Przejdź do treści głównej

Skutki zmian demograficznych w Europie

Siła demografii

Demografia to nauka, która opisuje zmiany w społeczności ludzkiej. Odpowiada między innymi na pytania, jak długo średnio żyją ludzie, ile mają dzieci, gdzie mieszkają oraz czym się w życiu zajmują. Zmiany demograficzne mają duży wpływ na gospodarkę, systemy opieki społecznej i opieki zdrowotnej, na potrzeby w zakresie mieszkalnictwa i infrastruktury w regionach Europy, a co za tym idzie, na finanse publiczne i politykę publiczną. UE uwzględnia kwestie demograficzne przy opracowywaniu swojej polityki w konkretnych obszarach. Na poziomie UE podjęliśmy szereg inicjatyw, które pomagają krajom członkowskim radzić sobie ze zmianami demograficznymi.

Sprawozdanie: Skutki zmian demograficznych w zmieniającym się środowisku

W centrum uwagi

Trendy demograficzne

Znajomość przyczyn i skutków zmian demograficznych pozwala lepiej radzić sobie z ich konsekwencjami oraz wykorzystywać związane z nimi możliwości do budowania dostatniej Unii dla przyszłych pokoleń.

  • People working from home in the EU icon
    Częściej telepracujemy

    Wzrósł odsetek osób zatrudnionych pracujących z domu w UE: w 2019 r. z domu pracowała co siódma osoba, a w 2020 r. co piąta. W 2021 r. prawie co czwarta osoba pracowała z domu.

  • A couple with a baby in a pushchair
    Mamy mniej dzieci

    W 2020 r. średnia liczba urodzeń na kobietę wynosiła 1,5, czyli znacznie poniżej wartości 2,1 wymaganej do utrzymania stabilnej populacji.

  • europe ageing population
    Starzejemy się

    Do 2050 r. odsetek osób w wieku 65+ wyniesie około 30 proc. w porównaniu z około 20 proc. obecnie.

  • smaller household size
    Żyjemy w mniejszych gospodarstwach domowych

    Liczba gospodarstw domowych nadal rośnie, podczas gdy średnia wielkość gospodarstw domowych nadal spada. Liczba gospodarstw domowych składających się z jednej osoby rosła najszybciej i w 2021 r. osiągnęła 70 mln.

  • Old people playing and dancing icon
    Żyjemy dłużej

    Średnia długość życia spadła w czasie pandemii COVID-19, ale po jej zakończeniu znowu zaczęła stopniowo wzrastać. W 2021 r. średnie dalsze trwanie życia w UE oszacowano na 82,8 lat w przypadku kobiet i 77,2 lat w przypadku mężczyzn.

  • less population
    Maleje liczba Europejczyków

    Odsetek ludności Europy w stosunku do ludności świata, który obecnie wynosi 6 proc., spada i w 2070 r. będzie stanowił około 4 proc.

Skutki zmian demograficznych

Zmiany demograficzne w UE mają wpływ na

  • rynek pracy – w miarę jak liczba ludności w wieku produkcyjnym w Europie maleje, utrzymanie wzrostu gospodarczego wymaga wprowadzenia na rynek pracy większej liczby osób lub zwiększenia wydajności dzięki postępowi technologicznemu i rozwojowi umiejętności
  • zatrudnienie – ponieważ ludzie żyją dłużej i dłużej są zdrowi, wielu z nich chce nadal pracować, choć niekoniecznie w tym samym zawodzie
  • usługi opiekuńcze – z uwagi na coraz większy odsetek osób starszych w UE wzrasta zapotrzebowanie na usługi opiekuńcze i chwieje się długoterminowa stabilność finansowa państw opiekuńczych
  • równowagę demograficzną – tendencje demograficzne nie dotykają każdego kraju i regionu w taki sam sposób: podczas gdy w jednych krajach UE przewiduje się spadek liczby ludności już w nadchodzących latach, w innych w tym samym okresie przewiduje się wzrost liczby ludności
  • regiony wiejskie – ogólnie rzecz biorąc, są one bardziej dotknięte spadkiem liczby ludności spowodowanym zmianami naturalnymi i wyjazdami migracyjnymi niż regiony w przeważającej mierze miejskie
  • pozycję UE na świecie – zgodnie z przewidywaniami udział UE w światowej populacji w nadchodzących dziesięcioleciach będzie nadal spadał, dlatego coraz bardziej potrzebna jest ścisła współpraca na wszystkich szczeblach w celu zapewnienia konkurencyjności naszego jednolitego rynku.

