Направо към основното съдържание

Годишен доклад относно мониторинга върху прилагането на правото на ЕС — 2022 г.

Всяка година Комисията публикува доклад относно мониторинга върху прилагането на правото на ЕС през предходната година. В доклада се разглеждат ключови аспекти на прилагането на правото на ЕС от държавите членки и действията на Комисията за неговото прилагане през 2022 г. В основния доклад се посочват най-важните разследвания и производства за установяване на неизпълнение на задължения, извършени от Комисията в рамките на нейните политически приоритети. На тази уебстраница са представени производствата за установяване на неизпълнение на задължения, процедурите и жалбите по EU Pilot по области на политиката и държави членки за период от пет години. Специални страници за областите на политиката предоставят информация за това как Комисията е насърчавала спазването на законодателството в тези области и препращат към ключови решения на Съда на Европейския съюз. На страниците на държавите членки се публикува по-конкретна информация за всяка държава.

 

Нарушения

Нови производства за установяване на неизпълнение на задължения в периода 2018—2022 г.

[notranslate]new_infringement_cases_2018_2022[/notranslate]

Като щракнете върху тази интерактивна многостепенна диаграма, можете да видите разпределението на новите производства за установяване на неизпълнение на задължения през избраната година по области на политиката и по видове нарушения.

Неприключени производства за установяване на неизпълнение на задължения към края на годината (2018—2022 г.)

[notranslate]infringement_cases_open_at_year_end_2018_2022[/notranslate]

Като щракнете върху многостепенната диаграма по-горе, можете да видите броя на неприключените производства за установяване на неизпълнение на задължения в края на избраната година по области на политиката и по видове нарушения.

Изменение по отношение на процедурите за нарушение

Горната диаграма показва броя на производствата, които са били нови, приключени или останали неприключени към края на годината за периода 2018—2022 г. Като щракнете върху падащото меню, можете да изберете област на политиката.

Видове нови производства за установяване на неизпълнение на задължения по държави членки и в Обединеното кралство

Видове неприключени производства за установяване на неизпълнение на задължения към края на годината по държави членки и в Обединеното кралство

Приключени производства за установяване на неизпълнение на задължения в зависимост от етапа на процедурата

Комисията се стреми към намиране на възможно най-бързо решение на нарушенията на правото на ЕС. Гражданите и предприятията ще се възползват от предимствата на правото на ЕС по-бързо, ако дадено производство за установяване на неизпълнение на задължения бъде уредено на ранен етап, без да е необходимо да се сезира Съдът на Европейския съюз.

През 2022 г. Комисията приключи 489 производства за установяване на неизпълнение на задължения. В 96 % от случаите производството може да бъде приключено, без да е необходимо да се взема решение за сезиране на Съда. По-конкретно, Комисията приключи производствата за установяване на неизпълнение на задължения на следните етапи:

  • 354 производства — след изпращането на официално уведомително писмо съгласно член 258 от ДФЕС;
  • 116 производства — след изпращане на мотивирано становище;
  • 8 производства — след вземане на решение за сезиране на Съда, но преди изпращане на искова молба;
  • 9 производства — след решение на Съда (включително едно производство след второ решение на Съда съгласно член 260 от ДФЕС);
  • 2 производства са оттеглени от Съда, преди последният да се произнесе. Комисията оттегли тези производства, тъй като съответните държави членки са предприели необходимите мерки, за да се съобразят с правото на ЕС.

Сезиране на Съда и решения на Съда

През 2022 г. Комисията взе решение да сезира Съда на Европейския съюз по общо 35 производства. Всички тези производства бяха отнесени за първи път до Съда съгласно член 258 от ДФЕС (18 производства) или съгласно член 258 и член 260, параграф 3 (17 производства).

Съгласно член 260, параграф 3 от ДФЕС Комисията може да предложи финансови санкции дори когато за първи път сезира Съда. Комисията реши да поиска от Съда да наложи финансови санкции във всички 17 случая с решение за сезиране по този член (повече информация за различните етапи на производството за установяване на нарушение е достъпна тук).

След като реши да сезира Съда, Комисията подготвя и подава исковата молба до Съда на Европейския съюз. През 2022 г. Комисията е представила на Съда 35 производства (включително производства, за които е взето решение за сезиране преди 2022 г.).

