Prejsť na hlavný obsah

Vplyv demografických zmien v Európe

Sila demografie

Demografia rozpráva príbeh o našich životoch. Je o tom, akého veku sa pravdepodobne dožijeme, aké môžeme mať očakávania, pokiaľ ide o počet detí, či kde a ako asi prežijeme svoj život. Demografické zmeny majú výrazný vplyv na naše hospodárstva, systémy sociálneho zabezpečenia a zdravotnej starostlivosti, ako aj na potreby v oblasti bývania a infraštruktúry v európskych regiónoch. To má zase vplyv na verejné rozpočty a politiky. EÚ začleňuje demografické otázky do rozvoja príslušných politík EÚ a na úrovni EÚ sme prijali niekoľko konkrétnych iniciatív, ktoré podporujú členské štáty pri riešení demografických zmien.

Prečítajte si správu: Vplyv demografických zmien v meniacom sa prostredí

Hlavné body

Demografické trendy

Chápanie príčin a účinkov demografických zmien nám umožňuje lepšie zvládať ich dôsledky a využívať ich príležitosti, čo nám v konečnom dôsledku pomáha budovať prosperujúcu EÚ pre budúce generácie.

People working from home in the EU icon
Viac práce z domu

Podiel zamestnaných osôb pracujúcich z domu v EÚ vzrástol z jednej zo siedmych osôb v roku 2019 na jednu z piatich v roku 2020. V roku 2021 takmer každá štvrtá osoba pracovala z domu.

A couple with a baby in a pushchair
Nižšia pôrodnosť

V roku 2020 bol priemerný počet pôrodov na ženu 1,5, čo je výrazne pod hodnotou 2,1 potrebnou na udržanie stabilnej populácie.

europe ageing population
Nárast počtu seniorov

Do roku 2050 bude podiel ľudí nad 65 rokov okolo 30 % v porovnaní s 20 % v súčasnosti.

smaller household size
Menšie domácnosti

Počet domácností naďalej rástol, zatiaľ čo priemerná veľkosť domácností naďalej klesala. Najrýchlejšie sa rozrástli domácnosti zložené z jednej osoby, a to na viac ako 70 miliónov v roku 2021.

Old people playing and dancing icon
Nárast dĺžky života

Po poklese počas pandémie COVID-19 sa obnovil postupný nárast strednej dĺžky života. V roku 2021 sa stredná dĺžka života v EÚ odhadovala na 82,8 roka u žien a 77,2 roka u mužov.

less population
Menej Európanov vo svete

Podiel európskej populácie vo svete sa zmenšuje a v roku 2070 bude tvoriť približne 4 % svetovej populácie v porovnaní so 6 % v súčasnosti.

Vplyv demografických zmien

Demografické zmeny v EÚ majú vplyv na:

  • trh práce – keďže počet obyvateľov v produktívnom veku sa zmenšuje, udržateľný hospodársky rast si vyžaduje, aby sme priviedli viac ľudí na trh práce a/alebo zvýšili produktivitu prostredníctvom technologického pokroku a rozvoja zručností;
  • zamestnanosť – keďže ľudia žijú dlhšie a zdravšie, mnohí občania chcú pracovať dlhšie, aj keď nie nevyhnutne na rovnakej pozícii;
  • opatrovateľské služby – rastúci podiel starších ľudí v EÚ prináša zvýšenú potrebu opatrovateľských služieb a ohrozuje dlhodobú finančnú udržateľnosť našich sociálnych štátov;
  • demografickú rovnováhu – demografické trendy majú na rôzne krajiny a rôzne regióny rôzny vplyv. Zatiaľ čo v niekoľkých členských štátoch EÚ sa predpokladá pokles počtu obyvateľov už v nasledujúcich rokoch, v iných členských štátoch dôjde v rovnakom období k nárastu počtu obyvateľov.
  • vidiecke oblasti – vo všeobecnosti sú poklesom počtu obyvateľov v dôsledku prirodzených zmien a vysťahovalectva postihnuté viac vidiecke než mestské regióny;
  • postavenie Európy vo svete – keďže sa predpokladá, že podiel EÚ na svetovej populácii bude v nadchádzajúcich desaťročiach naďalej klesať, potreba úzkej spolupráce na všetkých úrovniach s cieľom zabezpečiť konkurencieschopnosť nášho jednotného trhu sa stáva čoraz naliehavejšou.

Starnúce obyvateľstvo Európy

Európania žijú dlhšie a zdravšie ako kedykoľvek predtým. V nadchádzajúcich desaťročiach sa bude podiel a počet starších ľudí v EÚ ďalej zvyšovať. Tento trend má významný vplyv na každodenný život ľudí a na našu spoločnosť, čo so sebou prináša príležitosti aj výzvy.

A man and a woman speaking, and an old woman reading a book
Zmenšovanie počtu mladých ľudí

Podiel ľudí vo vekovej kategórii 15 – 29 rokov sa znížil z 18,1 % v roku 2011 na 16,3 % v roku 2021. Očakáva sa, že tento trend bude pokračovať a ešte výraznejšie sa prejaví vo vidieckych regiónoch.

A couple of grandparents with a boy
Nárast počtu seniorov

Do roku 2050 bude podiel ľudí nad 65 rokov okolo 30 % v porovnaní približne s 20 % v súčasnosti. Staršie obyvateľstvo predstavuje výzvy v oblastiach ako dôchodkové systémy či odvetvie zdravotnej starostlivosti.

