Põhisisu juurde

Demograafiliste muutuste mõju Euroopas

Demograafia võimsus

Demograafia räägib meie elu lugu. See hõlmab seda, kui vanaks me tõenäoliselt elame, kui palju lapsi me eeldatavasti saame ning kus ja kuidas me tõenäoliselt oma elu veedame. Demograafilistel muutustel on tugev mõju meie majandusele, sotsiaal- ja tervishoiusüsteemidele ning eluaseme- ja taristuvajadustele Euroopa piirkondades. See omakorda mõjutab valitsemissektori eelarveid ja poliitikat. EL võtab asjakohase ELi poliitika väljatöötamisel arvesse demograafilisi murekohti ja oleme ELi tasandil teinud mitmeid konkreetseid algatusi, mis toetavad liikmesriike demograafiliste muutustega toimetulekul.

Lugege aruannet „Demograafiliste muutuste mõju muutuvas keskkonnas“

Fookuses

Demograafilised suundumused

Demograafiliste üleminekute põhjuste ja mõjude mõistmine võimaldab meil nende tagajärgedega paremini toime tulla ja kasutada ära nende pakutavaid võimalusi, aidates meil lõppkokkuvõttes tulevaste põlvkondade jaoks luua jõuka Euroopa Liidu.

  • People working from home in the EU icon
    Rohkem kodust töötamist

    Kodus töötavate töötajate osakaal ELis kasvas – kui 2019. aastal töötas kodus üks inimene seitsmest, siis 2020. aastal üks viiest. 2021. aastal töötas kodus peaaegu iga neljas inimene.

  • A couple with a baby in a pushchair
    Madalam sündimus

    2020. aastal oli keskmine sünnituste arv naise kohta 1,5, mis on tublisti väiksem kui stabiilse elanikkonna säilitamiseks vajalik väärtus 2,1.

  • europe ageing population
    Vanemaealise elanikkonna kasv

    Aastaks 2050 on 65aastaste ja vanemate inimeste osakaal ligikaudu 30%, praegu on see umbes 20%.

  • smaller household size
    Väiksemad leibkonnad

    Leibkondade arv Euroopas on jätkuvalt suurenenud, samal ajal kui leibkondade keskmine suurus on pidevalt vähenenud. Kõige kiiremini on kasvanud ühest inimesest koosnevate leibkondade arv, 2021. aastal oli see üle 70 miljoni.

  • Old people playing and dancing icon
    Kauem elamine

    Pärast COVID-19 pandeemia aegset langust jätkub keskmise oodatava eluea järkjärguline tõus. 2021. aastal oli naiste oodatav eluiga ELis hinnanguliselt 82,8 aastat ja meestel 77,2 aastat.

  • less population
    Vähem eurooplasi maailmas

    Euroopa elanikkonna osakaal maailmas väheneb ja 2070. aastal moodustab see umbes 4% maailma rahvastikust, samas kui praegu on see 6%.

Demograafiliste muutuste mõju

Demograafilised muutused ELis mõjutavad:

  • tööturgu – kuna tööealine elanikkond väheneb, on majanduskasvu säilitamiseks vaja tuua rohkem inimesi tööturule ja/või suurendada tootlikkust tehnoloogiliste edusammude ja oskuste arendamise kaudu;
  • tööhõivet – kuna inimesed elavad kauem ja tervemalt, soovivad paljud kodanikud töötada kauem, kuid mitte tingimata samasugustel töökohtadel;
  • hooldusteenuseid – eakate osakaalu kasv suurendab ELis vajadust hooldusteenuste järele ja seab kahtluse alla meie heaoluriikide pikaajalise rahalise kestlikkuse;
  • demograafilist tasakaalu – demograafilised suundumused ei mõjuta kõiki riike ja piirkondi ühtemoodi. Kui mitme ELi liikmesriigi rahvaarv väheneb prognooside kohaselt juba järgmistel aastatel, siis osades teistes liikmesriikides prognoositakse samal perioodil rahvaarvu kasvu;
  • maapiirkondi – üldiselt mõjutab loomulikust iibest ja väljarändest tingitud rahvastikukadu maapiirkondi rohkem kui linnapiirkondi;
  • Euroopa positsiooni maailmas – kuna prognooside kohaselt ELi osakaal maailma rahvastikus järgmistel aastakümnetel väheneb, muutub üha pakilisemaks vajadus tiheda koostöö järele kõigil tasanditel, et tagada meie ühtse turu konkurentsivõime.