През 2022 г. Съдът постанови 18 решения по член 258 от ДФЕС и едно решение по член 260, параграф 2 от ДФЕС. В последния случай Съдът е наложил финансови санкции на Гърция.

17 решения бяха в полза на Комисията, докато по две производства относно Полша Съдът отхвърли иска на Комисията. През 2022 г. следните държави членки бяха обект на решения на Съда за установяване на неизпълнение на задължения:

  • Испания (3);
  • България, Ирландия, Полша и Словакия (по 2);
  • Белгия, Дания, Гърция, Франция, Италия, Австрия и Португалия (по 1).

Има и едно съдебно решение срещу Обединеното кралство.

От държавите членки се изисква да предприемат незабавно всички необходими мерки за изпълнение на решението на Съда. Това обаче невинаги се случва. В края на 2022 г. 84 производства за установяване на неизпълнение на задължения по член 258 от ДФЕС и 16 производства за установяване на неизпълнение на задължения по член 260, параграф 2 от ДФЕС все още не бяха приключени след решение на Съда, тъй като Комисията счете, че държавите членки все още не са изпълнили решенията.

Неприключени производства за установяване на неизпълнение на задължения след решение на Съда на ЕС по държави членки

Като щракнете върху горната многостепенна диаграма, можете да направите справка за областите на политиката на неприключените производства за установяване на нарушение след решение на Съда на ЕС относно избраната държава членка.

 

Транспониране на директиви

42 директиви бяха с краен срок за транспониране през 2022 г. Това е по-малко, отколкото през 2021 г. (55). Средният срок, в рамките на който държавите членки трябваше да транспонират директива с краен срок през 2022 г., беше 14,5 месеца. Това е по-кратко в сравнение с 2021 г. (22,4 месеца). Сроковете за транспониране се определят от законодателите при приемането на дадена директива и могат да варират в зависимост от вида на директивите. Например делегираните директиви и директивите за изпълнение могат да имат по-кратки срокове за транспониране от директивите, приети съгласно обикновената законодателна процедура.

Нови производства за ненавременно транспониране за периода 2018—2022 г.

[notranslate]new_late_transposition_cases_2018_2022[/notranslate]

Като щракнете върху тази интерактивна многостепенна диаграма, можете да видите разпределението на новите производства за ненавременно транспониране през 2022 г. по области на политиката и по сектори в тази област на политиката.

Дела за ненавременно транспониране през 2022 г. по държави членки и в Обединеното кралство

 

EU Pilot

Процедурата EU Pilot, предшестваща производството за установяване на неизпълнение на задължение, е инструмент, който Комисията използва там, където има вероятност това да доведе до по-бързо привеждане в съответствие, отколкото официалното производство за установяване на неизпълнение на задължение. Това дава възможност на Комисията да разреши редица случаи на етапа EU Pilot, без да е необходимо да се преминава към производство за установяване на неизпълнение на задължения. Този инструмент може да се окаже полезен и в случаите, когато Комисията иска да събере фактическа или правна информация, необходима за извършване на оценката си.

Нови производства по EU Pilot за периода 2018—2022 г.

[notranslate]new_eu_pilot_cases_2018_2022[/notranslate]

Като щракнете върху тази интерактивна многостепенна диаграма, можете да видите разпределението на новите производства по EU Pilot през 2022 г. по области на политиката и по сектори на политиката.

Развитие на производствата по EU Pilot

Горната диаграма показва броя на производствата по EU Pilot, които са били нови, приключени или неприключени в края на годината за периода 2018—2022 г. Като щракнете върху падащото меню, можете да изберете област на политиката.

През 2022 г. Комисията започна 279 производства по EU Pilot. От тях 51 бяха предизвикани от жалби, а 228 бяха започнати от Комисията след разследвания по собствена инициатива.

Комисията приключи 215 производства по EU Pilot през 2022 г., от които 160 след получаване на задоволителни отговори от съответните държави членки. Това означава, че процентът на разрешаване е 74 %, което е по-ниско от равнището от 2021 г. (81 %). Вместо това за 46 производства процедурата по EU Pilot беше приключена с предложение за по-нататъшно разглеждане на въпроса чрез производство за установяване на неизпълнение на задължения. 9 от тези производства са въз основа на жалби.

