Preskoči na glavno vsebino

Letno poročilo o spremljanju uporabe prava EU za leto 2022

Komisija vsako leto objavi poročilo o spremljanju uporabe prava EU v preteklem letu. Poročilo vsebuje pregled najpomembnejših vidikov uporabe prava EU v državah članicah in ukrepov Komisije za njegovo izvrševanje v letu 2022. V glavnem poročilu so predstavljene najpomembnejše preiskave in postopki Komisije za ugotavljanje kršitev v okviru političnih prednostnih nalog Komisije. Na tej spletni strani so predstavljeni postopki za ugotavljanje kršitev, postopki v okviru sistema EU Pilot in pritožbe po področjih politike in državah članicah v petletnem obdobju. Namenske strani o področjih politike vsebujejo informacije o tem, kako je Komisija spodbujala skladnost na teh področjih, pri čemer se sklicujejo na ključne sodbe Sodišča Evropske unije. Na straneh držav članic so objavljene podrobnejše informacije o posamezni državi.

 

Kršitve

Novi postopki za ugotavljanje kršitev (2018–2022)

[notranslate]new_infringement_cases_2018_2022[/notranslate]

Na tem interaktivnem grafikonu si lahko ogledate porazdelitev novih postopkov za ugotavljanje kršitev v izbranem letu glede na področje politike in vrsto kršitve.

Nerešeni postopki za ugotavljanje kršitev ob koncu leta (2018–2022)

[notranslate]infringement_cases_open_at_year_end_2018_2022[/notranslate]

Na zgornjem grafikonu si lahko ogledate število nerešenih postopkov za ugotavljanje kršitev ob koncu izbranega leta glede na področje politike in vrsto kršitve.

Razvoj glede števila postopkov za ugotavljanje kršitev

Zgornji grafikon prikazuje število novih, zaključenih ali nerešenih zadev ob koncu leta za obdobje 2018–2022. S klikom na spustni seznam lahko izberete področje politike.

Vrste novih postopkov za ugotavljanje kršitev glede na države članice in Združeno kraljestvo

Vrste nerešenih postopkov za ugotavljanje kršitev ob koncu leta glede na države članice in Združeno kraljestvo

Zaključeni postopki za ugotavljanje kršitev glede na fazo postopka

Komisija si prizadeva čim prej odpraviti kršitve prava EU. Ljudje in podjetja bodo imeli več koristi od prava EU, če bo postopek za ugotavljanje kršitev rešen v zgodnji fazi, ne da bi bilo treba zadevo predložiti Sodišču Evropske unije.

Komisija je leta 2022 zaključila 489 postopkov za ugotavljanje kršitev. V 96 % zadev se je postopek lahko zaključil, ne da bi bilo treba zadevo predložiti Sodišču. Natančneje, Komisija je postopke za ugotavljanje kršitev zaključila v naslednjih fazah:

  • 354 zadev po tem, ko je poslala uradni opomin v skladu s členom 258 PDEU,
  • 116 zadev po tem, ko je poslala obrazloženo mnenje,
  • 8 zadev po tem, ko je sklenila zadevo predložiti Sodišču, vendar pred vložitvijo tožbe,
  • 9 zadev po sodbi Sodišča (vključno z eno zadevo po drugi sodbi Sodišča v skladu s členom 260 PDEU),
  • 2 zadevi sta bili umaknjeni, preden je Sodišče izdalo sodbo. Komisija je ti zadevi umaknila, saj sta zadevni državi članici sprejeli potrebne ukrepe za uskladitev s pravom EU.

Predložitev zadev Sodišču in sodbe Sodišča

Komisija se je leta 2022 odločila Sodišču Evropske unije predložiti skupaj 35 zadev. Vse te zadeve so bile Sodišču predložene prvič, in sicer na podlagi člena 258 PDEU (18 zadev) ali na podlagi člena 258 in člena 260(3) (17 zadev).

V skladu s členom 260(3) PDEU lahko Komisija predlaga denarne kazni tudi, kadar zadevo prvič predloži Sodišču. Komisija se je pri odločitvi o predložitvi v skladu s tem členom odločila, da Sodišču predlaga naložitev denarnih kazni v vseh 17 zadevah (več informacij o različnih fazah postopka za ugotavljanje kršitev je na voljo tukaj).

Ko se Komisija odloči, da bo zadevo predložila Sodišču, pripravi in vloži tožbo pri Sodišču Evropske unije. Komisija je leta 2022 Sodišču predložila 35 zadev (vključno z zadevami, za katere je bila odločitev o predložitvi sprejeta pred letom 2022).

