Przejdź do treści głównej

Prokuratura Europejska (EPPO)

Prokuratura Europejska (www.eppo.europa.eu) to niezależny organ Unii uprawniony do zwalczania przestępstw przeciwko budżetowi Unii.

Misja

Prokuratura Europejska (www.eppo.europa.eu) to niezależna, zdecentralizowana prokuratura Unii Europejskiej. W ramach swoich kompetencji może prowadzić dochodzenia, postępowania karne i doprowadzać do osądzenia sprawców przestępstw na szkodę budżetu UE, takich jak nadużycia finansowe, korupcja lub poważne międzynarodowe oszustwa związane z VAT. Rozporządzenie ustanawiające Prokuraturę Europejską zostało przyjęte w ramach wzmocnionej współpracy w dniu 12 października 2017 r. i weszło w życie w dniu 20 listopada 2017 r. Uczestniczą w niej obecnie 22 państwa członkowskie.

Obecnie jedynie organy krajowe mogą prowadzić dochodzenia i ścigać nadużycia finansowe przynoszące szkodę budżetowi UE. Jednak zakres ich uprawnień wyznaczają granice państwowe. Istniejące organy UE, takie jak Eurojust, Europol i Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), nie posiadają niezbędnych uprawnień do prowadzenia dochodzeń i ścigania przestępstw.

Struktura i charakterystyka

EPPO Structure

Obecnie trwa tworzenie struktur Prokuratury Europejskiej. Prokuratura Europejska ma siedzibę w Luksemburgu.

Prokuratura Europejska będzie działać jako jeden urząd we wszystkich uczestniczących państwach UE i będzie łączyć europejskie i krajowe działania w zakresie egzekwowania prawa w ramach jednolitego, spójnego i skutecznego podejścia. Prokuratura Europejska będzie działać na dwóch poziomach: centralnym i krajowym. Do poziomu centralnego należeć będzie Europejski Prokurator Generalny, jego dwóch zastępców, 22 prokuratorów europejskich (po jednym z każdego uczestniczącego państwa członkowskiego), w tym dwóch w charakterze zastępców Europejskiego Prokuratora Generalnego i dyrektora administracyjnego. Poziom zdecentralizowany to delegowani prokuratorzy europejscy, którzy będą rozmieszczeni w uczestniczących państwach członkowskich. Poziom centralny będzie nadzorować dochodzenia i postępowania karne prowadzone na szczeblu krajowym. Co do zasady to delegowani prokuratorzy europejscy będą prowadzić postępowania przygotowawcze i ścigać przestępstwa w swoim państwie członkowskim.

Prawa podejrzanych i oskarżonych będą chronione dzięki kompleksowym gwarancjom proceduralnym opartym na obowiązującym prawie unijnym i krajowym. Prokuratura Europejska w prowadzonych czynnościach przestrzegać będzie praw gwarantowanych w Karcie praw podstawowych Unii Europejskiej, w tym prawa do rzetelnego procesu sądowego i prawa do obrony. Czynności proceduralne Prokuratury Europejskiej będą podlegały kontroli sądowej ze strony sądów krajowych. Europejski Trybunał Sprawiedliwości dysponuje uprawnieniami uzupełniającymi – w drodze orzeczeń w trybie prejudycjalnym – w celu zapewnienia spójnego stosowania prawa UE.

Dyrektywa w sprawie PIF

Do 6 lipca 2019 r. państwa członkowskie musiały dokonać transpozycji do prawa krajowego dyrektywy (UE) 2017/1371 w sprawie zwalczania za pośrednictwem prawa karnego nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii („dyrektywa PIF”). Nowe przepisy zwiększą poziom ochrony budżetu UE poprzez harmonizację definicji, sankcji i terminów przedawnienia przestępstw przeciwko interesom finansowym Unii. Dyrektywa ta jest nie tylko zasadniczym instrumentem harmonizacji prawa karnego państw członkowskich w dziedzinie przestępstw przeciwko budżetowi Unii, ale stanowi również podstawę prac przyszłej Prokuratury Europejskiej, która będzie prowadzić dochodzenia, ścigać przestępstwa i egzekwować kary w praktyce.

Oferty pracy

Oferty pracy można znaleźć na stronie internetowej: www.eppo.europa.eu

Dodatkowe informacje

Broszury EPPO (w różnych językach)

Zestawienia informacji o EPPO (w różnych językach)

Infografika na temat EPPO

Rozporządzenie Rady (UE) 2017/1939 z dnia 12 października 2017 r. wdrażające wzmocnioną współpracę w zakresie ustanowienia Prokuratury Europejskiej

Dyrektywa (UE) 2017/1371 z dnia 5 lipca 2019 r. w sprawie zwalczania za pośrednictwem prawa karnego nadużyć na szkodę interesów finansowych Unii

Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 8 czerwca 2017 r. „Komisja z zadowoleniem przyjmuje decyzję 20 państw członkowskich o ustanowieniu Prokuratury Europejskiej”

Odpowiedzi Komisji Europejskiej na najczęściej zadawane pytania dotyczące Prokuratury Europejskiej z dnia 8 czerwca 2017 r.

Decyzja Komisji z dnia 1 sierpnia 2018 r. potwierdzająca uczestnictwo Niderlandów w Prokuraturze Europejskiej

Decyzja Komisji z dnia 7 sierpnia 2018 r. potwierdzająca uczestnictwo Malty w Prokuraturze Europejskiej

Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej z dnia 12 września 2018 r.: inicjatywa rozszerzająca uprawnienia Prokuratury Europejskiej na zwalczanie przestępstw terrorystycznych o wymiarze transgranicznym

Załącznik do komunikatu Komisji do Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 12 września 2018 r.

Zestawienie informacji Komisji Europejskiej na temat orędzia o stanie Unii z 2018 r. – Wzmocniona Prokuratura Europejska zwalczająca przestępstwa o charakterze terrorystycznym