A nemek közötti egyenlőség terén elért eredmények
Noha még teljes mértékben nem sikerült felszámolni az egyenlőtlenségeket, az EU az elmúlt évtizedekben jelentős előrehaladást ért el a nemek közötti esélyegyenlőség terén, annak köszönhetően, hogy
- egyenlő bánásmódot biztosító jogszabályokat hozott létre,
- a nemek közötti egyenlőséget általános érvényű szemponttá tette, és a nemi dimenziót az összes többi szakpolitikába is beépítette, valamint
- célzott intézkedéseket vezetett be a nők érvényesülése érdekében.
Biztató tendenciára utal, hogy egyre több nő van jelen a munkaerőpiacon, és helyzetük az oktatás és képzés terén is javult.
Egyenlőtlenségek azonban továbbra is fennállnak: még mindig több nő dolgozik az alacsonyabban fizetett ágazatokban, és továbbra is alulreprezentáltak a döntéshozói pozíciókban.
A 2020–2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia
A nemek közötti egyenlőségre vonatkozó uniós stratégia azon elkötelezett erőfeszítések egyike, amelyeket az Ursula von der Leyen vezette Bizottság egy egyenlőségközpontú Unió megteremtése érdekében tesz. A stratégiában megfogalmazott szakpolitikai célkitűzések és intézkedések azt szolgálják, hogy Európa 2025-ig jelentős előrelépést tegyen a nemek közötti egyenlőség megvalósulása felé. A cél egy olyan európai társadalom, ahol nők és férfiak, lányok és fiúk – sokféleségük ellenére – valamennyien szabadon választhatják meg életútjukat, egyenlő esélyt kapnak a boldoguláshoz, és az európai társadalom egyenértékű résztvevői és akár vezetői is lehetnek.
A stratégia elsődleges célja, hogy megszűnjön a nemi alapú erőszak, visszaszoruljanak a nemi sztereotípiák, eltűnjön a nők és férfiak közötti munkaerőpiaci szakadék, a különböző gazdasági ágazatokban mindkét nem azonos arányban képviseltesse magát, egyenlőséget élvezzen a bérek és a nyugdíjak terén, a gondozási feladatok mindkét nem képviselőire egyenlő mértékben háruljanak, és a döntéshozói, illetve politikai pályák nemtől függetlenül nyitva álljanak mindenki előtt. A stratégia kettős megközelítést követ: a nemek közötti egyenlőség általános érvényesítését célzott intézkedésekkel egészíti ki. A végrehajtás szempontjai közé horizontális elvként – azaz valamennyi szakpolitikát érintően – beépül a halmozottan diszkriminált személyek egyedi helyzetét szem előtt tartó interszekcionális megközelítés. Bár a stratégia elsősorban az Unión belüli intézkedésekre összpontosít, összhangban áll azokkal a külpolitikai törekvésekkel, amelyekkel az EU határain kívül is igyekszik előrelépést elérni a nemek közötti egyenlőség és a nők társadalmi szerepvállalása terén.
A stratégia egyik első eredményeként a Bizottság 2021. március 4-én a bérek átláthatóságára vonatkozóan kötelező erejű intézkedésekre tett javaslatot.
Az Európai Bizottság 2022. március 8-án benyújtotta a nőkkel szembeni erőszak és a kapcsolati erőszak elleni küzdelemről szóló új, uniós szintű irányelvjavaslatot. Ennek célja, hogy célzott minimumszabályokat vezessen be a bűncselekmények áldozatainak e csoportját megillető jogokra vonatkozóan, valamint hogy bűncselekménnyé nyilvánítsa a nőkkel szembeni erőszak és az online erőszak formáit.
- Letöltésбългарски(303.77 KB - HTML)
- Letöltésespañol(256.48 KB - HTML)
- Letöltésčeština(250.08 KB - HTML)
- Letöltésdansk(248.26 KB - HTML)
- LetöltésDeutsch(256.66 KB - HTML)
- Letöltéseesti(246.96 KB - HTML)
- Letöltésελληνικά(309.99 KB - HTML)
- LetöltésEnglish(243.36 KB - HTML)
- Letöltésfrançais(262.74 KB - HTML)
- Letöltéshrvatski(246.17 KB - HTML)
- Letöltésitaliano(255.17 KB - HTML)
- Letöltéslatviešu(250.84 KB - HTML)
- Letöltéslietuvių(247.48 KB - HTML)
- LetöltésMalti(249.11 KB - HTML)
- LetöltésNederlands(251.18 KB - HTML)
- Letöltéspolski(255.92 KB - HTML)
- Letöltésportuguês(255.04 KB - HTML)
- Letöltésromână(256.3 KB - HTML)
- Letöltésslovenčina(252.69 KB - HTML)
- Letöltésslovenščina(245.16 KB - HTML)
- Letöltéssuomi(249.13 KB - HTML)
- Letöltéssvenska(249.13 KB - HTML)
![]() |
---|
![]() | 5 MÁRCIUS 2020 Az egyenlőségközpontú Unió megteremtése: A 2020-2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia magyar (275.39 KB - PDF)
|
---|
Stratégiai szerepvállalás a nemek közötti egyenlőségért
A „Stratégiai szerepvállalás a nemek közötti egyenlőségért (2016–2019)” című dokumentum felvázolta a keretet az Európai Bizottság munkájához.
A stratégiai szerepvállalás öt kiemelt célja:
- növelni a nők munkaerőpiaci részvételének arányát, valamint a nők és a férfiak gazdasági függetlenségét;
- csökkenteni a különbséget a nők és férfiak bére, keresete és nyugdíja között, ezáltal elősegítve a nőket sújtó szegénység visszaszorítását;
- elősegíteni, hogy a nők és férfiak egyenlő mértékben vegyenek részt a döntéshozatalban;
- visszaszorítani a nemi alapú erőszakot, valamint gondoskodni az áldozatok védelméről és támogatásáról;
- világszerte előrelépést elérni a nemek közötti egyenlőség és a nők jogai terén.
A stratégiai szerepvállalás mindegyik prioritási területre vonatkozóan meghatároz követendő célokat, és több mint 30 konkrét intézkedést sorol fel. A dokumentumban a Bizottság megerősíti elkötelezettségét a nemek közötti egyenlőség általános érvényesítése mellett: a megkülönböztetésmentesség szempontjait valamennyi uniós szakpolitikába, valamint uniós finanszírozási programokba is beépíti majd.
Éves jelentés a nemek közötti egyenlőségről
„A nemek közötti egyenlőség az EU-ban” című, 2022. évi dokumentum a második jelentés a 2020–2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia keretében. A jelentés számba veszi, hogy az EU és tagállamai hol állnak jelenleg a nemek közötti egyenlőség céljának megvalósítását illetően. Rávilágít azokra az eredményekre, amelyeket az EU a stratégia által lefedett öt kulcsfontosságú területen elért, és inspiráló példákat mutat be a tagállamokból és az e területeken megvalósított uniós finanszírozású projektekből.
Ismerje meg a nemek közötti egyenlőségről szóló összes korábbi jelentést (2016-ban és 2020-ban nem tettek közzé jelentést)