Осигуряване на достъп до ваксини
Наличието на безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19 е най-добрият начин за справяне с пандемията. Комисията и държавите от Съюза възприеха общ подход на ЕС за осигуряване на доставките и улесняване на тяхното разпределение.
Чрез предварителни споразумения за закупуване с отделни производители на ваксини Комисията си осигури правото да закупи определен брой дози ваксини в определен срок и на определена цена. В замяна Комисията финансира част от първоначалните разходи в размер на 2,7 милиарда евро от инструмента за спешна подкрепа. Това финансиране се смята за авансово плащане за ваксините, които в действителност ще бъдат закупени от държавите от ЕС.
Цели на стратегията
На 17 юни 2020 г. Европейската комисия представи стратегията на ЕС за ваксините с цел ускоряване на разработването, производството и използването на ваксини срещу COVID-19.
Със стратегията за ваксините Комисията подкрепи усилията за повишаване на ефективността на процеса, което доведе до съкращаване на този срок до по-малко от една година за повечето ваксини.
Целите на стратегията на ЕС за ваксините са:
- гарантиране на качеството, безопасността и ефикасността на ваксините
- осигуряване на навременен достъп до ваксини за държавите от ЕС и тяхното население, като същевременно се полагат усилия за солидарност в световен мащаб
- гарантиране на равен достъп до ваксина на достъпна цена за всички в ЕС, и то възможно най-скоро
- гарантиране на извършването на приготовления в страните от ЕС за използването на безопасни и ефективни ваксини, като се вземат предвид нуждите в областта на транспорта и внедряването, и определяне на приоритетните групи
Стратегията за ваксините следва да служи като отправна точка за държавите членки при формулирането на техните собствени национални стратегии.
В края на 2020 г. в ЕС започнаха да се разпространяват безопасни и ефективни ваксини, като се следват строги процедури за издаване на разрешения и най-високите стандарти за безопасност.
Разрешени ваксини
Към момента в ЕС е разрешено използването на осем безопасни и ефективни ваксини срещу COVID-19 след получаване на положителни научни препоръки от Европейската агенция по лекарствата
На 21 декември 2020 г. Комисията даде разрешение за търговия при определени условия на ваксината срещу COVID‑19, разработена от BioNTech и Pfizer. Това бе първата разрешена ваксина срещу COVID-19 в ЕС. Това стана след положителна научна препоръка на Европейската агенция по лекарствата.
Предварителното споразумение за закупуване с BioNTech-Pfizer предвиждаше първоначално закупуване на 200 млн. дози от името на всички страни от ЕС, както и опция за покупка на до 100 млн. дози допълнително. На 15 декември 2020 г. Комисията реши да закупи още 100 млн. дози.
На 8 януари 2021 г. Комисията предложи на страните от ЕС да бъдат купени допълнително 200 млн. дози от ваксината на BioNTech-Pfizer с опция за закупуване на още 100 млн. дози.
На 10 март 2021 г. Европейската комисия постигна споразумение с BioNTech-Pfizer за доставка на допълнителни 4 млн. дози ваксини срещу COVID-19 за страните от ЕС, за да се вземат мерки във връзка с огнищата на коронавирус и да се улесни свободното движение през границите.
На 20 май 2021 г. Европейската комисия подписа трети договор с BioNTech-Pfizer. С него се запазват допълнителни 1,8 милиарда дози от името на всички държави от ЕС за периода от края на 2021 г. до 2023 г. Договорът ще даде възможност за покупка на 900 млн. дози от настоящата ваксина и от ваксина, адаптирана към вариантите (ако такава бъде необходима и одобрена) с опция за покупка на допълнителни 900 млн. дози.
На 19 декември 2021 г. Комисията се споразумя с BioNTech-Pfizer да се ускорят доставките на 20 милиона дози ваксини в държавите членки през първото тримесечие на 2022 г. (5 милиона през януари, 5 милиона през февруари и 10 милиона през март), с което общият брой на доставките за този период достига 215 милиона.