Областите на политиката с най-много производства по EU Pilot, за които се предлага да бъдат последвани от официални производства за установяване на неизпълнение на задължение, са енергетиката (12 производства), вътрешният пазар (9 производства), околната среда (7 производства) и миграцията и вътрешните работи (7 производства).

Неприключени производства по EU Pilot към края на 2022 г. по държави членки

Като щракнете върху многостепенната диаграма по-горе, можете да видите разпределението на неприключените производства по EU Pilot в края на 2022 г. по области на политиката за избраната държава от ЕС.

 

Жалби

Нови жалби в периода 2018—2022 г.

[notranslate]new_complaints_2018_2022[/notranslate]

Като щракнете върху тази интерактивна многостепенна диаграма, можете да видите разпределението на новите жалби през 2022 г. по области на политиката и по сектори на политиката.

Развитие по отношение на жалбите

Горната диаграма показва броя на жалбите, които са били нови, разгледани или неприключени към края на годината за периода 2018—2022 г. Като щракнете върху падащото меню, можете да изберете област на политиката.

Разгледани жалби през 2022 г.

Като щракнете върху тази интерактивна многостепенна диаграма, можете да видите разпределението на жалбите, разгледани през 2022 г. по области на политиката.

През 2022 г. Комисията разгледа 3615 потенциални жалби. Голям брой входящи писма, квалифицирани от лица и органи като жалби, не отговарят на формалните критерии за жалба и са получили отговор съгласно Кодекса за добро административно поведение на Комисията (951).

Комисията направи оценка на 2254 жалби, по които или не установи никакво нарушение на правото на ЕС, или установи потенциално нарушение, което по принцип не се разследва от Комисията в съответствие със стратегическия подход за правоприлагане, определен в съобщението от 2016 г. „Право на ЕС: по-добри резултати чрез по-добро прилагане“.

Например жалба относно отделен случай на неправилно прилагане на правото на ЕС, когато няма достатъчно данни за обща практика или системно неспазване на правото на ЕС. Средствата за разрешаване на проблема са достъпни за жалбоподателя чрез национални механизми за правна защита. Поради това не са необходими специални разследвания от страна на Комисията.

Комисията разгледа 170 жалби, като ги разследва в рамките на процедурата, предшестваща производството за установяване на неспазване на задължение EU Pilot, или чрез производство за установяване на неспазване на задължение. Това е увеличение в сравнение с 2021 г. (117). Това означава, че през 2022 г. Комисията е разследвала допълнително 4,7 % от (потенциалните) жалби.

179 жалби бяха приключени, тъй като бяха дублирани със съществуващи жалби, а 58 жалби бяха оттеглени (или от жалбоподателите, или защото формулярът за жалби не е бил получен). Комисията също така е прехвърлила 3 жалби на СОЛВИТ.

През 2022 г. Комисията регистрира три т.нар. множествени жалби. Множествената жалба е начин, по който Комисията може да разглежда много индивидуални жалби по един и същ или сходен въпрос срещу едни и същи държави членки. Комисията регистрира всички жалби под един регистрационен номер и замества индивидуалната кореспонденция с жалбоподателите с публични известия на уебстраницата Europa. Множествена жалба се счита за част от горепосочените статистически данни. Тези множествени жалби се отнасяха до:

  • предполагаемо нарушение от страна на Италия на общите принципи на правото на ЕС и основните права, свързани с извънредното положение и други мерки (409 индивидуални жалби),
  • предполагаемо нарушение от страна на Литва на правилата на ЕС относно здравословните и безопасни условия на труд (450 индивидуални жалби),
  • предполагаемо нарушение от страна на Франция на правилата на ЕС в областта на наследяването (22 индивидуални жалби).

Жалби, водещи до разследвания в рамките на EU Pilot, или нарушения по теми (топ 10)

Държавите членки, които бяха най-силно засегнати от 170-те жалби, които бяха последвани от процедура по EU Pilot и процедура за установяване на неспазване на задължение, са:

  • Швеция (34);
  • Франция(25);
  • Италия (21);
  • Испания (14);
  • България (13).

