Ugrás a fő tartalomra

A demográfiai változások hatása Európában

A demográfia ereje

A demográfia sokat elárul arról, hogyan alakulhat életünk: azt, hogy várhatóan milyen életkort érünk meg, nagy valószínűséggel hány gyermekünk születik, és előreláthatóan hol és hogyan éljük majd le az életünket. A demográfiai változások jelentős hatást gyakorolnak gazdaságainkra, jóléti és egészségügyi rendszereinkre, és az európai régiókban jelentkező lakhatási és infrastrukturális szükségleteket is számottevően befolyásolják. Ez pedig kihat a kormányzati költségvetésekre és szakpolitikákra. Az EU figyelembe veszi a demográfiai változások kapcsán felmerülő aggályokat a vonatkozó uniós szakpolitikák kidolgozásakor, és számos uniós szintű kezdeményezéssel támogatja a tagállamokat a demográfiai változások kezelésében.

Jelentés: A demográfiai változások hatása egy változó környezetben

Fókuszban

Demográfiai tendenciák

Ha megértjük a demográfiai átalakulások okait és hatásait, jobban tudjuk kezelni azok következményeit, kiaknázhatjuk a bennük rejlő lehetőségeket, végeredményben pedig virágzó Európai Uniót hagyhatunk örökül a jövő nemzedékeknek.

  • People working from home in the EU icon
    Egyre többen dolgoznak otthonról

    2019-ben az EU-ban a munkavállalók hetede, 2020-ban pedig már az ötöde dolgozott otthonról. 2021-re az otthonról dolgozók aránya megközelítette a 25%-ot.

  • A couple with a baby in a pushchair
    Egyre csökken a születési arányszám

    2020-ban az egy nőre jutó szülések átlagos száma 1,5 volt, ami jóval elmarad a népesség létszámának fenntartásához szükséges 2,1-es értéktől.

  • europe ageing population
    Egyre több az időskorú lakos

    A 65 év felettiek aránya jelenleg 20% körül mozog, 2050-re pedig körülbelül 30%-ra fog emelkedni.

  • smaller household size
    Egyre kevesebben élnek egy háztartásban

    A háztartások száma továbbra is növekvőben van, a háztartások átlagos mérete viszont csökkenő tendenciát mutat. Az egyszemélyes háztartások száma nő a leggyorsabban – 2021-ben már a 70 milliót is meghaladta.

  • Old people playing and dancing icon
    Egyre hosszabb ideig élünk

    A Covid19-világjárvány alatti visszaesést követően a várható élettartam újból növekedésnek indult. 2021-ben a becslések szerint az EU-ban a nők várható élettartama 82,8 év volt, a férfiaké pedig 77,2 év.

  • less population
    Egyre kisebb az európaiak aránya a világon

    Európa népessége egyre kisebb részt tesz ki a világ népességéből: az európaiak globális részaránya a mai 6%-ról hozzávetőleg 4%-ra fog csökkeni 2070-re.

A demográfiai változások hatásai

Az Európai Unióban tapasztalható demográfiai változások hatással vannak:

  • a munkaerőpiacra – mivel Európa munkaképes korú népessége zsugorodik, ahhoz, hogy fenntarthassuk a gazdasági növekedést, több embert kell bevonnunk a munkaerőpiacra, és/vagy a technológiai fejlődésre és a készségfejlesztésre támaszkodva növelnünk kell a termelékenységet;
  • a foglalkoztatásra – mivel az emberek tovább élnek és hosszabb ideig őrzik meg egészségüket, sokan szeretnének tovább dolgozni, bár nem feltétlenül ugyanolyan típusú munkakörben, mint fiatalabb korukban;
  • az ápolási-gondozási szolgáltatások iránti keresletre – ahogy nő az idősek aránya az EU-ban, az ápolás-gondozás iránt is egyre nagyobb az igény, ami kihívás elé állítja jóléti államainkat a hosszú távú pénzügyi fenntarthatóság tekintetében;
  • a demográfiai egyensúlyra – a demográfiai tendenciák nem egyformán alakulnak az egyes országokban és régiókban: az előrejelzések szerint több uniós tagállamban már a következő években megindul a népességfogyás, más tagállamokban viszont várhatóan még növekedni fog a népesség ugyanebben az időszakban;
  • a vidéki térségekre – általánosságban elmondható, hogy a vidéki térségekben a természetes változások és az elvándorlás miatt hangsúlyozottabb a népességfogyás, mint a túlnyomórészt városi területeken;
  • Európa globális szerepére – mivel az előrejelzések szerint az elkövetkező évtizedekben továbbra is csökkenni fog az EU részaránya a világ népességén belül, egyre sürgetőbb szükség van a különböző szinteken működő döntéshozók szoros együttműködésére ahhoz, hogy megőrizzük az egységes piac versenyképességét.