Комисията и държавите членки също така уредиха първа възможност за поръчване на над 200 милиона дози по третия договор с BioNTech-Pfizer. Тези дози са в допълнение към вече планираните 450 милиона дози през 2022 г. въз основа на вече подписаното споразумение. По този начин общият брой на доставките на BioNTech-Pfizer през 2022 г. ще достигне 650 милиона дози.
На 13 май 2022 г. Европейската комисия и BioNTech-Pfizer постигнаха споразумение за по-добро посрещане на нуждите на държавите членки от ваксини срещу COVID-19. С това споразумение се гарантира, че държавите членки имат достъп до ваксините, когато се нуждаят от тях, включително бъдещи адаптирани към вариантите ваксини, ако бъдат разрешени, така че да могат бързо да реагират на всяко епидемиологично развитие и да продължат да подкрепят държавите партньори в световен мащаб.
Със съгласието на BioNTech-Pfizer редактираното предварително споразумение за закупуване е достъпно тук. Споразумението за закупуване също е достъпно.
На 6 януари 2021 г. Европейската комисия издаде разрешение за търговия при определени условия на ваксината, разработена от Moderna. Това бе втората разрешена ваксина срещу COVID-19 в ЕС. Това стана след положителна научна препоръка на Европейската агенция по лекарствата.
Предварителното споразумение за закупуване с Moderna предвижда първоначално закупуване на 80 млн. дози от името на всички страни от ЕС, както и опция за покупка на до 80 млн. дози допълнително. На 15 декември 2020 г. Комисията реши да закупи още 80 млн. дози.
На 17 февруари 2021 г. Европейската комисия одобри втори договор с Moderna, в който бе предвидено да бъдат закупени допълнително 300 млн. дози (150 млн. през 2021 г. и опция за покупка на още 150 млн. дози през 2022 г.). На 22 юни 2021 г. Комисията одобри изменение във втория договор за активиране на опцията за покупка на допълнителни 150 млн. дози през 2022 г.
Със съгласието на Moderna редактираното предварително споразумение за закупуване и редактираното споразумение за закупуване са достъпни тук.
На 16 декември 2021 г. Комисията постигна споразумение с дружеството Moderna за допълнително ускоряване на доставките на неговата ваксина за държавите членки, които имат нужда в краткосрочен план, по-специално за Германия. През декември 2021 г. бяха доставени 10 милиона дози, последвани от 25 милиона допълнителни дози през първото тримесечие на 2022 г.
На 2 юни 2022 г. Комисията постигна споразумение с Moderna, за да гарантира, че доставката на ваксини е адаптирана към нуждите на държавите членки. Споразумението отлага доставката на някои дози, планирани за второто тримесечие на 2022 г. Освен това, ако адаптирана ваксина получи разрешение за търговия в ЕС след оценката на Европейската агенция по лекарствата, част от дозите, предвидени за април, май и юни, могат да бъдат доставени като бустерни ваксини, адаптирани към настоящите варианти на COVID-19, считано от септември 2022 г.
На 9 август 2022 г. Европейската комисия и Moderna постигнаха споразумение да откликнат по-добре на нуждите на държавите членки от ваксини срещу COVID-19 в края на лятото и през зимата. Дозите, първоначално предвидени за доставка през лятото, сега ще бъдат доставени през септември и през есенно-зимния период на 2022 г., когато е по-вероятно държавите членки да се нуждаят от допълнителни запаси от ваксини за националните кампании и за изпълнение на своите международни ангажименти за солидарност. Освен това — по искане на някои държави членки — споразумението гарантира също така 15 милиона допълнителни бустерни дози от Moderna, адаптирани за варианта омикрон, подлежащи на разрешение за търговия в срокове, които биха позволили използването на тези дози в кампаниите на държавите членки за ваксинация.
На 29 януари 2021 г. Европейската комисия издаде разрешение за търговия при определени условия на ваксината срещу COVID‑19, разработена от AstraZeneca. Това бе третата разрешена ваксина срещу COVID-19 в ЕС. Това разрешение дойде след положителна научна препоръка на Европейската агенция по лекарствата.
Със съгласието на AstraZeneca Комисията направи публично достояние редактираното предварително споразумение за закупуване.