Ако производствата за установяване на неизпълнение на задължение, които се основават на жалби или почиват на информация от жалби, не постигнат разрешаване на нарушението на правото на ЕС в досъдебната фаза, Комисията не се колебае да предяви иск срещу държава членка пред Съда на Европейския съюз.

През 2022 г. Комисията взе едно решение да предяви иск срещу държава членка пред Съда по дело, образувано по жалба. Тя се отнася до неправилното транспониране от страна на Португалия на правилата на ЕС относно признаването на професионалните квалификации.

 

Средно време за разглеждане на делата

Горната диаграма показва средното време в седмици, необходимо преди да се вземе решение за приключване на разглеждането на жалби, производства по EU Pilot и производства за установяване на неизпълнение на задължение. Някои производства или жалби в рамките на EU Pilot потенциално се броят повече от веднъж (напр. ако първоначална жалба е прехвърлена към производство по EU Pilot или производство за установяване на неизпълнение на задължение).

 

Повече информация за производствата за установяване на неизпълнение на задължение по области на политиката

 

Държави членки

 

Методика

В настоящия доклад се определят действията на Комисията за наблюдение и прилагане на правото на ЕС през 2022 г. Оттогава може да е настъпило развитие в актуалното състояние на посочените процедури за установяване на неизпълнение на задължение.

Областите на политиката в годишния доклад съответстват на генералните дирекции (ГД) на Комисията. Някои по-широки теми могат да бъдат обхванати от различни генерални дирекции, например нарушенията на единния пазар могат да се основават на законодателство, обхващащо свободното движение на хора, стоки, услуги и капитали през границите в рамките на ЕС, но също така и данъчното облагане, заетостта, културата, социалната политика, образованието, общественото здраве, енергетиката, защитата на потребителите, транспорта, околната среда (с изключение на опазването на природата) и информационното общество и медиите. Поради това нарушенията на единния пазар се отчитат в годишния доклад в тези по-конкретни области на политиката.

Възможно е данните да се променят с течение на времето за определена област на политиката, тъй като производствата могат да бъдат прехвърлени за разглеждане от една област на политиката в друга. Не би следвало да има такива несъответствия по отношение на общите данни във всички области на политиката.

Под „жалби“ в настоящия доклад се има предвид входяща кореспонденция, квалифицирана от подателите като жалба, дори ако тя не отговаря на условията, посочени в точка 3 от приложението относно административните процедури за разглеждане на отношенията с жалбоподателя във връзка с прилагането на правото на Европейския съюз към съобщението „Право на ЕС: по-добри резултати чрез по-добро прилагане“. Освен това под „жалби“ се имат предвид и така наречените „множествени жалби“, при които в рамките на едно досие за жалба (вписване в регистъра) Комисията понякога разглежда много голям брой индивидуални жалби. Що се отнася до броя на жалбите, в някои случаи разликата в сравнение с данните от предходния годишен доклад може да се дължи на забавена, дублирана или погрешна регистрация в момента на извличане на статистическите данни.

 

Информация за Обединеното кралство

На 1 февруари 2020 г. влезе в сила Споразумението за оттегляне, в което се определят редът и условията за организираното оттегляне на Обединеното кралство от Съюза, и Обединеното кралство официално стана трета държава. Преходният период, определен в Споразумението за оттегляне, приключи на 31 декември 2020 г. В съответствие със Споразумението за оттегляне Комисията може да продължи работата по съществуващите производства за установяване на неизпълнение на задължения и да образува нови производства срещу Обединеното кралство за нарушения на правото на ЕС, извършени преди края на преходния период, или за нарушения на някои разпоредби на Споразумението за оттегляне или на протоколите за Ирландия и Северна Ирландия и за зоните на суверенните бази в Кипър. Поради това случаите, засягащи Обединеното кралство, са включени в общите статистически данни на настоящия доклад.

Документи

14 ЮЛИ 2023 Г.
2022 Annual Report on monitoring the application of EU law

Съобщение за медиите

Предишни годишни доклади относно мониторинга на прилагането на правото на ЕС