Starzenie się społeczeństwa w Europie

Europejczycy żyją coraz dłużej i cieszą się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek w historii. W nadchodzących dziesięcioleciach wzrosną odsetek i liczba osób starszych w społeczeństwie. Tendencja ta ma duży wpływ na życie codzienne, na społeczeństwo, i niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia.

  • A man and a woman speaking, and an old woman reading a book
    Mniejszy odsetek młodzieży

    Odsetek ludności w przedziale wiekowym 15-29 lat zmniejszył się z 18,1 proc. w 2011 r. do 16,3 proc. w 2021 r. Zgodnie z prognozami ta tendencja utrzyma się i będzie jeszcze bardziej widoczna na obszarach wiejskich.

  • A couple of grandparents with a boy
    Większy odsetek seniorów

    Do 2050 r. odsetek osób w wieku 65+ wyniesie około 30 proc. w porównaniu z około 20 proc. obecnie. Starsze społeczeństwo to wyzwania dla systemów emerytalnych i sektora opieki zdrowotnej.

Z uwagi na skalę i tempo rozwoju tej tendencji oraz jej wpływ na całe społeczeństwo należy rozważyć nowe warianty działań. Musimy zadbać o to, by polityka była adekwatna do zakładanych celów. Zwłaszcza w okresie, kiedy dokonuje się wiele zasadniczych zmian – przechodzimy równocześnie zieloną i cyfrową transformację, pojawiają się nowe formy pracy oraz nowe wyzwania w dziedzinie zdrowia, między innymi związane z pandemią.

Kompetencje w zakresie polityki demograficznej należą w dużej mierze do państw członkowskich. Z kolei UE jest w stanie stwierdzić, jakie obszary wymagają szczególnej uwagi, i określić tendencje o charakterze ogólnym oraz wspierać działania na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym. Unia może pomóc państwom członkowskim i regionom w opracowaniu dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb działań politycznych w odpowiedzi na starzenie społeczeństwa.

Zielona księga w sprawie starzenia się społeczeństwa

W styczniu 2021 r. Komisja Europejska opublikowała zieloną księgę w sprawie starzenia się społeczeństwa. Rozpoczęła tym samym szeroko zakrojoną debatę na ten temat. Zasadnicze kwestie to jak przewidywać wyzwania i możliwości związane ze starzeniem się społeczeństwa i na nie reagować oraz jakimi metodami utrzymać dobrą jakość życia w starzejącym się społeczeństwie. Odpowiedzi nadesłane na konsultacje publiczne w sprawie zielonej księgi pomogły stwierdzić, jakie środki będą niezbędne do wspierania odporności gospodarczej i społecznej w starzejącym się europejskim społeczeństwie.

 

Zestaw narzędzi demograficznych

W Europie zachodzi poważna transformacja demograficzna. Zmiany demograficzne wywierają duży wpływ na życie codzienne i wymagają całościowych i zintegrowanych rozwiązań.

Ponieważ obywatele Unii żyją dłużej i dłużej są zdrowi, wszystkie nasze strategie polityczne muszą być przyszłościowe i nastawione na przekształcenie społeczeństwa starzejącego się w społeczeństwo długowieczne.

W konkluzjach z czerwca 2023 r. Rada Europejska wezwała Komisję do opracowania metod, które pomogą krajom UE stawić czoła wyzwaniom demograficznym i ich skutkom dla przewagi konkurencyjnej Europy.

