Pāriet uz galveno saturu

2022. gada ziņojums par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību

Katru gadu Eiropas Komisija publicē ziņojumu par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību iepriekšējā gadā. Ziņojumā aplūkoti galvenie aspekti ES tiesību aktu piemērošanā dalībvalstīs un Eiropas Komisijas darbības, kas veiktas, lai sekmētu tiesību aktu izpildi 2022. gadā. Galvenajā ziņojumā ir izklāstītas Komisijas svarīgākās izmeklēšanas un pārkāpuma procedūras saskaņā ar Komisijas politiskajām prioritātēm. Šajā tīmekļvietnē publicētās pārkāpuma lietas, “EU Pilot” lietas un sūdzības ir sakārtotas pa politikas jomām un dalībvalstīm piecu gadu laikposmā. Individuālas lapas par politikas jomām sniedz informāciju par to, kā Komisija ir sekmējusi noteikumu ievērošanu šajās jomās, un tajās sniegtas atsauces uz galvenajiem Eiropas Savienības Tiesas spriedumiem. Dalībvalstu lapās ir publicēta specifiskāka informācija par konkrētām valstīm.

 

Pārkāpumi

Jaunas pārkāpuma lietas (2018.–2022. gads)

[notranslate]new_infringement_cases_2018_2022[/notranslate]

Noklikšķiniet uz šīs interaktīvās vairāku līmeņu diagrammas, lai redzētu konkrētā gadā sākto pārkāpuma lietu sadalījumu pa politikas jomām un pārkāpumu veidiem.

Gada beigās vēl neizskatītās pārkāpuma lietas (2018.–2022. gads)

[notranslate]infringement_cases_open_at_year_end_2018_2022[/notranslate]

Noklikšķiniet uz augstāk redzamās vairāku līmeņu diagrammas, lai aplūkotu konkrētā gada beigās izskatīšanā esošo pārkāpuma lietu skaitu sadalījumā pa politikas jomām un pārkāpumu veidiem.

Pārkāpuma lietu attīstība

Augstāk redzamajā diagrammā ir parādīts jauno, slēgto un izskatīšanā esošo lietu skaits gada beigās attiecībā uz laikposmu no 2018. līdz 2022. gadam. Noklikšķiniet uz nolaižamās izvēlnes, lai izvēlētos politikas jomu.

Jaunu pārkāpuma lietu veids pa dalībvalstīm un Apvienotajā Karalistē

Gada beigās vēl neizskatīto pārkāpuma lietu veids pa dalībvalstīm un Apvienotajā Karalistē

Slēgtās pārkāpuma lietas dalījumā pēc procesuālā posma

Komisija cenšas ES tiesību aktu pārkāpumus novērst pēc iespējas ātrāk. Atrisinot pārkāpuma lietu agrīnā posmā, nenonākot līdz lietas nodošanai izskatīšanai Eiropas Savienības Tiesā, iedzīvotāji un uzņēmumi ES tiesību sniegtās priekšrocības var baudīt agrāk.

2022. gadā Komisija slēdza 489 pārkāpuma lietas. No tām 96 % lietu slēdza, nenododot lietu izskatīšanai Tiesā. Konkrētāk, Komisija slēdza pārkāpuma lietas šādos procedūras posmos:

  • 354 lietas slēgtas pēc oficiāla paziņojuma vēstules nosūtīšanas saskaņā ar LESD 258. pantu;
  • 116 lietas slēgtas pēc argumentēta atzinuma nosūtīšanas;
  • 8 lietas slēgtas pēc lēmuma pieņemšanas par lietas nodošanu Tiesai, bet pirms prasības iesniegšanas;
  • 9 lietas slēgtas pēc Tiesas sprieduma (tai skaitā viena lieta pēc otrā Tiesas sprieduma saskaņā ar LESD 260. pantu);
  • 2 lietas tika atsauktas pirms Tiesas sprieduma pieņemšanas. Komisija šīs lietas atsauca, jo attiecīgās dalībvalstis veica nepieciešamos pasākumus, lai nodrošinātu atbilstību ES tiesību aktiem.