Leta 2022 je Sodišče izdalo 18 sodb na podlagi člena 258 PDEU in eno sodbo na podlagi člena 260(2) PDEU. V tem zadnjem primeru je Sodišče naložilo finančne sankcije proti Grčiji.

Sodišče je v 17 sodbah ugodilo predlogu Komisije, v dveh zadevah, ki sta se nanašali na Poljsko, pa je tožbo Komisije zavrnilo. Naslednje države članice so bile leta 2022 predmet sodb Sodišča v zvezi s kršitvami:

  • Španija (3),
  • Bolgarija, Irska, Poljska in Slovaška (vsaka po 2),
  • Belgija, Danska, Grčija, Francija, Italija, Avstrija in Portugalska (vsaka po 1).

Izdana je bila tudi ena sodba proti Združenemu kraljestvu.

Države članice morajo nemudoma sprejeti vse potrebne ukrepe za izvršitev sodbe Sodišča. Vendar se to ne zgodi vedno. Ob koncu leta 2022 je bilo po sodbi Sodišča še vedno nerešenih 84 postopkov za ugotavljanje kršitev na podlagi člena 258 PDEU in 16 postopkov za ugotavljanje kršitev na podlagi člena 260(2) PDEU, ker je Komisija menila, da države članice še niso izvršile sodb.

Nerešeni postopki za ugotavljanje kršitev po sodbi Sodišča po državah članicah

Na zgornjem grafikonu si lahko ogledate področja politike nerešenih postopkov za ugotavljanje kršitev po sodbi Sodišča v zvezi z izbrano državo članico.

 

Prenos direktiv

V letu 2022 je rok za prenos imelo 42 direktiv. To je manj kot v letu 2021 (55). Povprečno obdobje, v katerem so morale države članice prenesti direktivo z rokom v letu 2022, je bilo 14,5 meseca. To je krajše obdobje v primerjavi z letom 2021 (22,4 meseca). Roke za prenos določita zakonodajalca ob sprejetju direktive in se lahko razlikujejo glede na vrsto zadevnih direktiv. Na primer, delegirane in izvedbene direktive imajo lahko krajše roke za prenos kot direktive, sprejete po rednem zakonodajnem postopku.

Novi postopki zaradi poznega prenosa (2018–2022)

[notranslate]new_late_transposition_cases_2018_2022[/notranslate]

Na tem interaktivnem grafikonu si lahko ogledate porazdelitev novih postopkov zaradi poznega prenosa v letu 2022 glede na področje politike in sektor znotraj tega področja politike.

Postopki zaradi poznega prenosa v letu 2022 glede na države članice in Združeno kraljestvo

 

EU Pilot

Postopek pred ugotavljanjem kršitev „EU Pilot“ je orodje, ki ga Komisija uporabi, kadar je verjetno, da bo do skladnosti privedlo hitreje od formalnega postopka za ugotavljanje kršitev. Komisiji omogoča, da številne zadeve reši v fazi postopka EU Pilot, ne da bi morala začeti postopek za ugotavljanje kršitev. Za koristnega se lahko izkaže tudi v primerih, ko želi Komisija zbrati dejanske ali pravne informacije, potrebne za izvedbo ocene.

Novi postopki v okviru sistema EU Pilot (2018–2022)

[notranslate]new_eu_pilot_cases_2018_2022[/notranslate]

Na tem interaktivnem grafikonu si lahko ogledate porazdelitev novih postopkov v okviru sistema EU Pilot v letu 2022 glede na področje politike in sektor politike.

Razvoj glede števila postopkov v okviru sistema EU Pilot

Zgornji grafikon prikazuje število novih, zaključenih ali nerešenih postopkov v okviru sistema EU Pilot ob koncu leta za obdobje 2018–2022. S klikom na spustni seznam lahko izberete področje politike.

Komisija je leta 2022 v okviru sistema EU Pilot začela 279 postopkov. Od tega jih je 51 začela na podlagi pritožb, 228 pa na lastno pobudo.

Komisija je leta 2022 zaključila 215 postopkov v okviru sistema EU Pilot, od tega 160 po tem, ko je od zadevnih držav članic prejela zadovoljive odgovore. To pomeni, da je bila stopnja uspešnosti reševanja zadev 74-odstotna, kar je nižje kot v letu 2021 (81 %). Namesto tega se je v 46 zadevah postopek EU Pilot zaključil s predlogom za nadaljnjo obravnavo zadeve s postopkom za ugotavljanje kršitev. 9 od teh zadev je temeljilo na pritožbah.

