Przejdź do treści głównej

Jak złożyć skargę na poziomie krajowym

Zgłoszenie naruszenia przepisów UE krajowym organom jest często najszybszym i najskuteczniejszym sposobem rozwiązania problemu.

Dochodzenie roszczeń na poziomie krajowym

Jeżeli uważasz, że organy kraju UE naruszyły prawa przysługujące Ci na podstawie przepisów unijnych, możesz skorzystać z jednej z dostępnych metod dochodzenia roszczeń.

Zgodnie z traktatami główną odpowiedzialność za stosowanie przepisów prawa UE ponoszą organy publiczne i sądy krajowe.

Dlatego też w interesie osoby składającej skargę leży skorzystanie z wszelkich możliwych środków prawnych dostępnych na poziomie krajowym (administracyjnych lub pozasądowych mechanizmów mediacji).

Krajowi rzecznicy praw obywatelskich

W niektórych państwach członkowskich można również składać skargi do krajowych rzeczników praw obywatelskich lub regionalnych rzeczników praw obywatelskich.

Sądy krajowe

Można też wnieść sprawę do sądu w kraju, w którym dany problem zaistniał. Więcej informacji na temat krajowych systemów sądowych i wstępowania na drogę sądową

Jeśli rozwiązanie problemu wymaga unieważnienia decyzji krajowej, należy pamiętać o tym, że jedynie sądy krajowe mogą to zrobić. Jeśli skarżący domaga się odszkodowania, tylko sądy krajowe mogą, w stosownych przypadkach, nakazać władzom krajowym wypłatę odszkodowania na rzecz osób, które doznały uszczerbku w związku z naruszeniem przepisów UE.

Krajowe organy ds. równości

Osoby, które padły ofiarą dyskryminacji i potrzebują pomocy, mogą skontaktować się z krajową organizacją ds. równości w swoim kraju.

Centra oferujące pomoc w rozwiązywaniu problemów

Można również zgłosić się w swoim kraju UE do centrum, które oferuje pomoc w rozwiązywaniu problemów:

SOLVIT

SOLVIT to system, w ramach którego urzędy państwowe zajmują się rozwiązywaniem problemów transgranicznych wynikających z błędnego stosowania przepisów unijnych przez administracje krajowe na rynku wewnętrznym. Centra SOLVIT istnieją we wszystkich krajach UE, a także w Norwegii, Islandii i Liechtensteinie. Kraj UE, w którym zgłoszono problem, postara się rozwiązać go w porozumieniu z krajem UE, w którym ten problem wystąpił. Skorzystanie z pomocy centrum SOLVIT może zająć mniej czasu niż złożenie formalnej skargi do Komisji Europejskiej i może skutkować rozwiązaniem zgłoszonego problemu. Jeżeli problem pozostaje nierozwiązany lub zaproponowane rozwiązanie nie jest satysfakcjonujące dla osoby, która zgłosiła sprawę, może ona wtedy podjąć czynności prawne za pośrednictwem sądu krajowego lub złożyć formalną skargę do Komisji Europejskiej. Należy pamiętać, że skierowanie sprawy do SOLVIT-u nie ma wpływu na terminy obowiązujące przed sądami krajowymi.

Zgłoś sprawę do SOLVIT-u

Europejskie Centra Konsumenckie

Europejskie Centra Konsumenckie to europejska sieć centrów konsumenckich, które współpracują ze sobą, aby pomagać w rozstrzyganiu sporów między konsumentami a przedsiębiorcami czy sprzedawcami z innych krajów UE oraz z Norwegii i Islandii.

Zgłoś problem do Europejskich Centrów Konsumenckich

Twoja Europa – Porady

Serwis „Twoja Europa – Porady” oferuje porady prawne dotyczące praw przysługujących obywatelom UE w sprawach związanych z przepisami UE. Porady te obejmują wyjaśnienia, jakie przepisy mają zastosowanie w konkretnym przypadku oraz jak można dochodzić swoich praw w UE.

Więcej informacji na temat serwisu „Twoja Europa – Porady”

FIN-Net

FIN-Net to sieć pozasądowego rozstrzygania sporów finansowych w krajach UE oraz w Islandii, Liechtensteinie i Norwegii. Sieć odpowiada za rozwiązywanie sporów między konsumentami a podmiotami świadczącymi usługi finansowe.

Zgłoś sprawę do FIN-Net