Prasības iesniegšana Tiesā un Tiesas spriedumi

Komisija 2022. gadā nolēma nodot izskatīšanai Eiropas Savienības Tiesā 35 lietas. Visas šīs lietas tika nodotas izskatīšanai Tiesā pirmo reizi: 18 lietas tika nodotas Tiesai saskaņā ar LESD 258. pantu, bet 17 lietas — saskaņā ar 260. panta 3. punktu.

LESD 260. panta 3. punkts paredz, ka Komisija var ierosināt finansiālas sankcijas pat tad, ja lieta izskatīšanai Tiesā tiek nodota pirmoreiz. Visās 17 lietās, kuras Tiesai nodotas saskaņā ar šo pantu, Komisija lūdza Tiesu piemērot finansiālas sankcijas (plašāka informācija par dažādiem pārkāpuma procedūras posmiem ir šeit).

Ja Komisija nolemj vērsties Tiesā, tā sagatavo un iesniedz prasību Eiropas Savienības Tiesā. Komisija 2022. gadā Tiesai lūdza izskatīt 35 lietas (tai skaitā lietas, par kurām lēmums par lietas nodošanu Tiesai tika pieņemts vēl pirms 2022. gada).

2022. gadā Tiesa pasludināja 18 spriedumus saskaņā ar LESD 258. pantu un vienu spriedumu saskaņā ar LESD 260. panta 2. punktu. Pēdējā minētajā lietā Tiesa uzlika finansiālas sankcijas Grieķijai.

17 spriedumi bija par labu Komisijai, savukārt divās lietās, kas attiecās uz Poliju, Tiesa noraidīja Komisijas prasību. Tiesas spriedumi pārkāpuma lietās 2022. gadā attiecās uz šādām dalībvalstīm:

  • Spānija (3);
  • Bulgārija, Īrija, Polija un Slovākija (2 spriedumi katrai);
  • Beļģija, Dānija, Grieķija, Francija, Itālija, Austrija un Portugāle (1 spriedums katrai).

Tika pasludināts arī viens spriedums pret Apvienoto Karalisti.

Dalībvalstīm ir jāveic visi vajadzīgie pasākumi, lai nekavējoties izpildītu Tiesas spriedumu. Tomēr tas ne vienmēr notiek. 2022. gada beigās pēc Tiesas sprieduma joprojām nebija slēgtas 84 pārkāpuma procedūras saskaņā ar LESD 258. pantu un 16 pārkāpuma procedūras saskaņā ar LESD 260. panta 2. punktu, jo Komisija uzskatīja, ka dalībvalstis vēl nav izpildījušas spriedumus.

Pēc Tiesas sprieduma vēl nepabeigtas pārkāpuma lietas dalījumā pa dalībvalstīm

Noklikšķiniet uz augstāk redzamās vairāku līmeņu diagrammas, lai uzzinātu, kurām dalībvalstīm ir nepabeigtas pārkāpuma lietas pēc Tiesas sprieduma un uz kurām politikas jomām tās attiecas.

 

Direktīvu transponēšana

Kopumā transponēšanas termiņš 2022. gadā bija noteikts 42 direktīvām. Tas ir mazāk nekā 2021. gadā, kad bija jātransponē 55 direktīvas. Vidējais laikposms, kurā dalībvalstīm bija jātransponē direktīva ar termiņu 2022. gadā, bija 14,5 mēneši, kas ir mazāk nekā 2021. gadā, kur transponēšanai atvēlētais laikposms bija vidēji 22,4 mēneši. Transponēšanas termiņus nosaka likumdevēji, kad tie pieņem direktīvu, un tie var atšķirties atkarībā no attiecīgo direktīvu veida. Piemēram, deleģēto un īstenošanas direktīvu transponēšanas termiņi var būt īsāki nekā saskaņā ar parasto likumdošanas procedūru pieņemtajām direktīvām.

Jaunas pārkāpuma lietas par novēlotu transponēšanu (2018.–2022. gads)

[notranslate]new_late_transposition_cases_2018_2022[/notranslate]

Noklikšķiniet uz šīs interaktīvās vairāku līmeņu diagrammas, lai redzētu 2022. gadā sākto lietu par novēlotu transponēšanu sadalījumu pa politikas jomām un nozarēm katrā no šīm jomām.

