Направо към основното съдържание

Стратегия за равенство между половете

Постижения и ключови области на действие

Постижения в областта на равенството между половете

Въпреки че все още съществуват неравенства, ЕС постигна значителен напредък в областта на равенството между половете през последните десетилетия. Това е резултат от:

  • законодателство
  • интегриране на принципа на равенство между половете във всички останали политики
  • конкретни мерки за овластяване на жените.

Сред окуражаващите тенденции в тази сфера са по-високият брой жени на пазара на труда и напредъкът по отношение на достъпа на жените до по-добро образование и обучение.

Същевременно продължават да се наблюдават различия между мъжете и жените по отношение на пазара на труда.  Жените все още са свръхпредставени в секторите с по-ниско заплащане и недостатъчно представени на ръководни длъжности.

Пътна карта за правата на жените 

На 7 март 2025 г. Европейската комисия прие пътната карта за правата на жените. В пътната карта се представя дългосрочна визия за постигане на равенство между половете на базата на основните принципи и целите на политиката, посочени в декларацията за принципите за общество с равенство между половете (в приложението към пътната карта). Тя има за цел утвърждаване и постигане на напредък по отношение на правата на жените и справяне с новите предизвикателства, свързани с равенството между половете, като например предубежденията, дискриминацията и насилието чрез технологични средства. С пътната карта се определя политическа рамка на ЕС за правата на жените, която ще направлява действията ни през следващите години. Тя осигурява основа за разработване на целенасочени правни и политически мерки в стратегията за равенство между половете за периода след 2025 г. и за изготвяне на чувствителни към аспектите на пола политики в рамките на други инициативи на Комисията. 

Комисията приканва другите европейски институции, по-специално Европейския парламент и Съвета, да одобрят декларацията за принципите за общество с равенство между половете през 2025 г. и да се придържат към този ангажимент. Комисията също така отправя призив към другите институции, държавите членки, социалните партньори, организациите на гражданското общество и останалите заинтересовани страни да играят активна роля в осъществяването на принципите и целите на пътната карта и да предложат мерки на подходящото равнище.

  • 7 MАРТ 2025 Г.
A Roadmap for women’s rights – Commission Communication
  • 7 MАРТ 2025 Г.
Annex to the Roadmap on Women’s Rights - Declaration of principles for a gender-equal society

Стратегия за равенство между половете за периода 2020—2025 г.

Стратегията на ЕС за равенство между половете е плод на ангажимента на Комисията „Фон дер Лайен“ за постигане на Съюз на равенство. В стратегията са представени цели на политиката и действия за осъществяване на значителен напредък по отношение на равенството между половете в Европа до 2025 г. Целта е изграждане на Съюз, в който жените и мъжете, момичетата и момчетата — в цялото си многообразие — са свободни да следват пътя, който са избрали в живота си, разполагат с равни възможности да преуспяват и могат на равни начала да участват и да ръководят европейското общество.

Основните цели са премахване на насилието, основано на пола; борба със стереотипите, свързани с пола; преодоляване на неравенството между половете на пазара на труда; постигане на равнопоставено участие в различните сектори на икономиката; преодоляване на разликите в заплащането и в пенсиите на жените и мъжете; преодоляване на разликите между жените и мъжете по отношение на полагането на грижи и постигане на равновесие между половете на отговорни постове и в политиката. В стратегията се следва двоен подход на интегриране на принципа за равенство между половете във всички области, съчетано с целенасочени действия, като изпълнението ѝ се основава на хоризонталния принцип на интерсекционалност. Стратегията е съсредоточена върху действия в рамките на ЕС, но е съгласувана и с външната политика на Съюза относно равенството между половете и овластяването на жените.

Като едно от първите действия за изпълнение на стратегията, на 4 март 2021 г. Комисията предложи задължителни мерки за прозрачност в заплащането. Директивата за прозрачност в заплащането беше приета през май 2023 г. Новите правила ще спомогнат да се гарантира, че принципът на равно заплащане за равен труд или за труд с равна стойност, залегнал в Договора от 1957 г. насам, най-накрая ще се превърне в реалност.

