Przejdź do treści głównej
Jak zgłosić naruszenie prawa unijnego przez kraj UE

Jeżeli Twoje prawa wynikające z przepisów unijnych zostaną naruszone, należy Ci się dostęp do szybkiego i skutecznego sposobu na dochodzenie roszczeń w danym kraju UE. Możesz skierować taką sprawę do właściwych organów krajowych i dochodzić swoich praw. To organy krajowe są w pierwszej kolejności odpowiedzialne za egzekwowanie stosowania przepisów UE w indywidualnych sprawach.

Możesz również zgłosić naruszenie prawa UE przez organ krajowy, składając skargę do Komisji.

Należy pamiętać, że rolą Komisji jest dbanie o to, by kraje członkowskie właściwie stosowały prawo UE, a nie rozstrzyganie indywidualnych sporów.

Podział ról

Co wykracza poza kompetencje Komisji?

Komisja nie ma uprawnień, aby:

  • podejmować działania w związku ze skargami:
    • dotyczącymi działań podmiotów prywatnych lub osób fizycznych, w które nie są zaangażowane organy krajowe 
    • w sprawach, które nie wchodzą w zakres prawa UE (zob. sekcję „Czym jest prawo UE?”)
    • przeciwko państwom niebędącym członkami UE
    • przeciwko innym organizacjom międzynarodowym (np. NATO, ONZ, Radzie Europy)
  • oferować indywidualne odszkodowanie lub zadośćuczynienie za poniesione szkody
  • przejąć rolę decyzyjną organów krajowych lub dokonać przeglądu ich decyzji podjętych w indywidualnych przypadkach.

Rozpatrywanie skarg

Egzekwowanie prawa UE jest jednym z głównych zadań Komisji. Stara się ona przede wszystkim zapobiegać naruszeniom prawa UE, a w przypadku poważnych naruszeń podejmuje zdecydowane i szybkie działania.

To samo podejście stosuje się w rozpatrywaniu skarg. Komisja nie podejmuje działań w związku z każdą skargą, lecz skupia się na tych, które mają największy wpływ na interesy obywateli i przedsiębiorstw.

Złóż skargę

Przejrzyj naszą listę kontrolną, aby upewnić się, że Komisja Europejska będzie mogła zająć się Twoją skargą, a następnie wypełnij formularz skargi.

Złóż skargę

Skargi zbiorowe

Komisja czasami otrzymuje dużą liczbę skarg dotyczących tego samego tematu i skierowanych przeciwko temu samemu krajowi UE („skargi zbiorowe”).

W takich przypadkach Komisja może potraktować skarżących jako grupę i kontaktować się z nimi, publikując informacje na tej stronie internetowej. Dzięki takiej formie komunikacji służby Komisji mogą szybko reagować i informować zainteresowanych o przebiegu procedury. Komisja może też dzięki temu zająć się potencjalnie szerszym interesem publicznym związanym ze sprawą poruszoną przez skarżących.

Zawiadomienia o zbiorowych skargach, które są nadal poddawane ocenie lub zostały niedawno zamknięte.

Przydatne linki

  1. Jak złożyć skargę na poziomie krajowym.
  2. Twoje prawa wynikające z Karty praw podstawowych UE – dowiedz się, kiedy można powołać się na Kartę, co zrobić w przypadku naruszenia Twoich praw i gdzie zwrócić się o pomoc.
  3. Masz również prawo złożyć petycję do Parlamentu Europejskiego w sprawie stosowania prawa UE. Najpierw upewnij się jednak, czy Parlament nie zajmuje się już tą sprawą. Jeśli tak, możesz poprzeć istniejącą petycję.

 Jeżeli petycja spełnia kryteria dopuszczenia, Parlament może poprosić Komisję o przeprowadzenie dochodzenia. Komisja oceni wniosek i udzieli odpowiedzi Parlamentowi.