Euroopa vananev elanikkond

Eurooplased elavad kauem ja on tervemad kui eales varem. Järgmistel aastakümnetel suureneb ELis eakate inimeste osakaal ja arv. Sellel suundumusel on märkimisväärne mõju inimeste igapäevaelule ja meie ühiskonnale, mis toob kaasa nii võimalusi kui ka väljakutseid.

  • A man and a woman speaking, and an old woman reading a book
    Nooremaealise elanikkonna vähenemine

    15–29aastaste vanuserühma osakaal vähenes 18,1%-lt 2011. aastal 16,3%-le 2021. aastal. Eeldatakse, et see suundumus jätkub ja muutub maapiirkondades veelgi silmatorkavamaks.

  • A couple of grandparents with a boy
    Vanemaealise elanikkonna kasv

    Aastaks 2050 on 65aastaste ja vanemate inimeste osakaal ligikaudu 30%, praegu on see 20%. Vanemaealine elanikkond tekitab probleeme sellistes valdkondades nagu pensionisüsteemid ja tervishoid.

Arvestades selle suundumuse ulatust, kiirust ja mõju kogu ühiskonnale, on oluline kaaluda uusi lähenemisviise ja tagada, et poliitika täidab suurte muutuste ajastul oma eesmärki, alustades rohe- ja digipöördest ning lõpetades uute töövormidega ning tegeledes peamiste tervishoiuprobleemidega (nt pandeemiad).

Elanikkonna vananemise tagajärgedega tegelemise pädevus lasub suuresti liikmesriikidel ning ELil on head võimalused määrata kindlaks peamised probleemid ja suundumused ning toetada vananemisega seotud meetmeid riiklikul, piirkondlikul ja kohalikul tasandil. See võib aidata liikmesriikidel ja piirkondadel vananemisega toimetulekuks välja töötada oma kohandatud poliitikameetmed.

Roheline raamat elanikkonna vananemise kohta

Euroopa Komisjon avaldas 2021. aasta jaanuaris rohelise raamatu vananemise kohta, millega algatati ulatuslik poliitiline arutelu vananemise teemal, et arutada võimalusi vananemisega kaasnevate probleemide ja võimaluste prognoosimiseks ja neile reageerimiseks ning seda, kuidas aidata võimalikult kauaks ajaks säilitada vananeva elanikkonna head elukvaliteeti. Rohelist raamatut käsitleva avaliku konsultatsiooni käigus saadud vastused aitasid välja selgitada meetmed, mis on vajalikud majandusliku ja sotsiaalse vastupanuvõime edendamiseks vananevas Euroopas.

 

Demograafiameetmete pakett

Euroopas toimuvad suured demograafilised muutused. Demograafilistel muutustel on suur mõju igapäevaelule ning need nõuavad terviklikke ja integreeritud lahendusi.

Kuna meie kodanikud elavad kauem ja tervemalt, peavad kõik meie poliitikasuunad olema tulevikku vaatavad ja toetama üleminekut vananevast ühiskonnast pikaealisuse ühiskonda.

Euroopa Ülemkogu 2023. aasta juuni järeldustes kutsuti komisjoni üles esitama meetmepaketti demograafiliste probleemide lahendamiseks ja tegelemiseks nende mõjuga Euroopa konkurentsieelistele.