На 8 март 2022 г. Европейската комисия прие ново предложение за директива на ЕС за борба с насилието над жени и домашното насилие.  Съзаконодателите постигнаха политическо споразумение по това предложение на 6 февруари 2024 г. Директивата е първият всеобхватен правен инструмент на равнището на ЕС за борба с насилието срещу жени, което все още е твърде разпространено. С нея се криминализират някои форми на насилие, както офлайн, така и онлайн. Директивата предвижда също така всеобхватни мерки за защита на жертвите, достъп до правосъдие и подкрепа, като например подслон, центрове за жертвите на изнасилване и телефонни линии за помощ.

Друго важно постижение е Директивата относно жените в управителните съвети, която има за цел подобряване на баланса между половете сред заемащите ръководни длъжности в най-големите дружества в ЕС, регистрирани на фондовата борса. След 10 години преговори директивата беше окончателно приета на 22 ноември 2022 г. Този нов правен акт на ЕС ще помогне за премахване на „стъкления таван“ в управителните съвети на дружествата, регистрирани за борсова търговия, и ще даде реален шанс на многото жени, притежаващи необходимите квалификации, да заемат висши ръководни длъжности.

От август 2022 г. започнаха да се прилагат новите валидни в целия ЕС права относно равновесието между професионалния и личния живот на родителите и лицата, полагащи грижи. През септември 2022 г. Комисията представи европейска стратегия за грижите, свързана с нови цели в областта на образованието и грижите в ранна детска възраст, за да се подобри участието на жените на пазара на труда. 

На 8 март 2023 г. Европейската комисия започна кампания за борба със стереотипите, свързани с пола. Кампанията #EndGenderStereotypes, проведена през 2023 г., беше насочена към свързаните с пола стереотипи, които засягат както мъжете, така и жените в различни области на живота, включително избора на професия, споделянето на отговорностите за полагане на грижи и ръководните длъжности.

През октомври 2023 г. Комисията стана страна по Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие — Истанбулската конвенция. Така сега ЕС е обвързан от амбициозни и всеобхватни стандарти за превенция и борба с насилието над жени в областта на съдебното сътрудничество по наказателноправни въпроси, убежището и забраната за връщане, както и по отношение на своята публична администрация. Това включва мерки за финансиране, както и политически и законодателни мерки.

През есента на 2023 г. Комисията създаде мрежа на ЕС за превенция на насилието, основано на пола, и домашното насилие.  Мрежата предоставя възможност на държавите членки и заинтересованите страни да обсъждат нововъзникващите проблеми, свързани с предотвратяване на насилието, както и да обменят знания и добри практики.

През декември 2024 г. Комисията публикува резултатите от проучване „Евробарометър“ относно свързаните с пола стереотипи. Те показват, че гражданите на ЕС считат, че равенството между половете е от полза както за жените, така и за мъжете. Същевременно в различни области продължават да съществуват стереотипи, свързани с пола, като се наблюдават различия между отделните държави членки и възрастови групи.  

  • 5 MАРТ 2020 Г.
Съюз на равенство: Стратегия за равенство между половете (2020 — 2025 г.)
IWD
  • Общи публикации
  • 7 Mарт 2024 г.
Factsheet - Championing Gender Equality
Striving for a Union of Equality
  • Общи публикации
  • 5 Mарт 2020 г.
Амбиция за Съюз на равенство: Стратегията за равенство между половете за 2020—2025 г.

Амбиция за Съюз на равенство: Стратегията за равенство между половете за 2020—2025 г.

