Přejít na hlavní obsah

Výroční zpráva o kontrole uplatňování práva EU za rok 2022

Komise pravidelně zveřejňuje výroční zprávu o kontrole uplatňování právních předpisů EU v předchozím roce. Zpráva se zaměřuje na klíčové aspekty uplatňování evropského práva členskými zeměmi a uvádí kroky, které Komise v roce 2022 k jeho prosazování podnikla. Hlavní zpráva uvádí nejdůležitější provedená šetření Komise a řízení o nesplnění povinnosti v rámci politických priorit Komise. Na této internetové stránce jsou uvedeny případy nesplnění povinnosti, postupy v rámci mechanismu „EU Pilot“ a stížnosti – podle oblastí politiky a jednotlivých členských států za období pěti let. Stránky o jednotlivých oblastech politiky pak poskytují informace o tom, jak Komise v těchto oblastech podporovala dodržování předpisů, a odkazují na nejdůležitější rozsudky Soudního dvora Evropské unie. Konkrétnější informace o jednotlivých dotčených zemích se zveřejňují na stránkách členských států.

 

Protiprávní jednání

Nové případy nesplnění povinnosti (2018–2022)

[notranslate]new_infringement_cases_2018_2022[/notranslate]

Kliknutím na tento interaktivní graf si zobrazíte rozdělení nových případů nesplnění povinnosti ve zvoleném roce podle oblastí politiky a typu protiprávního jednání.

Neuzavřené případy nesplnění povinnosti – stav ke konci roku (2018–2022)

[notranslate]infringement_cases_open_at_year_end_2018_2022[/notranslate]

Kliknutím na tento interaktivní graf si zobrazíte rozdělení neuzavřených případů nesplnění povinnosti ve zvoleném roce podle oblastí politiky a typu protiprávního jednání.

Vývoj případů nesplnění povinnosti

Výše uvedený graf znázorňuje počet nových, uzavřených a neuzavřených případů ke konci roku (v období 2018–2022). Kliknutím na rozbalovací nabídku vyberete oblast politiky.

Typ nových případů nesplnění povinnosti – podle členských států + Spojené království

Druh řízení o nesplnění povinnosti neuzavřených před koncem roku – podle členských států + Spojené království

Uzavřené případy nesplnění povinnosti – podle procesních fází

Komise usiluje o to, aby řešení případů porušení práva EU bylo vždy co nejrychlejší. Pro občany i podniky je vždy přínosnější, pokud je řízení o nesplnění povinnosti vyřešeno v rané fázi, aniž by se věc musela postoupit Soudnímu dvoru Evropské unie.

V roce 2022 uzavřela Komise 489 řízení o nesplnění povinnosti. V 96 % případů mohlo být řízení ukončeno bez postoupení věci soudu. Komise konkrétně uzavřela řízení o nesplnění povinnosti v těchto fázích:

  • 354 případů po zaslání výzvy podle článku 258 SFEU;
  • 116 případů po zaslání odůvodněného stanoviska;
  • 8 případů po rozhodnutí předložit věc Soudnímu dvoru, avšak ještě před podáním žaloby;
  • 9 případů v návaznosti na rozsudek Soudního dvora (včetně jednoho případu po druhém rozhodnutí Soudního dvora podle článku 260 SFEU);
  • 2 případy byly staženy před rozhodnutím Soudního dvora. Tyto případy Komise stáhla, neboť dotčené členské státy mezitím přijaly opatření nezbytná k dosažení souladu s právem EU.

Postoupení věci Soudnímu dvoru a rozsudky Soudního dvora

V roce 2022 přijala Komise rozhodnutí předložit Soudnímu dvoru Evropské unie celkem 35 věcí. Všechny tyto věci byly Soudnímu dvoru předloženy poprvé na základě článku 258 SFEU (18 případů) nebo podle článku 258 a čl. 260 odst. 3 (17 případů).

Podle čl. 260 odst. 3 SFEU může Komise navrhnout peněžité sankce i v případě, že věc předkládá Soudnímu dvoru poprvé. Komise se rozhodla požádat Soudní dvůr o uložení finančních sankcí ve všech 17 případech s rozhodnutím o postoupení věci podle tohoto článku (více informací o jednotlivých krocích řízení o nesplnění povinnosti najdete zde).

Poté, co se Komise rozhodne věc postoupit, připraví a předloží ji Soudnímu dvoru Evropské unie. V roce 2022 předložila Komise Soudnímu dvoru 35 případů (včetně případů, u nichž bylo před rokem 2022 přijato rozhodnutí o postoupení věci).