На 18 юни 2021 г. Първоинстанционният съд в Брюксел нареди на AstraZeneca да достави на ЕС договорените дози ваксини.
На 11 март 2021 г. Европейската комисия предостави разрешение за търговия при определени условия за ваксината срещу COVID‑19, разработена от Janssen Pharmaceutica NV — част от фармацевтичните дружества Janssen на Johnson & Johnson. Това е четвъртата ваксина, разрешена за използване в ЕС. Това разрешение дойде след положителна научна препоръка на Европейската агенция по лекарствата.
С разрешението за търговия при определени условия Janssen ще може да достави в ЕС от второто тримесечие на 2021 г. нататък 200 милиона еднократни дози от своята ваксина срещу COVID-19. Договорът, който бе сключен на 7 октомври 2020 г., дава възможност на страните от ЕС да закупят 200 млн. дози ваксина допълнително.
Със съгласието на Johnson & Johnson Комисията направи публично достояние редактираното предварително споразумение за закупуване.
На 17 декември 2020 г. Комисията приключи проучвателните разговори с фармацевтичното дружество Novavax с оглед на закупуването на неговата потенциална ваксина срещу COVID-19.
Това е ваксина с белтъчни субединици, която вече е във фаза 3 на клинично изпитване. В планирания договор се предвижда възможност страните от ЕС да закупят първоначално 100 млн. дози, а след това — още допълнителни 100 млн. дози.
На 21 декември 2021 г. Европейската комисия издаде разрешение за търговия при определени условия на разработената от Novavax ваксина Nuvaxovid срещу COVID-19. Това е петата ваксина срещу COVID-19, разрешена за употреба в ЕС. Разрешението бе дадено след положителна научна препоръка, основана на задълбочена оценка на безопасността, ефективността и качеството на ваксината от Европейска агенция по лекарствата, и бе подкрепено от страните от ЕС. Първите дози се очаква да пристигнат през началните месеци на 2022 г., а за първото тримесечие държавите членки са поръчали около 27 милиона дози.
На 20 юли 2022 г. Комисията одобри изменение на първоначалното предварително споразумение за закупуване с Valneva за закупуването на неговата ваксина срещу COVID-19. Съвместното споразумение дава възможност на участващите държави членки да закупят общо 1 250 000 дози ваксини.
На 23 юни 2022 г. Европейската агенция по лекарствата препоръча да се издаде разрешение за употреба на ваксината на Valneva срещу COVID-19.
На 12 януари 2021 г. Комисията приключи проучвателните разговори с фармацевтичното дружество Valneva с оглед на закупуването на неговата потенциална ваксина срещу COVID-19.
На 10 ноември 2021 г. Европейската комисия одобри договор с Valneva, в който се предвижда възможността всички държави от ЕС, да закупят около 27 милиона дози през 2022 г., след като се докаже, че ваксината е безопасна и ефективна. В договора е включена и възможност ваксината да бъде приспособявана към новите щамове, а държавите членки ще може да направят допълнителна поръчка за до 33 милиона ваксини през 2023 г.
На 11 ноември 2022 г. Европейската комисия издаде разрешение за употреба на VidPrevtyn Beta — протеинова ваксина срещу COVID-19, разработена от Sanofi и GSK, като бустерна доза. Разрешението бе дадено след положителна научна препоръка от Европейската агенция по лекарствата, основана на задълбочена оценка на безопасността, ефективността и качеството на ваксината, и бе одобрено от държавите от ЕС. На 18 септември 2020 г. влезе в сила предварителното споразумение за закупуване с фармацевтичното дружество Sanofi-GSK, което Европейската комисия договори от името на държавите от ЕС. То позволява на държавите от ЕС да закупят до 300 милиона дози от ваксината. Със съгласието на Sanofi-GSK, редактираното предварително споразумение за закупуване е достъпно тук.
На 30 март 2023 г. Европейската комисия препоръча да се издаде разрешение за употреба на ваксината, разработена от HIPRA срещу COVID-19. Разрешението се основава на положителната оценка на Европейската агенция по лекарствата. Ваксината разширява портфейла от ваксини на ЕС, осигурява висок имунитет и е лесна за транспортиране и разпространение. Всички държави, участващи в съвместното възлагане на обществени поръчки на HERA, могат да закупят дози, ако желаят.
