Komisja Europejska koordynuje wspólną europejską reakcję na pandemię koronawirusa. Podejmujemy zdecydowane działania, aby wzmocnić sektor zdrowia publicznego i złagodzić społeczno-gospodarcze skutki koronawirusa w Unii Europejskiej. Uruchamiamy wszystkie dostępne nam środki, aby pomóc państwom członkowskim skoordynować ich krajowe działania. Udostępniamy obiektywne informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa i skutecznych sposobach powstrzymania go.
Przewodnicząca Ursula von der Leyen powołała zespół ds. szybkiego reagowania na koronawirusa, który na szczeblu politycznym koordynuje naszą reakcję na pandemię.
W czasach kryzysu w całej Unii Europejskiej kraje, regiony i miasta wyciągają pomocną dłoń do sąsiadów i udzielają pomocy tym, którzy najbardziej jej potrzebują: przekazywany jest sprzęt ochronny (np. maski), oferowane jest leczenie pacjentów z zagranicy, sprowadzani są do domu ci, którzy utknęli za granicą. Na tym właśnie polega europejska solidarność.
Bezpieczne szczepionki na COVID-19 dla Europejczyków
Najlepszym sposobem na pokonanie koronawirusa i powrót do normalnego życia jest bezpieczna i skuteczna szczepionka.
Komisja Europejska nie ustaje w wysiłkach, aby zabezpieczyć dostęp do dawek szczepionek, którymi będzie można się podzielić ze wszystkimi.
Najważniejsze wydarzenia

Działający przy Komisji Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) podpisał dzisiaj umowę ramową dotyczącą wspólnego udzielania zamówień na dostawę leku Paxlovid przeznaczonego dla pacjentów chorujących na COVID-19 i narażonych na wystąpienie ciężkich objawów. Umowa została podpisana z firmą farmaceutyczną Pfizer i będzie obowiązywać przez wstępny okres 12 miesięcy.