Komisjoni poolt sellele üleskutsele vastuseks koostatud demograafiameetmete paketis tuginetakse kogemustele kõikjalt EList ja esitatakse demograafiliste muutustega seotud terviklik lähenemisviis, mis on üles ehitatud neljale sambale:          

  1. lapsevanemate toetamine, ühitades paremini pere loomist ja tasustatud tööd, tagades eelkõige juurdepääsu kvaliteetsele lapsehoiule ning hea töö- ja eraelu tasakaalu;
  2. nooremate põlvkondade toetamine ja võimestamine, et nad saaksid õnnelikult elada, arendada oma oskusi, nende juurdepääsu hõlbustamine tööturule ja taskukohasele eluasemele;
  3. vanemate põlvkondade võimestamine ja nende heaolu säilitamine reformide kaudu, mis on kombineeritud asjakohase tööturu- ja töökohapoliitikaga;
  4. vajaduse korral tegelemine tööjõupuudusega hallatud seadusliku rände kaudu, täiendades täielikult EList pärit inimeste ande ärakasutamist.

Meetmepaketis tunnistatakse vajadust võtta arvesse demograafiliste muutuste territoriaalset mõõdet, eelkõige piirkondades, kus rahvastik väheneb ja noored töötajad liiguvad massiliselt väljapoole (ajude äravool).

Millega me tegeleme?

People meeting in an office

Vahend demograafiliste muutuste visualiseerimiseks, jälgimiseks ja prognoosimiseks.

Koduõendus Bulgaarias © Rakenduskava „Inimressursside arendamine“ korraldusasutus, 2020

Selliste hooldusteenuste tagamine, mis seavad alates lapsepõlvest kuni vanaduspõlveni esikohale inimesed.

grandparents with child using a computer

Laste mõjuvõimu suurendamine tänapäeva muutuste elluviijatena ja nende homseteks juhtideks saamise teel.

Three children playing together

Abivajavate laste toetamine, parandades juurdepääsu sellistele põhiteenustele nagu haridus ja eluase.

A distressed woman covering her face in a public restroom.

Kriitilise tähtsusega rahvatervise probleemi lahendamine tõhusate sekkumisstrateegiate abil.

Viimati lisatud

Dokumendid

23. APRILL 2024
Communication putting children’s interests first accompanying the Recommendation on integrated child protection systems
23. APRILL 2024
KOMISJONI SOOVITUS, 23.4.2024, integreeritud lastekaitsesüsteemide arendamise ja tugevdamise kohta lapse parimates huvides
23. APRILL 2024
Annex to the Communication on developing and strengthening integrated child protection systems in the best interests of the child
23. APRILL 2024
Staff Working Document accompanying the Recommendation on developing and strengthening integrated child protection systems in the best interests of the child
23. APRILL 2024
Factsheet - Delivering on the EU strategy on the rights of the child
6. VEEBRUAR 2024
Proposal for Directive on combating child sexual abuse and annexes
6. VEEBRUAR 2024
Proposal for Directive on combating child sexual abuse - factsheet
6. VEEBRUAR 2024
Regulatory Scrutiny Board Opinion Revision of Directive 2011/93/EU on combating child sexual abuse
11. OKTOOBER 2023
Communication “Demographic change in Europe: a toolbox for action
11. OKTOOBER 2023
Demographic change in Europe: a toolbox for action - factsheet
17. JAANUAR 2023
The impact of demographic change - in a changing environment (2023)
17. JAANUAR 2023
The impact of demographic change - in a changing environment (2023) – Reader friendly version
17. JAANUAR 2023
Harnessing talent in Europe’s regions (2023)
7. SEPTEMBER 2022
European Care Strategy (2022) - Factsheet
14. JUUNI 2021
Green paper on aging (2021) - Reader friendly version
27. JAANUAR 2021
GREEN PAPER ON AGEING: Fostering solidarity and responsibility between generations
27. JAANUAR 2021
Green Paper on ageing (2021) - Factsheet
17. JUUNI 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Reader friendly version
17. JUUNI 2020
KOMISJONI ARUANNE EUROOPA PARLAMENDILE, NÕUKOGULE, EUROOPA MAJANDUS- JA SOTSIAALKOMITEELE NING REGIOONIDE KOMITEELE demograafiliste muutuste mõju kohta
17. JUUNI 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Commission staff working document
17. JUUNI 2020
Report on the impact of demographic change (2020) - Factsheet