На 2 август 2022 г. Европейската комисия подписа рамков договор за съвместно възлагане на обществени поръчки с дружеството HIPRA HUMAN HEALTH за доставката на неговата протеинова ваксина срещу COVID-19.
На 19 ноември 2020 г. в сила влезе договорът, който Европейската комисия сключи от името на държавите от ЕС с компанията CureVac.
След като бъде доказана безопасността и ефективността на ваксината, договорът предвижда първоначално закупуване на 225 млн. дози от името на всички страни от ЕС, както и опция за покупка на до 180 млн. дози допълнително.
CureVac, европейско дружество със седалище в Германия, подписа на 6 юли 2020 г. с Европейската инвестиционна банка споразумение за заем в размер на 75 милиона евро за разработването и широкомащабното производство на ваксини.
Със съгласието на CureVac Комисията направи публично достояние редактираното предварително споразумение за закупуване.
На 11 октомври 2021 г. CureVac уведоми Европейската агенция по лекарствата, че изтегля своята ваксина срещу COVID-19 от процеса на текущ преглед.
Адаптирани ваксини
На 1 септември 2022 г. въз основа на препоръката на Европейската агенция по лекарствата Комисията разреши в ЕС адаптираните ваксини срещу омикрон на BioNTech Pfizer и Moderna.
Мерките, които трябва да бъдат предприети с оглед на наличието на нови и адаптирани ваксини срещу COVID-19, са:
- Разработване на национални стратегии за ваксиниране, поясняващи кои ваксини, включително новите и адаптирани ваксини, следва да се прилагат към кои групи от населението с оглед на възможната поява на нови варианти. Те следва да бъдат основани на насоките, които скоро предстои да бъдат издадени от Европейската агенция по лекарствата и Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията.
Осигуряване на достатъчен логистичен капацитет за ваксиниране, веднага след като бъдат доставени нови и адаптирани ваксини.
Проучвателни разговори
Целта на проучвателните разговори е да се стигне до предварително споразумение за закупуване, което да бъде финансирано чрез Инструмента за спешна подкрепа, разполагащ със средства, заделени за създаването на портфейл от потенциални ваксини, произведени от различни дружества.
Дружествата, които разполагат с добра потенциална ваксина, за която предстоят или вече са започнали клинични изпитвания, се приканват да се свържат с Комисията на адрес EC-VACCINES@ec.europa.eu.
Готовност за ваксиниране
На 15 октомври 2020 г. Европейската комисия публикува съобщение относно готовността за ваксиниране срещу COVID-19, в което бяха включени ключови елементи, които трябва да бъдат взети предвид при изготвянето на националните стратегии за ваксиниране.
Така например, в началото акцентът беше поставен върху намаляването на смъртността и тежестта върху основните услуги. Беше обърнато внимание на приоритетни групи като възрастните хора, здравните работници и лицата, чието здравословно състояние ги излага на особен риск.
Ускоряване на производството на ваксини
На 19 януари 2021 г. Европейската комисия приесъобщение, в което призовава страните от ЕС да ускорят ваксинирането в Съюза.
До средата на юли Европа разполагаше с достатъчно дози ваксини, за да ваксинира 70 % от възрастното население на ЕС.
Напредъкът на ваксинирането в Европа може да бъде проследен на уебсайта на Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC).
Увеличаване на промишленото производство на ваксини в ЕС
На 4 февруари 2021 г. Европейската комисия създаде работна група под ръководството на комисаря за вътрешния пазар Тиери Бретон в сътрудничество с комисаря по въпросите на здравеопазването и безопасността на храните Стела Кириакиду. Целта на работната група е да се увеличи капацитетът за производство на ваксини в ЕС, да се предлага подкрепа „на едно гише“ на производителите, които имат нужда от това, и да се преодоляват затрудненията по отношение на производствения капацитет и веригата на доставки.