Področja politike, na katerih je bilo največkrat predlagano, naj postopku v okviru sistema EU Pilot sledi formalni postopek za ugotavljanje kršitev, so energija (12 zadev), notranji trg (9 zadev), okolje (7 zadev) ter migracije in notranje zadeve (7 zadev).

Nerešeni postopki v okviru sistema EU Pilot ob koncu leta 2022 po državah članicah

Na tem interaktivnem grafikonu si lahko ogledate porazdelitev nerešenih postopkov v okviru sistema EU Pilot ob koncu leta 2022 glede na področje politike za izbrano državo članico.

 

Pritožbe

Nove pritožbe (2018–2022)

[notranslate]new_complaints_2018_2022[/notranslate]

Na tem interaktivnem grafikonu si lahko ogledate porazdelitev novih pritožb v letu 2022 glede na področje politike in sektor politike.

Razvoj glede števila pritožb

Zgornji grafikon prikazuje število novih, obravnavanih ali nerešenih pritožb ob koncu leta za obdobje 2018–2022. S klikom na spustni seznam lahko izberete področje politike.

Pritožbe, obravnavane leta 2022

Na tem interaktivnem grafikonu si lahko ogledate porazdelitev obravnavanih pritožb v letu 2022 glede na področje politike.

Komisija je leta 2022 obravnavala 3 615 morebitnih pritožb. Velik del prejete korespondence, ki so jo osebe in organi opredelili kot pritožbe, ni izpolnjevalo formalnih meril pritožbe in je bilo nanjo odgovorjeno v skladu s kodeksom ravnanja Komisije (951).

Komisija je ocenila 2 254 pritožb in bodisi ni ugotovila nobene kršitve prava EU bodisi je ugotovila morebitno kršitev, ki je Komisija načeloma ne preiskuje v skladu s strateškim pristopom k izvrševanju, kot je določen v sporočilu iz leta 2016 „Pravo EU: z boljšo uporabo do boljših rezultatov“.

Na primer pritožba v zvezi s posameznim primerom nepravilne uporabe prava EU, kadar ni zadostnih dokazov o splošni praksi ali sistematičnem neupoštevanju prava EU. Sredstva za rešitev tega vprašanja so pritožniku dostopna prek nacionalnih mehanizmov pravnih sredstev. Zato niso potrebne posebne preiskave Komisije.

Komisija je obravnavala 170 pritožb, tako da jih je preiskala v postopku pred ugotavljanjem kršitev „EU Pilot“ ali v okviru postopka za ugotavljanje kršitev. To je več v primerjavi z letom 2021 (117). To pomeni, da je Komisija v letu 2022 v zvezi s 4,7 % (morebitnih) pritožb začela preiskave.

179 pritožb je bilo zaključenih, saj je šlo za podvajanje obstoječih pritožb, 58 pritožb pa je bilo umaknjenih (bodisi s strani pritožnikov bodisi zato, ker obrazec za pritožbo ni bil prejet). Komisija je tudi prenesla 3 pritožbe na SOLVIT.

Komisija je leta 2022 evidentirala tri tako imenovane združene pritožbe. Združena pritožba je način, na katerega lahko Komisija obravnava številne posamezne pritožbe v zvezi z isto ali podobno zadevo proti istim državam članicam. Komisija evidentira vse pritožbe pod eno vpisno številko in individualno korespondenco s pritožniki nadomesti z javnimi obvestili na spletišču Europa. Združena pritožba se šteje kot ena v zgoraj navedenih statističnih podatkih. Te združene pritožbe so se nanašale na:

  • domnevno kršitev splošnih načel prava EU in temeljnih pravic v zvezi z izrednimi razmerami in drugimi ukrepi s strani Italije (409 posameznih pritožb),
  • domnevno kršitev pravil EU o zdravju in varnosti pri delu s strani Litve (450 posameznih pritožb),
  • domnevno kršitev pravil EU v dednih zadevah s strani Francije (22 posameznih pritožb).

Pritožbe, na podlagi katerih so se začele preiskave v okviru sistema EU Pilot ali preiskave za ugotavljanje kršitev glede na posamezno temo (prvih 10)

Države članice, na katere se je največkrat nanašalo 170 pritožb, ki jim je sledil postopek EU Pilot in postopek za ugotavljanje kršitev, so:

  • Švedska (34),
  • Francija (25),
  • Italija (21),
  • Španija (14),
  • Bolgarija (13).

