Misija
Ured europskog javnog tužitelja (www.eppo.europa.eu) neovisan je i decentralizirani ured tužitelja Europske unije s nadležnošću za istrage, kazneni progon i pokretanje sudskih postupaka u vezi s kaznenim djelima na štetu proračuna EU-a, kao što su prijevare, korupcija ili teške prekogranične prijevare povezane s PDV-om. Uredba o osnivanju Ureda europskog javnog tužitelja u okviru pojačane suradnje donesena je 12. listopada 2017. i stupila je na snagu 20. studenoga 2017. Trenutačno u tome sudjeluju 22 države članice.
Zasad samo nacionalna tijela mogu provoditi istrage i kazneni progon u slučaju prijevare na štetu proračuna EU-a. Ali njihove ovlasti prestaju na državnim granicama. Postojeća tijela EU-a kao što su Eurojust, Europol i Ured EU-a za borbu protiv prijevara (OLAF) nemaju potrebne ovlasti za provedbu kaznenih istraga i progona.
Struktura i značajke
Ured europskog javnog tužitelja u postupku je osnivanja, a cilj je da počne s radom u ožujku 2021. Sjedište Ureda europskog javnog tužitelja nalazi se u Luxembourgu.
Ured europskog javnog tužitelja djelovat će kao jedinstveni ured za sve države članice sudionice te će kombinirati europsko i nacionalno izvršavanje zakonodavstva u jedinstvenom, neometanom i učinkovitom pristupu. Ured europskog javnog tužitelja obuhvaćat će dvije razine: središnju i nacionalnu. Središnja razina uključivat će glavnog europskog tužitelja, njegova dva zamjenika, 22 europska tužitelja (jedan po državi članici sudionici), od kojih će dva biti zamjenici glavnog europskog tužitelja i upravnog direktora. Decentralizirana razina obuhvaćat će delegirane europske tužitelje koji će se nalaziti u državama članicama sudionicama. Središnja će razina nadzirati istragu i progon na nacionalnoj razini. U pravilu će delegirani europski tužitelji provoditi istrage i kazneni progon u svojim državama članicama.
Prava osumnjičenih i optuženih osoba jamčit će se zahvaljujući sveobuhvatnim postupovnim zaštitnim mjerama koje se temelje na postojećem pravu EU-a i nacionalnom pravu. Ured europskog javnog tužitelja pobrinut će se da se u njegovim aktivnostima poštuju prava zajamčena Poveljom EU-a o temeljnim pravima, uključujući pravo na pošteno suđenje i pravo na obranu. Postupovni akti Ureda europskog javnog tužitelja podlijegat će sudskom preispitivanju nacionalnih sudova. Sud Europske unije u okviru zahtjeva za prethodnu odluku ima dodatne ovlasti kako bi osigurao dosljednu primjenu prava EU-a.
Direktiva PIF
Od 6. srpnja 2019. u zakonodavstva država članica mora biti prenesena Direktiva (EU) 2017/1371 o suzbijanju prijevara počinjenih protiv financijskih interesa Unije kaznenopravnim sredstvima („Direktiva PIF”). Novim pravilima povećava se razina zaštite proračuna EU-a usklađivanjem definicija, sankcija i rokova zastare za kaznena djela počinjena protiv financijskih interesa Unije. Direktiva je ne samo ključan instrument za usklađivanje kaznenog prava država članica u području kaznenih djela na štetu proračuna Unije, već i temelj za budući Ured europskog javnog tužitelja, koji će istraživati i progoniti počinitelje te provoditi zakonodavstvo.
Slobodna radna mjesta
Obavijesti o slobodnim radnim mjestima dostupne su na www.eppo.europa.eu.
Više informacija
Brošure o EPPO-u (na više jezika)
Informativni članci o EPPO-u (na više jezika)
Odluka Komisije od 7. kolovoza 2018. o potvrdi sudjelovanja Malte u Uredu europskog javnog tužitelja
Prilog Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu i Vijeću od 12. rujna 2018.