 r. Komisja Europejska przyjęła nowy ogólnounijny wniosek dotyczący dyrektywy w sprawie zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej.  6 lutego 2024 r. współprawodawcy osiągnęli porozumienie polityczne w sprawie tego wniosku. Dyrektywa ta jest pierwszym kompleksowym instrumentem prawnym na szczeblu UE służącym zwalczaniu przemocy wobec kobiet, która nadal jest wszechobecna. Kryminalizuje ona niektóre formy przemocy fizycznej, zarówno w internecie, jak i poza nim. Dyrektywa przewiduje również kompleksowe środki ochrony ofiar oraz dostęp do wymiaru sprawiedliwości i wsparcia (np. schroniska, centra kryzysowe dla ofiar gwałtu i telefony zaufania).

Innym ważnym osiągnięciem jest dyrektywa w sprawie równowagi płci w organach spółek, której celem jest poprawa równowagi płci na stanowiskach decyzyjnych w największych spółkach notowanych na giełdzie w UE. Po 10 latach negocjacji dyrektywa została ostatecznie przyjęta 22 listopada 2022 r. Nowe przepisy europejskie pomogą przebić szklany sufit w zarządach spółek giełdowych i dać wielu kobietom, które posiadają kwalifikacje uprawniające do obejmowania stanowisk kierowniczych, rzeczywistą szansę na ich uzyskanie.

Od sierpnia 2022 r. zaczęły obowiązywać nowe ogólnounijne prawa rodziców i opiekunów do równowagi między życiem zawodowym a prywatnym. We wrześniu 2022 r. Komisja przedstawiła europejską strategię w dziedzinie opieki połączoną z nowymi celami w kwestii wczesnej edukacji i opieki nad dziećmi, aby poprawić stopień uczestnictwa kobiet w rynku pracy. 

8 marca 2023 r. Komisja Europejska rozpoczęła kampanię na rzecz przełamywania stereotypów związanych z płcią. Ta realizowana przez cały 2023 r. kampania #EndGenderStereotypes dotyczyła stereotypów związanych z płcią, które dotykają zarówno mężczyzn, jak i kobiety w różnych sferach życia, m.in. przy wyborze zawodu, podziale obowiązków opiekuńczych czy podejmowaniu decyzji.

W październiku 2023 r. Komisja stała się stroną Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej (konwencji stambulskiej). UE jest obecnie związana ambitnymi i kompleksowymi normami zapobiegania i zwalczania przemocy wobec kobiet w dziedzinie współpracy wymiarów sprawiedliwości w sprawach karnych, azylu i zasady non-refoulement, a także w odniesieniu do jej własnej administracji publicznej. Obejmuje to finansowanie, politykę i środki ustawodawcze.

Jesienią 2023 r. Komisja ustanowiła unijną sieć na rzecz zapobiegania przemocy ze względu na płeć i przemocy domowej.  Sieć stanowi forum, na którym kraje UE i zainteresowane strony omawiają aktualne kwestie dotyczące zapobiegania przemocy, a także wymieniają się wiedzą i dobrymi praktykami.

W grudniu 2024 r. Komisja opublikowała badanie Eurobarometr na temat stereotypów związanych z płcią. Wynika z niego, że obywatele UE uważają, że równość płci jest korzystna zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Jednak stereotypy dotyczące płci utrzymują się w różnych obszarach, przy czym sytuacja wygląda różnie w zależności od kraju i grupy wiekowej.  

  • 5 MARCA 2020
Unia równości: strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025
IWD
  • Publikacje ogólne
  • 7 marca 2024
Factsheet - Championing Gender Equality
Striving for a Union of Equality
  • Publikacje ogólne
  • 5 marca 2020
Dążenie do Unii równości: Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025

Dążenie do Unii równości: Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025