Európa népessége elöregedőben van

Az európaiak hosszabb ideig élnek és jobb egészségi állapotnak örvendenek, mint valaha. A következő évtizedekben tovább fog növekedni az idősek aránya és száma az Európai Unióban. Ez a tendencia az uniós polgárok életére és társadalmainkra is komoly hatást gyakorol: új lehetőségeket teremt, de kihívásokat is tartogat.

  • care
    Egyre kisebb a fiatalok aránya

    A 15–29 éves korosztály népességhez viszonyított aránya 18,1%-ról 16,3%-ra csökkent 2011 és 2021 között. Ez a tendencia várhatóan folytatódni fog, és a vidéki térségekben még erőteljesebb lesz.

  • A couple of grandparents with a boy
    Nő az idősek aránya

    2050-re a 65 év felettiek aránya körülbelül 30%-ra fog emelkedni a jelenlegi 20%-ról. A népesség elöregedése több szempontból kihívást jelent: például egyre nagyobb terheket ró a nyugdíjrendszerekre és az egészségügyi ágazatra.

Figyelembe véve e trend nagyságrendjét, sebességét és a társadalom egészére gyakorolt hatását, fontosnak tartjuk, hogy új közelítésmódokat mérlegeljünk. Gondoskodnunk kell arról, hogy a szakpolitikák megfeleljenek korunknak, melyet nagy változások fémjeleznek, a zöld és digitális átállástól kezdve az új munkavégzési formák megjelenésén át a legfontosabb egészségügyi kihívások, köztük a világjárványok kezeléséig.

A társadalom elöregedésének hatásait elsősorban az egyes országok kezelik, mivel az érintett területek nagyrészt tagállami hatáskörbe tartoznak, az EU viszont helyzetéből adódóan könnyen azonosítani tudja a legfontosabb problémákat és trendeket, és támogatni tudja a társadalmi idősödéssel kapcsolatos országos, regionális és helyi intézkedéseket. Az EU segítheti a tagállamokat és a régiókat abban, hogy saját igényeikhez és körülményeikhez igazított szakpolitikai megoldásokat dolgozzanak ki a népesség idősödésének problémakörében.

Zöld könyv az idősödésről

Az Európai Bizottság 2021 januárjában azzal a céllal tette közzé az idősödésről szóló zöld könyvet, hogy széles körű szakpolitikai vitát indítson a témában. A vita alkalmat teremt annak megtárgyalására, hogy az öregedéssel járó kihívásokat és esélyeket milyen módokon lehet előrejelezni és megválaszolni, és hogyan lehet a lehető legtovább fenntartani az idősödő népesség jó életminőségét. A zöld könyvről folytatott nyilvános konzultáció során beérkezett válaszok és észrevételek segítettek meghatározni, hogy az idősödő Európát milyen intézkedésekkel lehet gazdaságilag és társadalmilag ellenállóképesebbé tenni.

 

Demográfiai eszköztár

Európa gyökeres demográfiai átalakuláson megy keresztül. A demográfiai változások nagyon komoly hatást gyakorolnak mindennapi életünkre – kezelésük holisztikus és átfogó megoldásokat igényel.

Mivel az uniós polgárok hosszabb és egészségesebb életet élnek, minden uniós szakpolitikának előretekintőnek kell lennie, és elő kell segítenie, hogy az idősödő társadalom hosszú életű társadalommá váljon.

2023. júniusi következtetéseiben az Európai Tanács olyan eszköztár kidolgozására kérte fel a Bizottságot, amelynek segítségével a tagállamok könnyebben meg tudnak birkózni a demográfiai kihívásokkal és azok Európa versenyelőnyére gyakorolt hatásaival.

A Bizottság által válaszul kidolgozott demográfiai eszköztár az EU-szerte szerzett tapasztalatokra épít, és átfogó közelítésmódot határoz meg a demográfiai változások kezelésére, mely a következő négy pilléren nyugszik:          

  1. a szülők támogatása abban, hogy jobban össze tudják egyeztetni családi életüket a fizetett munkával, többek között jó színvonalú gyermekgondozási szolgáltatásokat kínálva számukra, valamint egyensúlyt teremtve a munka és a magánélet között;
  2. a fiatalabb generációk támogatása és helyzetbe hozása, hogy jobban boldoguljanak, fejleszteni tudják készségeiket, könnyebben el tudjanak helyezkedni és megfizethető áron lakáshoz jussanak;
  3. az idősebb generációk szerepvállalásának ösztönzése és jólétük megőrzése megfelelő munkaerőpiaci és munkahelyi intézkedésekkel kombinált reformok révén;
  4. szükség esetén a munkaerőhiány mérséklése irányított legális migráció révén, amire azonban csakis az EU tehetségpotenciáljának kiaknázása mellett, kiegészítő jelleggel kerülhet sor.