Pārkāpuma lietas par novēlotu transponēšanu 2022. gadā pa dalībvalstīm un Apvienotajā Karalistē

 

Instruments “EU Pilot”

Pirmspārkāpuma procedūra “EU Pilot” ir instruments, ko Komisija izmanto gadījumos, kad ar to var potenciāli ātrāk nodrošināt atbilstību, nekā sākot oficiālu pārkāpuma procedūru. Tas Komisijai ļauj zināmu daudzumu lietu atrisināt “EU Pilot” posmā un pārkāpuma procedūru nemaz nepiemērot. “EU Pilot” var noderēt arī gadījumos, kad Komisija vēlas ievākt faktisku vai juridisku informāciju, kas nepieciešama novērtējuma veikšanai.

Jaunas “EU Pilot” lietas (2018.–2022. gads)

[notranslate]new_eu_pilot_cases_2018_2022[/notranslate]

Noklikšķiniet uz šīs interaktīvās daudzlīmeņu diagrammas, lai redzētu 2022. gadā sākto “EU Pilot” lietu sadalījumu pa politikas jomām un nozarēm.

“EU Pilot” lietu attīstība

Augstāk redzamajā diagrammā ir parādīts jauno, pabeigto un izskatīšanā esošo “EU Pilot” lietu skaits gada beigās laikposmā no 2018. līdz 2022. gadam. Noklikšķiniet uz nolaižamās izvēlnes, lai izvēlētos politikas jomu.

Komisija 2022. gadā sāka 279 “EU Pilot” lietas. No tām 51 lieta tika sākta uz sūdzību pamata, bet 228 lietas Komisija sāka, pamatojoties uz izmeklēšanām, kas veiktas pēc Komisijas iniciatīvas.

Komisija 2022. gadā slēdza 215 “EU Pilot” lietas, no kurām 160 lietas tika slēgtas pēc apmierinošas atbildes saņemšanas no attiecīgajām dalībvalstīm. Tādējādi atrisināto lietu īpatsvars ir 74 %, proti, mazāk nekā 2021. gadā, kad ar šo instrumentu tika atrisinātas 81 % lietu. Attiecībā uz 46 lietām “EU Pilot” posms tika slēgts ar priekšlikumu turpināt šā jautājuma izskatīšanu, izmantojot pārkāpuma procedūru. Deviņas no šīm lietām bija balstītas uz sūdzībām.

Politikas jomas, kurās “EU Pilot” posms slēgts, ierosinot turpināt izskatīšanu oficiālā pārkāpuma procedūrā, ir enerģētika (12 lietas), iekšējais tirgus (9 lietas), vide (7 lietas) un migrācija un iekšlietas (7 lietas).

2022. gada beigās vēl neizskatītās “EU Pilot” lietas dalījumā pa dalībvalstīm

Noklikšķiniet uz šīs interaktīvās vairāku līmeņu diagrammas, lai aplūkotu 2022. gada beigās izskatīšanā esošo “EU Pilot” lietu skaitu sadalījumā pa politikas jomām katrai konkrētajai dalībvalstij.

 

Sūdzības

Jaunas sūdzības (2018.–2022. gads)

[notranslate]new_complaints_2018_2022[/notranslate]

Noklikšķiniet uz šīs interaktīvās daudzlīmeņu diagrammas, lai redzētu 2022. gadā reģistrēto jauno sūdzību sadalījumu pa politikas jomām un nozarēm.

Sūdzību attīstība

Augstāk redzamajā diagrammā ir parādīts jauno, izskatīto un izskatīšanā esošo sūdzību skaits gada beigās attiecībā uz laikposmu no 2018. līdz 2022. gadam. Noklikšķiniet uz nolaižamās izvēlnes, lai izvēlētos politikas jomu.

2022. gadā izskatītās sūdzības

Noklikšķiniet uz šīs interaktīvās vairāku līmeņu diagrammas, lai redzētu 2022. gadā izskatīto sūdzību sadalījumu pa politikas jomām.

Komisija 2022. gadā izskatīja 3615 potenciālās sūdzības. Liela daļa ienākošo vēstuļu (951), ko iedzīvotāji un organizācijas iesniedza kā sūdzības, neatbilda sūdzības formālajiem kritērijiem, un uz tām tika atbildēts saskaņā ar Komisijas Labas administratīvās prakses kodeksu.