V roce 2022 vydal Soudní dvůr 18 rozsudků podle článku 258 SFEU a jeden rozsudek podle čl. 260 odst. 2 SFEU. V posledním uvedeném případě uložil Soudní dvůr finanční sankce Řecku.

Ve prospěch Komise bylo 17 rozsudků, zatímco ve dvou věcech týkajících se Polska Soudní dvůr žalobu Komise zamítl. Rozsudky Soudního dvora pro nesplnění povinnosti se v roce 2022 týkaly těchto členských států:

  • Španělsko (3);
  • Bulharsko, Irsko, Polsko a Slovensko (po 2);
  • Belgie, Dánsko, Řecko, Francie, Itálie, Rakousko a Portugalsko (každý 1).

Rovněž byl vydán jeden rozsudek proti Spojenému království.

Členské státy jsou povinny urychleně přijmout veškerá opatření nezbytná k dosažení souladu s rozsudkem Soudního dvora. K tomu však vždy nedochází. Na konci roku 2022 bylo po rozhodnutí Soudního dvora doposud neuzavřeno 84 řízení o nesplnění povinnosti podle článku 258 SFEU a 16 řízení o nesplnění povinnosti podle čl. 260 odst. 2 SFEU, jelikož Komise měla za to, že členské státy dosud nevyhověly rozsudkům.

Otevřené případy nesplnění povinnosti po rozhodnutí Soudního dvora – podle jednotlivých členských států

Kliknutím na graf výše si můžete zobrazit údaje o neuzavřených případech nesplnění povinnosti po vynesení rozsudku Soudního dvora týkajících se vybraného členského státu v jednotlivých oblastech politiky.

 

Provedení směrnic ve vnitrostátním právu

V roce 2022 končila lhůta pro provedení u 42 směrnic. To je méně než v roce 2021 (55). Průměrná doba, v níž musely členské státy směrnici se lhůtou v roce 2022 provést do svých právních systémů, činila 14,5 měsíce. Ve srovnání s rokem 2021 (22,4 měsíce) se jedná o kratší období. Lhůty pro provedení stanoví zákonodárci při přijímání směrnice a mohou se lišit v závislosti na jejím typu. Například směrnice v přenesené pravomoci a prováděcí směrnice mohou mít kratší lhůty pro provedení než směrnice přijaté řádným legislativním postupem.

Nové případy opožděného provedení právních předpisů do vnitrostátního práva v letech (2018–2022)

[notranslate]new_late_transposition_cases_2018_2022[/notranslate]

Kliknutím na tento interaktivní víceúrovňový graf si zobrazíte rozdělení nových případů opožděného provedení předpisů do vnitrostátního práva v roce 2022, a to podle oblastí politiky a sektoru v rámci dané oblasti.

Případy opožděného provedení v roce 2022 – podle členských států + Spojené království

 

Mechanismus „EU Pilot“

Postup před zahájením řízení o nesplnění povinnosti „EU Pilot“ je nástroj, který Komise používá tam, kde je pravděpodobné, že povede k rychlejší nápravě, tj. dodržování předpisů, než formální řízení o nesplnění povinnosti. Komise může metodou „EU Pilot“ řadu případů vyřešit, aniž by musela přistoupit k zahájení řízení o nesplnění povinnosti. Postup „EU Pilot“ může být účelný také v případech, kdy chce Komise získat faktické nebo právní informace, které potřebuje k provedení posouzení.

Nové případy v rámci mechanismu „EU Pilot“ (2018–2022)

[notranslate]new_eu_pilot_cases_2018_2022[/notranslate]

Kliknutím na tento interaktivní víceúrovňový graf si zobrazíte rozdělení nových případů projektu „EU Pilot“ v roce 2022 podle oblastí politiky a sektoru dané oblasti.

Vývoj případů mechanismu „EU Pilot“

Výše uvedený graf znázorňuje počet nových, vyřešených a ke konci roku neuzavřených případů v rámci mechanismu „EU Pilot“ v období 2018–2022. Kliknutím na rozbalovací nabídku vyberete oblast politiky.

Komise v roce 2022 postupem „EU Pilot“ otevřela 279 případů. 51 z nich bylo zahájeno na základě stížností a 228 zahájila Komise v návaznosti na šetření z vlastního podnětu.

