Mit tesz az Európai Bizottság?
A 2020 novemberében elfogadott új fogyasztóügyi stratégia felvázolja az EU 2020 és 2025 közötti időszakra szóló fogyasztóvédelmi törekvéseit, melyek középpontjában öt kiemelten fontos terület áll:
- a zöld átállás,
- a digitalizáció,
- a fogyasztói jogok hatékony érvényre juttatása,
- egyes fogyasztói csoportok speciális szükségletei, valamint
- a nemzetközi együttműködés.
A stratégia arra is választ keres, hogyan lehet javítani a fogyasztóvédelmet és a rezilienciát a koronavírus-világjárvány alatt és után, a pandémia ugyanis komoly kihívások elé állította a fogyasztókat, és nagy hatást gyakorolt mindennapi életükre.
Bővebben az új fogyasztóügyi stratégiáról
Célkitűzések
- Biztosítani kell, hogy a fogyasztók fenntartható termékeket vásárolhassanak az uniós piacon, továbbá hogy jobb tájékoztatásban részesüljenek, és így megalapozottabb döntéseket hozhassanak.
- Ösztönözni kell az elromlott termékek megjavítását, és elő kell segíteni, hogy fenntarthatóbb, a körforgásos gazdaság ismérveinek jobban megfelelő termékek álljanak a fogyasztók rendelkezésére.
- Fel kell lépni azokkal az online kereskedelmi módszerekkel szemben, amelyek figyelmen kívül hagyják a fogyasztók megalapozott döntések meghozatalához fűződő jogát, visszaélnek esetleges elfogultságukkal, illetve károsan befolyásolják őket a vásárlás során. Példaként említhetőek az ún. sötét megoldások és rejtett reklámok, melyek félrevezetik a fogyasztókat, és így meggondolatlan és számukra előnytelen döntések meghozatalára késztetik őket.
- Ki kell igazítani a jelenlegi szabályozást annak érdekében, hogy az lépést tartson a digitalizáció előretörésével és az összekapcsolt termékek térnyerésével.
- Segíteni kell a tagállamokat abban, hogy időben végrehajtsák és érvényre juttassák a fogyasztóvédelmi jogszabályokat. Ennek egyik eszközét a fogyasztóvédelmi együttműködési hálózat jelenti.
- Támogatni kell azokat az erőfeszítéseket, amelyeket a tagállami hatóságok az illegális online kereskedelmi módszerek felszámolásáért és a nem biztonságos termékek azonosításáért tesznek.
- Védelmezni kell a fogyasztók bizonyos csoportjait – például a gyermekeket, az időseket és a fogyatékossággal élő személyeket – annak érdekében, hogy ne kerüljenek kiszolgáltatott helyzetbe.
- Cselekvési tervet kell kidolgozni Kínával közösen 2021-ben az interneten értékesített termékek biztonságosságának javítása céljából.
- Szabályozási, technikai és kapacitásépítési segítséget kell nyújtani az EU partnereinek – Afrikában és a világ más régióban egyaránt.