  • Trabajar por una Unión de la Igualdad: La Estrategia para la Igualdad de Género 2020-2025
    (263.59 KB - PDF)
  • Na cestě k Unii rovnosti: Strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025
    (268.48 KB - PDF)
  • På vej mod en Union med ligestilling: Strategien for ligestilling mellem kønnene 2020-2025
    (347.77 KB - PDF)
  • Hin zu einer Union der Gleichheit: Strategie für die Gleichstellung der Geschlechter 2020-2025
    (274.19 KB - PDF)
  • Eesmärgiks on võrdõiguslik liit: Soolise võrdõiguslikkuse strateegia 2020–2025
    (242.72 KB - PDF)
  • Με στόχο μια Ένωση ισότητας: Η στρατηγική για την ισότητα των φύλων 2020-2025
    (266.74 KB - PDF)
  • Gender Equality Strategy Factsheet - Striving for a Union of Equality: The Gender Equality Strategy 2020-2025
    (243.93 KB - PDF)
  • Vers une Union de l’égalité: La stratégie en faveur de l’égalité entre les hommes et les femmes 2020-2025
    (270.69 KB - PDF)
  • Ag dréim le hAontas an Chomhionannais a bheith i réim: An Straitéis maidir le Comhionannas Inscne 2020-2025
    (268.79 KB - PDF)
  • Težnja za Unijom ravnopravnosti: Strategija za rodnu ravnopravnost 2020. – 2025.
    (247.67 KB - PDF)
  • Verso un'Unione dell'uguaglianza: La strategia per la parità di genere 2020-2025
    (283.14 KB - PDF)
  • Centieni izveidot Līdztiesības savienību: Dzimumu līdztiesības stratēģija 2020.–2025. gadam
    (256.93 KB - PDF)
  • Lygybės Sąjungos siekimas: 2020–2025 m. lyčių lygybės strategija
    (259.86 KB - PDF)
  • Az egyenlőségközpontú Unió megteremtése: A 2020-2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia
    (275.39 KB - PDF)
  • Ħidma għal Unjoni ta’ Ugwaljanza: L-istrateġija għall-Ugwaljanza bejn il-Ġeneri 2020–2025
    (489.35 KB - PDF)
  • Streven naar een Unie van gelijkheid: De strategie voor gendergelijkheid 2020-2025
    (284.23 KB - PDF)
  • Dążenie do Unii równości: Strategia na rzecz równouprawnienia płci na lata 2020–2025
    (266.13 KB - PDF)
  • Rumo a uma União da Igualdade: Estratégia Europeia para a Igualdade de Género 2020-2025
    (289.64 KB - PDF)
  • Către o Uniune a egalității: Strategia privind egalitatea de gen (2020-2025)
    (271.56 KB - PDF)
  • Snaha o vybudovanie Únie rovnosti: Stratégia pre rodovú rovnosť na roky 2020 – 2025
    (276.63 KB - PDF)
  • Prizadevanja za Unijo enakosti: Strategija za enakost spolov 2020-2025
    (262.69 KB - PDF)
  • Tavoitteena tasa-arvon unioni: Sukupuolten tasa-arvostrategia 2020–2025
    (249.21 KB - PDF)
  • Ett jämställt EU i sikte: Jämställdhetsstrategi 2020-2025
    (268.77 KB - PDF)

Годишен доклад за равенството между половете

Докладът от 2025 г. относно равенството между половете в ЕС е петият и последен доклад в рамките на стратегията за равенство между половете за периода 2020—2025 г. В доклада се прави преглед на актуалното състояние в ЕС и неговите държави членки по отношение на равенството между половете. Също така се посочват постиженията на ЕС в петте ключови области, обхванати от стратегията, и се представят вдъхновяващи примери от държавите членки и финансираните от ЕС проекти в тези области.

  • 7 MАРТ 2025 Г.
2025 report on gender equality in the EU

Вижте всички предишни доклади за равенството между половете (през 2016 г. и 2020 г. не са публикувани доклади)

Стратегически ангажимент за равенство между половете

Стратегическият ангажимент за равенство между половете за периода 2016—2019 г. определи рамката за работата на Европейската комисия през съответния период за постигане на равенство между половете.

Стратегическият ангажимент е насочен към следните пет приоритетни области:

  • увеличаване на участието на жените на пазара на труда и икономическата независимост на жените и мъжете
  • намаляване на разликите между половете по отношение на заплащането, доходите и пенсиите с цел борба с бедността сред жените
  • насърчаване на равенството между жените и мъжете в процеса на вземане на решения
  • борба с основаното на пола насилие и защита и подкрепа за жертвите
  • насърчаване на равенството между половете и утвърждаване на правата на жените по света.

В стратегическия ангажимент се поставят цели във всяка една от тези приоритетни области и се посочват над 30 конкретни действия. Потвърждава се и ангажиментът за интегриране на принципа на равенство между половете: измерението на равенството между половете ще бъде включено във всички политики и програми за финансиране на ЕС.

  • 2 ЮНИ 2017 Г.
Strategic engagement for gender equality 2016-2019
  • 10 ФЕВРУАРИ 2020 Г.
Evaluation of the strengths and weaknesses of the Strategic Engagement for Gender Equality 2016–2019