V témže roce Komise 215 případů „EU Pilot“ uzavřela, z toho 160 poté, co od dotčených členských států obdržela uspokojivé odpovědi. Z toho vyplývá, že se podařilo vyřešit 74 % případů, což je méně než v roce 2021 (81 %). U 46 případů byl postup „EU Pilot“ uzavřen návrhem na další řešení problému prostřednictvím řízení o nesplnění povinnosti. 9 z těchto případů bylo založeno na stížnostech.

Návrhy, kde bylo u případů „EU Pilot“ navrženo formální řízení o nesplnění povinnosti, byly z těchto oblastí politiky: energetika (12 případů), vnitřní trh (9 případů), životní prostředí (7 případů) a migrace a vnitřní věci (7 případů).

Neuzavřené případy „EU Pilot“ na konci roku 2022 – podle členských států

Kliknutím na tento interaktivní graf si zobrazíte rozdělení případů „EU Pilot“ neuzavřených v roce 2022, a to podle oblastí politiky a jednotlivých členských států.

 

Stížnosti

Stížnosti v období (2018–2022)

[notranslate]new_complaints_2018_2022[/notranslate]

Kliknutím na tento interaktivní víceúrovňový graf si zobrazíte rozdělení nových stížností v roce 2022 podle oblastí politiky a sektoru v rámci dané oblasti.

Vývoj stížností

Výše uvedený graf znázorňuje počet nových, uzavřených a neuzavřených stížností ke konci roku (v období 2018–2022). Kliknutím na rozbalovací nabídku vyberete oblast politiky.

Stížnosti vyřízené v roce 2022

Kliknutím na tento interaktivní víceúrovňový graf si zobrazíte rozdělení stížností vyřízených v roce 2022 podle oblastí politiky.

V roce 2022 vyřídila Komise potenciálních 3 615 stížností. Velký počet příchozí korespondence, kterou zasílající osoby a subjekty kvalifikovaly jako stížnosti, nesplňoval formální kritéria stížnosti a byly zodpovězeny podle Kodexu řádné správní praxe Komise (951).

Komise posoudila 2254 stížností a buď nezjistila žádné porušení práva EU, nebo identifikovala možné porušení, které ale Komise v zásadě nevyšetřuje – v souladu se strategickým přístupem k prosazování práva stanoveným ve sdělení z roku 2016 „Právo EU: Lepší výsledky díky lepšímu uplatňování“.

Jde například o stížnosti týkající se jednotlivých konkrétních případů nesprávného uplatnění práva EU, pokud neexistují dostatečné náznaky, že se jedná o obecnou praxi nebo jeho systematické nedodržování. K nápravě takových problémů mohou stěžovatelé využít vnitrostátní mechanismy. Zvláštní šetření ze strany Komise proto nejsou nutná.

Komise se věnovala 170 stížnostem, které prošetřila postupem „EU Pilot“ nebo prostřednictvím řízení o nesplnění povinnosti. Ve srovnání s rokem 2021 (117) se jedná o nárůst. To znamená, že Komise se v roce 2022 formou šetření věnovala 4,7 % (potenciálních) stížností.

179 stížností bylo uzavřeno, protože se jednalo o duplikáty předchozích stížností, a 58 stížností bylo staženo (buď stěžovateli, nebo proto, že nebyl doručen formulář stížnosti). Komise rovněž předala 3 stížnosti síti SOLVIT.

Komise dále v roce 2022 zaevidovala tři hromadné stížnosti. Hromadná stížnost je způsob, jakým je Komise oprávněna vyřizovat více individuálních stížností proti témuž/týmž členským státům týkajících se stejné nebo podobné věci. Komise v takových případech zaeviduje všechny stížnosti pod jedním registračním číslem a individuální korespondenci se stěžovateli nahrazuje veřejnými oznámeními na internetových stránkách Europa. Hromadná stížnost se ve výše uvedených statistikách započítává jako jedna stížnost. Tyto hromadné stížnosti se týkaly:

  • údajného porušení obecných zásad práva EU a základních práv týkajících se nouzového stavu a dalších opatření ze strany Itálie (409 individuálních stížností),
  • údajného porušení pravidel EU v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci ze strany Litvy (450 individuálních stížností),
  • údajného porušení pravidel EU v dědických věcech ze strany Francie (22 individuálních stížností).