Če postopki za ugotavljanje kršitev, ki temeljijo na pritožbah ali izhajajo iz njih, ne rešijo kršitve prava EU v predhodni fazi, Komisija brez oklevanja sproži postopek pred Sodiščem Evropske unije.

Komisija je leta 2022 sprejela eno odločitev, da proti državi članici začne postopek pred Sodiščem v zadevi, ki izhaja iz pritožbe. Zadeva se je nanašala na nepravilen prenos pravil EU o priznavanju poklicnih kvalifikacij s strani Portugalske.

 

Povprečni čas za obravnavo zadev

Zgornji grafikon prikazuje povprečen čas v tednih, potreben za sprejetje odločitve o zaključku pritožb, postopkov v okviru sistema EU Pilot in postopkov za ugotavljanje kršitev. Nekateri postopki ali pritožbe v okviru sistema EU Pilot se lahko štejejo več kot enkrat (npr. če se prvotna pritožba prenese v postopek EU Pilot ali postopek za ugotavljanje kršitev).

 

Več informacij o postopkih za ugotavljanje kršitev po področjih politike

 

Države članice

 

Metodologija

V tem poročilu so predstavljeni ukrepi Komisije za spremljanje in uveljavljanje prava EU v letu 2022. Stanje navedenih postopkov za ugotavljanje kršitev se je morda v vmesnem času že spremenilo.

Področja politike iz letnega poročila ustrezajo generalnim direktoratom Komisije. Nekatere širše teme lahko pokrivajo različni generalni direktorati, na primer kršitve enotnega trga lahko temeljijo na zakonodaji, ki zajema čezmejni prosti pretok oseb, blaga, storitev in kapitala znotraj EU, pa tudi obdavčitev, zaposlovanje, kulturo, socialno politiko, izobraževanje, javno zdravje, energijo, varstvo potrošnikov, promet, okolje (razen varstva narave) ter informacijsko družbo in medije. Kršitve enotnega trga se torej v letnem poročilu obravnavajo v okviru teh bolj specifičnih področij politike.

Podatki za določeno področje politike se lahko sčasoma spremenijo, saj se lahko zadeve za obravnavo prenesejo z enega področja politike na drugo. Takšnih nedoslednosti pri skupnih podatkih za vsa področja politike ne bi smelo biti.

Sklicevanje na „pritožbe“ v tem poročilu vključuje prejeto korespondenco, ki so jo pošiljatelji opredelili kot pritožbo, čeprav ne izpolnjuje pogojev iz točke 3 Priloge o upravnih postopkih za urejanje odnosov s pritožnikom glede uporabe prava Evropske unije k sporočilu „Pravo EU: z boljšo uporabo do boljših rezultatov“. Poleg tega sklicevanje na „pritožbe“ vključuje tako imenovane „združene pritožbe“, pri katerih Komisija v okviru enega spisa o pritožbi (vpisa v evidenco) včasih obravnava zelo veliko število posameznih pritožb. Kar zadeva število pritožb, je lahko v nekaterih primerih razlika v primerjavi s podatki iz predhodnega letnega poročila posledica zapoznelega, dvojnega ali napačnega evidentiranja ob pridobivanju statističnih podatkov.

 

Informacije o Združenem kraljestvu

Dne 1. februarja 2020 je začel veljati sporazum o izstopu, ki določa podrobnosti urejenega izstopa Združenega kraljestva iz Unije, Združeno kraljestvo pa je uradno postalo tretja država. Prehodno obdobje, določeno v sporazumu o izstopu, se je izteklo 31. decembra 2020. V skladu s sporazumom o izstopu lahko Komisija še naprej vodi obstoječe postopke za ugotavljanje kršitev in proti Združenemu kraljestvu začne nove postopke zaradi kršitev prava EU, ki so se zgodile pred koncem prehodnega obdobja, ali zaradi kršitev nekaterih določb sporazuma o izstopu ali protokolov o Irski in Severni Irski ter suverenih conah na Cipru. Zato so postopki, ki zadevajo Združeno kraljestvo, vključeni v statistične podatke tega poročila.

Dokumenti

14. JULIJ 2023
2022 Annual Report on monitoring the application of EU law

Sporočilo za medije

Pretekla letna poročila o spremljanju uporabe prava EU