Редовните контакти на работната група с промишлеността и държавите членки дават възможност на Комисията да познава добре капацитета за производство на ваксини в ЕС. Работната група редовно актуализира картографирането на капацитета за производство на ваксини в ЕС, включително свързаната с него верига на доставки в ЕС.
Картографирането се основава на данни, получени от дейностите на работната група, от организираната от Комисията проява за установяване на контакти през март 2021 г. с дружества, които са дали съгласието си името им да бъде оповестено публично, информацията за тях да бъде публично достъпна, както и да се споделя от държавите членки. Тези данни ще бъдат допълвани и актуализирани при наличието на допълнителна информация.
Работната група категоризира дружествата въз основа на тяхната основна област на дейност, така че дружествата могат да имат по-голям капацитет, който може да не бъде отразен в картата. Данните от картографирането са обобщени в пет основни категории за целите на визуализацията, както следва:
- Доставка (производство/доставка на суровини, консумативи, за еднократна употреба, оборудване)
- Производство (производство и формулиране, CDMO/CMO)
- Пълнеж и печат, опаковане
- Складиране и спедиция
- Други (процес на разработване на ваксини, ИОП, НИРД, услуги по управление на клинични изпитвания)
На 12 юли 2021 г. работната група организира втора проява за намиране на партньори, този път относно терапевтичните средства, свързани с COVID-19, за да насърчи промишленото сътрудничество за ускоряване на разработването и производството на нови или преработени лекарства за лечение на COVID-19.
Механизъм за прозрачност и издаване на разрешения за износа на ваксини
На 29 януари 2021 г. Европейската комисия въведе мярка, съгласно която държавите членки трябва да разрешат износа на ваксини срещу COVID-19. Целта е да се гарантира своевременен достъп до ваксини за всички граждани на ЕС и прозрачност на износа на ваксини извън ЕС.
ЕС няма да удължи действието на механизма за издаване на разрешения за износ на ваксини срещу COVID-19, което изтича на 31 декември 2021 г. Считано от 1 януари 2022 г. този механизъм ще бъде заменен с нов инструмент за мониторинг, което ще означава, че производителите на ваксини вече няма да трябва да искат разрешение за износ на ваксини извън ЕС. Transparency of exports will continue to be ensured through this new tool, providing the Commission with timely, company-specific export data.
Комисията инвестира големи суми финансиране за развитието на производствения капацитет на разработчиците на ваксини в ЕС и продължава да наблюдава епидемиологичната обстановка, за да приеме подходящи мерки, ако е необходимо.
Световно сътрудничество
На 18 септември 2020 г. Европейската комисияпотвърди участието си в механизма COVAX за равнопоставен достъп до ваксини на достъпни цени срещу COVID-19.
Прогноза на COVAX за световното предлагане
COVAX е част от Ускорителя за достъп до инструменти за борба с COVID-19 — глобалното сътрудничество за ускоряване на разработката, производството и справедливия достъп до тестове, терапии и ваксини за COVID-19.
На 12 ноември 2020 г. Европейската комисия обяви, че ще предостави допълнително 100 млн. евро безвъзмездни средства в подкрепа на механизма COVAX, за да се осигури достъп до бъдещата ваксина срещу COVID-19 в държави с ниски и средни доходи. Средствата ще се добавят към 400-те милиона евро под формата на гаранции, за които ЕС вече е поел ангажимент към COVAX, с което Съюзът ще се превърне в един от водещите донори.
На 19 февруари 2021 г. председателят на Европейската комисия обяви допълнителни 500 милиона евро за механизма COVAX. Новият пакет се състои от безвъзмездна помощ от ЕС в размер на 300 милиона евро и гаранции в размер на 200 милиона евро от Европейския фонд за устойчиво развитие плюс (ЕФУР+), които ще подкрепят заем от Европейската инвестиционна банка.
С тези средства инвестициите на ЕС за подпомагане на възстановяването в световен мащаб нарастват до 1 милиард евро. „Екип Европа“ (ЕС и държавите членки) е водещ донор за механизма COVAX, като до момента са обещани близо 3 милиарда евро.
