Glavni sadržaj

Ured europskog javnog tužitelja (EPPO)

EPPO (www.eppo.europa.eu) je neovisno tijelo Unije nadležno za borbu protiv kaznenih djela na štetu proračuna Unije.

Misija

Ured europskog javnog tužitelja (www.eppo.europa.eu) neovisan je i decentralizirani ured tužitelja Europske unije s nadležnošću za istrage, kazneni progon i pokretanje sudskih postupaka u vezi s kaznenim djelima na štetu proračuna EU-a, kao što su prijevare, korupcija ili teške prekogranične prijevare povezane s PDV-om. Uredba o osnivanju Ureda europskog javnog tužitelja u okviru pojačane suradnje donesena je 12. listopada 2017. i stupila je na snagu 20. studenoga 2017. Trenutačno u tome sudjeluju 22 države članice.

Zasad samo nacionalna tijela mogu provoditi istrage i kazneni progon u slučaju prijevare na štetu proračuna EU-a. Ali njihove ovlasti prestaju na državnim granicama. Postojeća tijela EU-a kao što su Eurojust, Europol i Ured EU-a za borbu protiv prijevara (OLAF) nemaju potrebne ovlasti za provedbu kaznenih istraga i progona.

Struktura i značajke

EPPO Structure

Ured europskog javnog tužitelja u postupku je osnivanja, a cilj je da počne s radom u ožujku 2021. Sjedište Ureda europskog javnog tužitelja nalazi se u Luxembourgu.

Ured europskog javnog tužitelja djelovat će kao jedinstveni ured za sve države članice sudionice te će kombinirati europsko i nacionalno izvršavanje zakonodavstva u jedinstvenom, neometanom i učinkovitom pristupu. Ured europskog javnog tužitelja obuhvaćat će dvije razine: središnju i nacionalnu. Središnja razina uključivat će glavnog europskog tužitelja, njegova dva zamjenika, 22 europska tužitelja (jedan po državi članici sudionici), od kojih će dva biti zamjenici glavnog europskog tužitelja i upravnog direktora. Decentralizirana razina obuhvaćat će delegirane europske tužitelje koji će se nalaziti u državama članicama sudionicama. Središnja će razina nadzirati istragu i progon na nacionalnoj razini. U pravilu će delegirani europski tužitelji provoditi istrage i kazneni progon u svojim državama članicama.

Prava osumnjičenih i optuženih osoba jamčit će se zahvaljujući sveobuhvatnim postupovnim zaštitnim mjerama koje se temelje na postojećem pravu EU-a i nacionalnom pravu. Ured europskog javnog tužitelja pobrinut će se da se u njegovim aktivnostima poštuju prava zajamčena Poveljom EU-a o temeljnim pravima, uključujući pravo na pošteno suđenje i pravo na obranu. Postupovni akti Ureda europskog javnog tužitelja podlijegat će sudskom preispitivanju nacionalnih sudova. Sud Europske unije u okviru zahtjeva za prethodnu odluku ima dodatne ovlasti kako bi osigurao dosljednu primjenu prava EU-a.

Direktiva PIF

Od 6. srpnja 2019. u zakonodavstva država članica mora biti prenesena Direktiva (EU) 2017/1371 o suzbijanju prijevara počinjenih protiv financijskih interesa Unije kaznenopravnim sredstvima („Direktiva PIF”). Novim pravilima povećava se razina zaštite proračuna EU-a usklađivanjem definicija, sankcija i rokova zastare za kaznena djela počinjena protiv financijskih interesa Unije. Direktiva je ne samo ključan instrument za usklađivanje kaznenog prava država članica u području kaznenih djela na štetu proračuna Unije, već i temelj za budući Ured europskog javnog tužitelja, koji će istraživati i progoniti počinitelje te provoditi zakonodavstvo.

Slobodna radna mjesta

Obavijesti o slobodnim radnim mjestima dostupne su na www.eppo.europa.eu.

Više informacija

Brošure o EPPO-u (na više jezika)

Informativni članci o EPPO-u (na više jezika)

Infografika o EPPO-u

Uredba Vijeća (EU) 2017/1939 od 12. listopada 2017. o provedbi pojačane suradnje u vezi s osnivanjem Ureda europskog javnog tužitelja („EPPO”)

Direktiva (EU) 2017/1371 od 5. srpnja 2019. o suzbijanju prijevara počinjenih protiv financijskih interesa Unije kaznenopravnim sredstvima.

Priopćenje za medije Europske komisije od 8. lipnja 2017.: Komisija pozdravlja odluku 20 država članica da osnuju Ured europskog javnog tužitelja

Informativni članak Europske komisije od 8. lipnja 2017.: Najčešća pitanja o Uredu europskog javnog tužitelja

Odluka Komisije od 1. kolovoza 2018. o potvrdi sudjelovanja Nizozemske u Uredu europskog javnog tužitelja

Odluka Komisije od 7. kolovoza 2018. o potvrdi sudjelovanja Malte u Uredu europskog javnog tužitelja

Komunikacija Komisije Europskom parlamentu i Vijeću od 12. rujna 2018.: inicijativa za proširenje ovlasti Ureda europskog javnog tužitelja na prekogranična kaznena djela terorizma

Prilog Komunikaciji Komisije Europskom parlamentu i Vijeću od 12. rujna 2018.

Informativni članak Europske komisije u povodu stanja Unije 2018. – Proširenje ovlasti Ureda europskog javnog tužitelja radi borbe protiv kaznenih djela terorizma