Komisija izvērtēja 2254 sūdzības, kurās vai nu nekonstatēja nevienu ES tiesību aktu pārkāpumu, vai arī konstatēja iespējamu pārkāpumu, ko Komisija — saskaņā ar savu stratēģisko pieeju izpildes panākšanai — principā neizmeklē. Stratēģiskā pieeja izklāstīta 2016. gada paziņojumā “ES tiesību akti: labāki rezultāti līdz ar labāku piemērošanu”.

Kā piemēru var minēt sūdzību par atsevišķu gadījumu, kad ES tiesību akts piemērots nepareizi, bet nav pierādījumu par vispārēju praksi vai sistēmisku neatbilstību ES tiesību aktiem. Šādā gadījumā sūdzības iesniedzējs šo jautājumu var risināt, izmantojot valsts tiesiskās aizsardzības mehānismus. Tāpēc Komisijai nav jāveic atsevišķa izmeklēšana.

Ar pirmspārkāpuma procedūras instrumentu “EU Pilot” vai pārkāpuma procedūrā Komisija izskatīja 170 sūdzības, kas ir vairāk nekā 2021. gadā, kad tā izskatīja 117 sūdzības. Tas nozīmē, ka Komisija 2022. gadā turpināja izskatīt 4,7 % (iespējamo) sūdzību.

179 sūdzības tika slēgtas, jo tās pārklājās ar jau iesniegtajām sūdzībām, un 58 sūdzības tika atsauktas (tās atsauca sūdzības iesniedzēji, vai arī sūdzības veidlapa netika saņemta). Turklāt 3 sūdzības Komisija nosūtīja tīklam SOLVIT.

Komisija 2022. gadā reģistrēja trīs tā dēvētās vairākkārtējās sūdzības. Vairākkārtēja sūdzība ir veids, kā Komisija var izskatīt vairākas individuālas sūdzības par vienu un to pašu vai līdzīgu jautājumu pret vienu dalībvalsti. Komisija visas sūdzības reģistrē ar vienu reģistra numuru un individuālu saraksti par sūdzībām aizstāj ar publiskiem paziņojumiem tīmekļvietnē “Europa”. Iepriekš minētajā statistikā vairākkārtēja sūdzība tiek uzskaitīta kā viena sūdzība. Tika reģistrētas šādas vairākkārtējas sūdzības:

  • sūdzība par to, ka Itālija attiecībā uz ārkārtas stāvokli un citiem pasākumiem, iespējams, ir pārkāpusi ES tiesību un pamattiesību vispārējos principus (409 individuālas sūdzības),
  • sūdzība par to, ka Lietuva, iespējams, ir pārkāpusi ES noteikumus par arodveselību un darba drošību (450 individuālas sūdzības),
  • sūdzība par to, ka Francija, iespējams, ir pārkāpusi ES noteikumus mantošanas lietu jomā (22 individuālas sūdzības).

Sūdzības, kuru rezultātā notiek izmeklēšana “EU Pilot” ietvaros vai pārkāpuma procedūrās, dalījumā pa tematiem (Top 10)

Dalībvalstis, par kurām saņemtas visvairāk sūdzību no 170 reģistrētajām sūdzībām, kuras izskatīja “EU Pilot” ietvaros un pārkāpuma procedūrā:

  • Zviedrija (34),
  • Francija (25),
  • Itālija (21),
  • Spānija (14),
  • Bulgārija (13).

Ja pārkāpuma procedūras, kas ierosinātas uz sūdzību pamata, nenovērš ES tiesību aktu pārkāpumu pirmstiesas posmā, Komisija pret dalībvalsti vēršas Eiropas Savienības Tiesā.

2022. gadā Komisija Tiesā iesniedza vienu prasību pret dalībvalsti lietā, kuras pamatā bija sūdzība. Sūdzība bija par to, ka Portugāle nepareizi transponēja ES noteikumus par profesionālo kvalifikāciju atzīšanu.