Az eszköztárról szóló közlemény arra is kitér, hogy fontos figyelembe venni a demográfiai változások területi dimenzióját, különösen azoknak a régióknak a kapcsán, amelyeket nagy fokú népességcsökkenés és a fiatal munkavállalók nagyarányú elvándorlása („agyelszívás”) jellemez.

Mivel foglalkozunk jelenleg?

People meeting in an office

A demográfiai változások megjelenítésére, nyomon követésére és előrejelzésére szolgáló eszköz.

A „Patronage Care” projekt Bulgáriában © A humánerőforrás-fejlesztési operatív program irányító hatósága, 2020

Olyan gondozási szolgáltatásokra van szükség, amelyek az embert helyezik a középpontba, akár gyermekek, akár idősek ellátásáról van szó.

grandparents with child using a computer

Lehetővé kell tennünk, hogy a gyermekek a változás katalizátorai legyenek, felnőve pedig a jövő vezetőivé váljanak.

Three children playing together

Támogatnunk kell a rászoruló gyermekeket, hogy élhessenek alapvető jogaikkal – többek között javítanunk kell hozzáférésüket az oktatáshoz és a lakhatáshoz.

A distressed woman covering her face in a public restroom.

A magány komoly népegészségügyi probléma, melynek kezelése hatékony beavatkozási stratégiákat igényel.

Aktualitások

Dokumentumok

  • 2024. ÁPRILIS 23.
Communication putting children’s interests first accompanying the Recommendation on integrated child protection systems
  • 2024. ÁPRILIS 23.
A BIZOTTSÁG AJÁNLÁSA (2024.4.23.) a gyermek mindenek felett álló érdekét szolgáló integrált gyermekvédelmi rendszerek kialakításáról és megerősítéséről
  • 2024. ÁPRILIS 23.
Annex to the Communication on developing and strengthening integrated child protection systems in the best interests of the child
  • 2024. ÁPRILIS 23.
Staff Working Document accompanying the Recommendation on developing and strengthening integrated child protection systems in the best interests of the child
  • 2024. ÁPRILIS 23.
Factsheet - Delivering on the EU strategy on the rights of the child
  • 2024. FEBRUÁR 6.
Proposal for Directive on combating child sexual abuse and annexes
  • 2024. FEBRUÁR 6.
Proposal for Directive on combating child sexual abuse - factsheet
  • 2024. FEBRUÁR 6.
Regulatory Scrutiny Board Opinion Revision of Directive 2011/93/EU on combating child sexual abuse
  • 2023. OKTÓBER 11.
Communication “Demographic change in Europe: a toolbox for action
  • 2023. OKTÓBER 11.
Demographic change in Europe: a toolbox for action - factsheet
  • 2023. JANUÁR 17.
The impact of demographic change - in a changing environment (2023)
  • 2023. JANUÁR 17.
The impact of demographic change - in a changing environment (2023) – Reader friendly version
  • 2023. JANUÁR 17.
Harnessing talent in Europe’s regions (2023)
  • 2022. SZEPTEMBER 7.
European Care Strategy (2022) - Factsheet
  • 2021. JÚNIUS 14.
Green paper on aging (2021) - Reader friendly version
  • 2021. JANUÁR 27.
GREEN PAPER ON AGEING: Fostering solidarity and responsibility between generations
  • 2021. JANUÁR 27.
Green Paper on ageing (2021) - Factsheet
  • 2020. JÚNIUS 17.
Report on the impact of demographic change (2020) - Reader friendly version
  • 2020. JÚNIUS 17.
A BIZOTTSÁG JELENTÉSE AZ EURÓPAI PARLAMENTNEK, A TANÁCSNAK, AZ EURÓPAI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS BIZOTTSÁGNAK ÉS A RÉGIÓK BIZOTTSÁGÁNAK a demográfiai változások hatásairól
  • 2020. JÚNIUS 17.
Report on the impact of demographic change (2020) - Commission staff working document
  • 2020. JÚNIUS 17.
Report on the impact of demographic change (2020) - Factsheet