В ускорителя за достъп до инструменти за борба с COVID-19 участват правителства, учени, предприятия, гражданското общество, филантропи и организации в областта на здравето от цял свят, като:
- фондация Бил и Мелинда Гейтс
- Коалиция за иновации в областта на епидемичната готовност (CEPI)
- Фондация за иновативна нова диагностика (FIND)
- Алианс за ваксини (Gavi)
- The Global Fund
- UNITAID
- Wellcome
- СЗО
- Световна банка
- Световен механизъм за финансиране
В своето съобщение от 19 януари 2021 г. Комисията обяви, че ще създаде механизъм на ЕС за споделяне на ваксини, за да се структурира предоставянето на ваксини, споделени от държавите от ЕС със страни партньори, в рамките на подхода „Екип Европа“, като се обърне специално внимание на Западните Балкани, източните и южните съседи на ЕС и Африка.
На 21 май 2021 г. на Световната среща на върха на Г-20 по въпросите на здравеопазването в Рим председателят обяви инициатива на „Екип Европа“ относно производството и достъпа до ваксини, лекарства и здравни технологии в Африка. Инициативата ще спомогне за създаването на благоприятна среда за местното производство в Африка и за преодоляване на пречките както по отношение на предлагането, така и на търсенето. Тя ще бъде подкрепена с 1 милиард евро от бюджета на ЕС и европейските финансови институции за развитие като Европейската инвестиционна банка (ЕИБ). Тази сума ще бъде допълнително увеличена с вноски от държавите — членки на ЕС.
На 22 юли 2021 г. председателят на Комисията обяви твърдия ангажимент „Екип Европа“ да предостави най-малко 200 милиона дози на държавите с ниски и средни доходи до края на годината. По-голямата част от тези дози се доставят чрез COVAX.
На 11 октомври 2021 г. Европейската комисия предложи да се измени бюджетът на ЕС за 2021 г. Ще бъдат предоставени допълнителни 450 милиона евро за достигане на сумата от 1,3 милиарда евро, необходима за осигуряване на допълнителни 200 милиона дози ваксини срещу COVID-19 за държавите с ниски и средни доходи чрез COVAX, както беше обявено от председателя Фон дер Лайен в речта ѝ за състоянието на Съюза.
На 29 ноември 2021 г., по повод на втората по рода си специална сесия на Световната здравна асамблея на Световната здравна организация, председателят на Европейската комисия потвърди, че ЕС се стреми да сподели най-малко 700 милиона дози ваксини до средата на 2022 г. с държавите с ниски и средни доходи. Това е в допълнение към вече предоставеното финансиране в размер на 3 млрд. евро за подпомагане на създаването на механизма за ускоряване на ACT.
Документи
Редактирани рамкови договори за доставки
Редактирани предварителни споразумения за закупуване
Законодателни документи
- Изтеглянеespañol(163.11 KB - HTML)
- Изтеглянеčeština(161.74 KB - HTML)
- Изтеглянеdansk(160.48 KB - HTML)
- ИзтеглянеDeutsch(163.6 KB - HTML)
- Изтеглянеeesti(158.21 KB - HTML)
- Изтеглянеελληνικά(190.35 KB - HTML)
- ИзтеглянеEnglish(158.28 KB - HTML)
- Изтеглянеfrançais(165.37 KB - HTML)
- Изтеглянеhrvatski(158.73 KB - HTML)
- Изтеглянеitaliano(161.87 KB - HTML)
- Изтеглянеlatviešu(160.77 KB - HTML)
- Изтеглянеlietuvių(158.72 KB - HTML)
- Изтеглянеmagyar(165.52 KB - HTML)
- ИзтеглянеMalti(163.46 KB - HTML)
- ИзтеглянеNederlands(162.25 KB - HTML)
- Изтеглянеpolski(163.9 KB - HTML)
- Изтеглянеportuguês(163.76 KB - HTML)
- Изтеглянеromână(165.42 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenčina(160.49 KB - HTML)
- Изтеглянеslovenščina(157.61 KB - HTML)
- Изтеглянеsuomi(160.02 KB - HTML)
- Изтеглянеsvenska(160.15 KB - HTML)