 

Vidējais lietu izskatīšanas laiks

Augstāk redzamajā diagrammā parādīts vidējais laiks nedēļās, kas nepieciešams, pirms tiek pieņemts lēmums slēgt sūdzības, “EU Pilot” lietas un pārkāpuma lietas. Atsevišķas “EU Pilot” lietas vai sūdzības var būt pieskaitītas vairākas reizes (piem., ja sākotnējā sūdzība tiek pārnesta uz “EU Pilot” vai pārkāpuma lietu).

 

Papildu informācija par pārkāpuma lietām dažādās politikas jomās

 

Dalībvalstis

 

Metodoloģija

Šajā ziņojumā ir izklāstītas Komisijas darbības ES tiesību aktu uzraudzībai un izpildei 2022. gadā. Minēto pārkāpuma lietu statuss kopš tā laika, iespējams, ir mainījies.

Politikas jomas gada ziņojumā atbilst Komisijas ģenerāldirektorātiem (ĢD). Atsevišķi plašāki temati var ietilpt vairāku ģenerāldirektorātu kompetencē, piemēram, vienotā tirgus noteikumu pārkāpumi var attiekties uz personu brīvu pārvietošanos un preču, pakalpojumu un kapitāla brīvu apriti pāri robežām ES, kā arī uz nodokļu, nodarbinātības, kultūras, sociālās politikas, izglītības, sabiedrības veselības, enerģētikas, patērētāju aizsardzības, transporta, vides (izņemot dabas aizsardzību) un informācijas sabiedrības un plašsaziņas līdzekļu jomu. Tāpēc pārkāpumi vienotā tirgus jomā gada ziņojumā tiek uzskaitīti šajās konkrētajās politikas jomās.

Skaitļi par konkrētu politikas jomu laika gaitā var mainīties, jo lietas var tikt nodotas izskatīšanai no vienas politikas jomas uz citu, un tiek pieliktas pūles, lai panāktu konsekvenci attiecībā uz kopējiem skaitļiem visās politikas jomās.

Šajā ziņojumā “sūdzības” ietver ienākošās vēstules, kuras sūtītāji kvalificē kā sūdzības, bet kuras ne vienmēr atbilst nosacījumiem, kas izklāstīti paziņojuma “ES tiesību akti: labāki rezultāti līdz ar labāku piemērošanu” pielikuma “Administratīvās procedūras attiecībām ar sūdzības iesniedzēju saistībā ar Eiropas Savienības tiesību aktu piemērošanu” 3. punktā. Turklāt “sūdzības” ietver arī tā dēvētās “vairākkārtējās sūdzības”, kur Komisija vienā sūdzības lietā (viens ieraksts reģistrā) izskata lielu skaitu individuālu sūdzību. Attiecībā uz sūdzību skaitu dažos gadījumos atšķirības salīdzinājumā ar iepriekšējā gada ziņojuma datiem var būt saistītas ar novēlotu, atkārtotu vai kļūdainu reģistrāciju statistikas datu iegūšanas brīdī.

 

Informācija par Apvienoto Karalisti

2020. gada 1. februārī stājās spēkā Izstāšanās līgums, kurā izklāstīti pasākumi, saskaņā ar kuriem notiek pienācīga Apvienotās Karalistes izstāšanās no Savienības, un Apvienotā Karaliste oficiāli kļuva par trešo valsti. Izstāšanās līgumā noteiktais pārejas periods beidzās 2020. gada 31. decembrī. Saskaņā ar Izstāšanās līgumu Komisija var turpināt izskatīt esošās pārkāpuma lietas un sākt jaunas pārkāpuma lietas pret Apvienoto Karalisti par ES tiesību aktu pārkāpumiem, kas notikuši pirms pārejas perioda beigām. Tas pats attiecas arī uz gadījumiem, kad ir pārkāpti atsevišķi noteikumi, kas paredzēti Izstāšanās līgumā vai protokolos par Īriju un Ziemeļīriju un Suverēnajām bāzu teritorijām Kiprā. Līdz ar to lietas, kas attiecas uz Apvienoto Karalisti, ir iekļautas arī šī ziņojuma vispārējā statistikā.

Dokumenti

2023. GADA 14. JŪLIJS
2022 Annual Report on monitoring the application of EU law

Paziņojums presei

Iepriekšējo gadu ziņojumi par ES tiesību aktu piemērošanas pārraudzību