Stížnosti vedoucí k vyšetřování postupem „EU Pilot“ nebo řízením o nesplnění povinnosti – podle témat (10 nejdůležitějších)

Ze 170 stížností, na něž navázalo řízení „EU Pilot“ a řízení o nesplnění povinnosti, se nejvíce týkalo těchto členských států:

  • Švédsko (34):
  • Francie (25);
  • Itálie (21);
  • Španělsko (14);
  • Bulharsko (13).

Pokud se věc vzniklá na základě stížnosti nevyřeší řízením o nesplnění povinnosti v rámci fáze před zahájením soudního řízení, Komise se ihned obrací na Soudní dvůr Evropské unie.

V roce 2022 přijala Komise jedno rozhodnutí žalovat u Soudního dvora členský stát ve věci, která vznikla na základě stížnosti. Jednalo se o nesprávné provedení pravidel EU týkajících se uznávání odborných kvalifikací ze strany Portugalska.

 

Průměrná doba vyřizování případů

Výše uvedený graf znázorňuje průměrnou dobu (v týdnech), která je potřeba k rozhodnutí o uzavření stížnosti, případu v rámci projektu „EU Pilot“ a případu nesplnění povinnosti. Některé stížnosti nebo případy v rámci projektu „EU Pilot“ mohou být započítány více než jednou (např. pokud je původní stížnost převedena do projektu „EU Pilot“ nebo řízení o nesplnění povinnosti).

 

Více informací o případech nesplnění povinnosti podle oblastí politiky

 

Členské státy

 

Metodika

Tato zpráva uvádí opatření přijatá Komisí za účelem sledování a prosazování práva EU v průběhu roku 2022. U zmíněných případů nesplnění povinnosti mohlo od té doby dojít k nějakému novému vývoji.

Oblasti politiky jsou ve výroční zprávě uvedeny podle generálních ředitelství (GŘ) Komise. Některá širší témata může zároveň řešit více generálních ředitelství. Například porušení pravidel jednotného trhu se řeší podle právních předpisů upravujících volný pohyb osob, zboží, služeb a kapitálu přes hranice v rámci EU, ale zároveň také podle předpisů o daních, zaměstnanosti, kultuře, sociální politice, vzdělávání, veřejném zdraví, energetice, ochraně spotřebitele, dopravě, životním prostředí (s výjimkou ochrany přírody) a informační společnosti a sdělovacích prostředcích. Porušení pravidel jednotného trhu se proto ve výroční zprávě vykazuje podle těchto konkrétnějších oblastí politiky.

U některých oblastí politiky může v průběhu času dojít ke změnám číselných údajů, neboť případy mohou být převedeny z jedné oblasti politiky do druhé. U souhrnných číselných údajů za všechny oblasti politiky by žádné takové nesrovnalosti existovat neměly.

„Stížnostmi“ se v této zprávě rozumí příchozí korespondence, kterou odesílatelé považují za stížnost, přestože nesplňuje podmínky stanovené v bodě 3 přílohy o správních postupech pro řešení vztahů se stěžovatelem v souvislosti s uplatňováním práva Evropské unie připojené ke sdělení „Právo EU: Lepší výsledky díky lepšímu uplatňování“. Kromě toho se „stížností“ rozumí i „hromadná stížnost“, kdy Komise v rámci jednoho spisu (pod jedním registračním číslem) vyřizuje i velmi velký počet jednotlivých stížností. Pokud jde o počet stížností, může v některých případech existovat rozdíl oproti údajům z předchozí výroční zprávy kvůli opoždění nebo dvojí či chybné registraci v okamžiku výpočtu statistických údajů.

 

Informace o Spojeném království

1. února 2020 vstoupila v platnost dohoda o vystoupení z Unie, kterou se stanoví opatření pro řádné vystoupení Spojeného království z Unie, a Spojené království se formálně stalo třetí zemí. Přechodné období stanovené v této dohodě skončilo 31. prosince 2020. V souladu s dohodou o vystoupení může Komise pokračovat ve stávajících řízeních o nesplnění povinnosti a zahájit proti Spojenému království nové případy porušení práva EU, k nimž došlo před koncem přechodného období, nebo porušení některých ustanovení dohody o vystoupení nebo protokolů o Irsku a Severním Irsku a výsostných oblastech Spojeného království na Kypru. Případy týkající se Spojeného království jsou proto zahrnuty do celkových statistik této zprávy.

Dokumenty

14. ČERVENCE 2023
2022 Annual Report on monitoring the application of EU law

Tisková zpráva

Předchozí výroční zprávy o kontrole uplatňování práva EU