Opracowany przez Komisję zestaw narzędzi demograficznych wykorzystuje doświadczenia z całej UE i zakłada kompleksowe podejście do zmiany demograficznej oparte na czterech filarach. Są to:          

  1. wspieranie rodziców przez lepsze godzenie aspiracji rodzinnych i pracy zarobkowej, przede wszystkim poprzez zapewnienie dostępu do dobrej jakości opieki nad dziećmi oraz równowagi między życiem zawodowym a prywatnym
  2. wspieranie i wzmacnianie pozycji młodszych pokoleń w rozwoju osobistym i podnoszeniu umiejętności, ułatwianie im dostępu do rynku pracy i do przystępnych cenowo mieszkań
  3. wzmacnianie pozycji starszych pokoleń i dbanie o ich dobrobyt, w drodze reform połączonych z odpowiednią polityką rynku pracy i miejsc pracy
  4. w razie potrzeby rozwiązywanie problemu niedoboru pracowników poprzez dobre zarządzanie legalną migracją, przy zapewnieniu pełnej komplementarności z pozyskiwaniem wykwalifikowanych pracowników z krajów UE.

Przy opracowywaniu zestawu narzędzi uwzględniono terytorialny wymiar przemian demograficznych, szczególnie w regionach, w których występuje zjawisko wyludniania i z których wyjeżdżają wykwalifikowani młodzi ludzie („drenaż mózgów”).

Nad czym pracujemy

A distressed woman covering her face in a public restroom.

Skuteczne strategie interwencyjne w celu zwalczania tego poważnego problemu

Aktualności

Dokumenty

23 KWIETNIA 2024
Communication putting children’s interests first accompanying the Recommendation on integrated child protection systems
23 KWIETNIA 2024
ZALECENIE KOMISJI z dnia 23.4.2024 r. w sprawie rozwoju i wzmocnienia zintegrowanych systemów ochrony dziecka w najlepszym interesie dziecka
23 KWIETNIA 2024
Annex to the Communication on developing and strengthening integrated child protection systems in the best interests of the child
23 KWIETNIA 2024
Staff Working Document accompanying the Recommendation on developing and strengthening integrated child protection systems in the best interests of the child
23 KWIETNIA 2024
Factsheet - Delivering on the EU strategy on the rights of the child
6 LUTEGO 2024
Proposal for Directive on combating child sexual abuse and annexes
6 LUTEGO 2024
Proposal for Directive on combating child sexual abuse - factsheet
6 LUTEGO 2024
Regulatory Scrutiny Board Opinion Revision of Directive 2011/93/EU on combating child sexual abuse
11 PAŹDZIERNIKA 2023
Communication “Demographic change in Europe: a toolbox for action
11 PAŹDZIERNIKA 2023
Demographic change in Europe: a toolbox for action - factsheet
17 STYCZNIA 2023
The impact of demographic change - in a changing environment (2023)
17 STYCZNIA 2023
The impact of demographic change - in a changing environment (2023) – Reader friendly version
17 STYCZNIA 2023
Harnessing talent in Europe’s regions (2023)
7 WRZEŚNIA 2022
European Care Strategy (2022) - Factsheet
14 CZERWCA 2021
Green paper on aging (2021) - Reader friendly version
27 STYCZNIA 2021
GREEN PAPER ON AGEING: Fostering solidarity and responsibility between generations
27 STYCZNIA 2021
Green Paper on ageing (2021) - Factsheet
17 CZERWCA 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Reader friendly version
17 CZERWCA 2020
SPRAWOZDANIE KOMISJI DLA PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO, RADY, EUROPEJSKIEGO KOMITETU EKONOMICZNO-SPOŁECZNEGO I KOMITETU REGIONÓW w sprawie skutków zmian demograficznych
17 CZERWCA 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Commission staff working document
17 CZERWCA 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Factsheet