Vzhľadom na rozsah, rýchlosť a vplyv tohto trendu v celej spoločnosti musíme preskúmať nové prístupy a zabezpečiť, aby naše politiky plnili svoj účel v ére veľkých zmien – od súbežnej zelenej a digitálnej transformácie po nové spôsoby práce a riešenie kľúčových výziev v oblasti zdravia vrátane pandémií.

Právomoci na riešenie dôsledkov starnutia sú vo veľkej miere v rukách členských štátov a EÚ má dobré postavenie na to, aby identifikovala kľúčové otázky a trendy a podporila opatrenia v oblasti starnutia na vnútroštátnej, regionálnej a miestnej úrovni. Môže pomôcť členským štátom a regiónom pri vypracúvaní vlastných individuálne prispôsobených politických reakcií na starnutie.

Zelená kniha o starnutí

Európska komisia v januári 2021 uverejnila zelenú knihu o starnutí, čím sa začala široká diskusia o smerovaní v oblasti starnutia zameraná na možnosti, ako predvídať výzvy a príležitosti starnutia a reagovať na ne, ako aj na to, ako čo najdlhšie udržať dobrú kvalitu života starnúceho obyvateľstva. Príspevky do verejnej konzultácie o zelenej knihe pomohli identifikovať opatrenia potrebné na podporu hospodárskej a sociálnej odolnosti v starnúcej Európe.

 

Súbor demografických nástrojov

Európa prechádza rozsiahlou demografickou transformáciou. Demografické zmeny majú zásadný vplyv na každodenný život obyvateľov a vyžadujú si komplexné a integrované riešenia.

Keďže naši občania žijú dlhšie a zdravšie, všetky naše politiky musia byť orientované na budúcnosť a podporovať prechod zo starnúcej na dlhovekú spoločnosť.

Závery Európskej rady z júna 2023 obsahovali výzvu, aby Komisia predložila súbor nástrojov na podporu členských štátov pri riešení demografických výziev a ich vplyvu na konkurenčnú výhodu Európy.

Súbor demografických nástrojov, ktorý Komisia v reakcii na túto výzvu pripravila, je inšpirovaný skúsenosťami z celej EÚ a prináša komplexný prístup k zvládaniu demografických zmien, pričom je založený na štyroch pilieroch:          

  1. podpora rodičov lepším zosúladením ambícií v rodinnej oblasti s platenými formami práce, a to najmä zabezpečením prístupu ku kvalitnej starostlivosti o deti a zaistením dobrej rovnováhy medzi pracovným a súkromným životom;
  2. podpora a posilnenie postavenia mladších generácií, aby prosperovali, rozvíjali si zručnosti a získali ľahší prístup na trh práce a k cenovo dostupnému bývaniu;
  3. posilnenie postavenia starších generácií a zachovanie ich životného štandardu prostredníctvom reforiem v kombinácii s primeranými politikami trhu práce a politikami na pracovisku;
  4. v prípade potreby riešenie nedostatku pracovnej sily prostredníctvom riadenej legálnej migrácie, a to pri zaistení plnej komplementárnosti s využitím talentov v rámci EÚ.

V súbore nástrojov sa uznáva potreba zohľadniť územný rozmer demografických zmien, najmä v regiónoch, ktoré zažívajú fenomén úbytku obyvateľstva a značnú mobilitu mladých pracovníkov do iných oblastí (tzv. únik mozgov).

Na čom pracujeme

People meeting in an office

Nástroj na vizualizáciu, monitorovanie a predvídanie demografických zmien.

grandparents with child using a computer

Posilnenie postavenia detí ako aktérov zmeny v súčasnosti a na ceste k tomu, aby sa stali vedúcimi predstaviteľmi v budúcnosti.

A distressed woman covering her face in a public restroom.

Riešenie jedného z kritických problémov verejného zdravia účinnými intervenčnými stratégiami.

Aktuality

Dokumenty

6. FEBRUÁRA 2024
Proposal for Directive on combating child sexual abuse and annexes
6. FEBRUÁRA 2024
Proposal for Directive on combating child sexual abuse - factsheet
6. FEBRUÁRA 2024
Regulatory Scrutiny Board Opinion Revision of Directive 2011/93/EU on combating child sexual abuse
11. OKTÓBRA 2023
Communication “Demographic change in Europe: a toolbox for action
11. OKTÓBRA 2023
Demographic change in Europe: a toolbox for action - factsheet
17. JANUÁRA 2023
The impact of demographic change - in a changing environment (2023)
17. JANUÁRA 2023
The impact of demographic change - in a changing environment (2023) – Reader friendly version
17. JANUÁRA 2023
Harnessing talent in Europe’s regions (2023)
7. SEPTEMBRA 2022
European Care Strategy (2022) - Factsheet
14. JÚNA 2021
Green paper on aging (2021) - Reader friendly version
27. JANUÁRA 2021
GREEN PAPER ON AGEING: Fostering solidarity and responsibility between generations
27. JANUÁRA 2021
Green Paper on ageing (2021) - Factsheet
17. JÚNA 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Reader friendly version
17. JÚNA 2020
SPRÁVA KOMISIE EURÓPSKEMU PARLAMENTU, RADE, EURÓPSKEMU HOSPODÁRSKEMU A SOCIÁLNEMU VÝBORU A VÝBORU REGIÓNOV o vplyve demografickej zmeny
17. JÚNA 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Commission staff working document
17. JÚNA 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Factsheet