  • Амбиция за Съюз на равенство: Стратегията за равенство между половете за 2020—2025 г.
    (323.12 KB - PDF)
  • Trabajar por una Unión de la Igualdad: La Estrategia para la Igualdad de Género 2020-2025
    (263.59 KB - PDF)
  • Na cestě k Unii rovnosti: Strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025
    (268.48 KB - PDF)
  • På vej mod en Union med ligestilling: Strategien for ligestilling mellem kønnene 2020-2025
    (347.77 KB - PDF)
  • Hin zu einer Union der Gleichheit: Strategie für die Gleichstellung der Geschlechter 2020-2025
    (274.19 KB - PDF)
  • Eesmärgiks on võrdõiguslik liit: Soolise võrdõiguslikkuse strateegia 2020–2025
    (242.72 KB - PDF)
  • Με στόχο μια Ένωση ισότητας: Η στρατηγική για την ισότητα των φύλων 2020-2025
    (266.74 KB - PDF)
  • Gender Equality Strategy Factsheet - Striving for a Union of Equality: The Gender Equality Strategy 2020-2025
    (243.93 KB - PDF)
  • Vers une Union de l’égalité: La stratégie en faveur de l’égalité entre les hommes et les femmes 2020-2025
    (270.69 KB - PDF)
  • Ag dréim le hAontas an Chomhionannais a bheith i réim: An Straitéis maidir le Comhionannas Inscne 2020-2025
    (268.79 KB - PDF)
  • Težnja za Unijom ravnopravnosti: Strategija za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025.
    (247.67 KB - PDF)
  • Verso un'Unione dell'uguaglianza: La strategia per la parità di genere 2020-2025
    (283.14 KB - PDF)
  • Centieni izveidot Līdztiesības savienību: Dzimumu līdztiesības stratēģija 2020.–2025. gadam
    (256.93 KB - PDF)
  • Lygybės Sąjungos siekimas: 2020–2025 m. lyčių lygybės strategija
    (259.86 KB - PDF)
  • Az egyenlőségközpontú Unió megteremtése: A 2020-2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia
    (275.39 KB - PDF)
  • Ħidma għal Unjoni ta’ Ugwaljanza: L-istrateġija għall-Ugwaljanza bejn il-Ġeneri 2020–2025
    (489.35 KB - PDF)
  • Streven naar een Unie van gelijkheid: De strategie voor gendergelijkheid 2020-2025
    (284.23 KB - PDF)
  • Rumo a uma União da Igualdade: Estratégia Europeia para a Igualdade de Género 2020-2025
    (289.64 KB - PDF)
  • Către o Uniune a egalității: Strategia privind egalitatea de gen (2020-2025)
    (271.56 KB - PDF)
  • Snaha o vybudovanie Únie rovnosti: Stratégia pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025
    (276.63 KB - PDF)
  • Prizadevanja za Unijo enakosti: Strategija za enakost spolov 2020-2025
    (262.69 KB - PDF)
  • Tavoitteena tasa-arvon unioni: Sukupuolten tasa-arvostrategia 2020–2025
    (249.21 KB - PDF)
  • Ett jämställt EU i sikte: Jämställdhetsstrategi 2020-2025
    (268.77 KB - PDF)

Roczne sprawozdanie na temat równości płci

Sprawozdanie za 2025 r. na temat równości płci w UE jest piątym i ostatnim sprawozdaniem w ramach nowej strategii na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025. Podsumowano w nim sytuację w dziedzinie równouprawnienia płci w UE i w państwach członkowskich. Podkreślono również osiągnięcia UE w pięciu kluczowych obszarach, których dotyczy strategia, podano inspirujące przykłady z państw członkowskich oraz wymieniono projekty finansowane przez UE.

  • 7 MARCA 2025
2025 report on gender equality in the EU

Zapoznaj się ze wszystkimi wcześniejszymi sprawozdaniami na temat równości płci (w 2016 i 2020 r. nie opublikowano żadnych sprawozdań)

Strategiczne zaangażowanie na rzecz równości płci

Strategiczne zaangażowanie na rzecz równości płci w latach 2016–2019 ukierunkowało ramy działań Komisji Europejskiej na rzecz równouprawnienia płci w tym okresie.

Strategiczne działania w zakresie równości płci koncentrują się na pięciu obszarach priorytetowych. Zaliczamy do nich:

  • zwiększenie współczynnika aktywności zawodowej kobiet i niezależności ekonomicznej kobiet i mężczyzn
  • zmniejszenie różnicy w wynagrodzeniach, dochodach i emeryturach kobiet i mężczyzn, a co za tym idzie zwalczanie ubóstwa wśród kobiet
  • propagowanie równego uczestnictwa kobiet i mężczyzn w procesach decyzyjnych
  • zwalczanie przemocy uwarunkowanej płcią oraz ochrona i wspieranie jej ofiar
  • promowanie równouprawnienia płci i praw kobiet na całym świecie.

W dokumencie zawierającym strategiczne zaangażowanie określono cele dla każdego z powyższych pięciu obszarów priorytetowych oraz ponad 30 konkretnych działań. Potwierdzono w nim też zobowiązanie do uwzględniania aspektu płci: perspektywa równości płci będzie włączana do wszystkich polityk UE, a także do unijnych programów finansowania.

  • 2 CZERWCA 2017
Strategic engagement for gender equality 2016-2019
  • 10 LUTEGO 2020
Evaluation of the strengths and weaknesses of the Strategic Engagement for Gender Equality 2016–2019