Prejsť na hlavný obsah

Trvalo udržateľné využívanie kľúčových prírodných zdrojov

Naliehavá potreba reformy

Európska komisia navrhuje opatrenia, ktorých dlhodobý hospodársky, sociálny, zdravotný a environmentálny prínos zabezpečí udržateľné využívanie prírodných zdrojov EÚ.

Podpora odolnosti pôdy

60 %
európskych pôd nie je zdravých
83 %
pôd v EÚ obsahuje rezíduá pesticídov
50 miliárd eur ročne
odhadované náklady spojené s degradáciou pôdy

Pôda je živý prírodný zdroj, ktorý má kľúčový význam pre životné prostredie, hospodárstvo a spoločnosť. Ide o neobnoviteľný zdroj, v ktorom vzájomne pôsobia a spolupracujú státisíce druhov. Pôda poskytuje množstvo ekosystémových služieb, ktoré sú nevyhnutné na predchádzanie prírodným katastrofám, zmierňovanie zmeny klímy a zabezpečovanie potravinovej bezpečnosti.

Lepšie údaje o pôde:

  • podporia inovačné, technologické a organizačné riešenia v rámci poľnohospodárskych postupov,
  • zlepšia naše chápanie trendov v oblasti sucha, zadržiavania vody a erózie s cieľom posilniť prevenciu a riadenie katastrof,
  • prinesú poľnohospodárom a pôdohospodárom nové podnikateľské, inovačné a pracovné príležitosti.

Viac informácií o zdraví pôdy

Zvyšovanie udržateľnosti a odolnosti našich potravinových systémov

Čo sú nové genómové techniky (NGT)?

NGT sú techniky, ktoré umožňujú šľachtiť nové odrody rastlín rýchlejšie a s väčšou presnosťou než pri použití klasických šľachtiteľských techník, ako je výber osiva alebo kríženie. Za pomoci NGT možno produkovať širokú škálu rastlinných produktov. Tieto rastliny sa môžu vyznačovať len malými zmenami, ktoré sa môžu vyskytnúť aj v prírode alebo ku ktorým možno dospieť prostredníctvom klasického šľachtenia, alebo komplexnejšími modifikáciami.

Novými pravidlami chce Európska komisia zabezpečiť vysokú úroveň ochrany zdravia a životného prostredia, prispieť k udržateľnému rozvoju mnohých druhov rastlín a vytvoriť príležitosti pre výskum a inovácie.

V navrhovanom akte sa:

  • zavádzajú dve kategórie rastlín získaných pomocou NGT – rastliny porovnateľné s prirodzene sa vyskytujúcimi rastlinami a rastliny s komplexnejšími úpravami,
  • poskytujú stimuly na riadenie vývoja rastlín tak, aby sa podporovali ciele udržateľnosti,
  • zabezpečuje transparentnosť v súvislosti so všetkými rastlinami získanými pomocou NGT na trhu EÚ (napr. označovaním osiva),
  • stanovuje dôkladné monitorovanie hospodárskych, environmentálnych a sociálnych vplyvov produktov získaných pomocou NGT.

Viac informácií o nových technikách v oblasti biotechnológií

Zlepšenie rastlinného množiteľského a lesného reprodukčného materiálu

Európsky sektor osív je najväčším vývozcom na svetovom trhu s osivami.

20 %
svetového trhu
7 až 10 miliárd eur
trhovej hodnoty
7 000
spoločností (väčšinou MSP)

Pokiaľ ide o lesný reprodukčný materiál, nové pravidlá pomôžu zabezpečiť, aby bol správny strom vysadený na správnom mieste. Lesy tak budú lepšie prispôsobené zmene klímy.

Viac informácií o rastlinnom množiteľskom a lesnom reprodukčnom materiáli

Obmedzovanie potravinového a textilného odpadu

Obmedzovanie potravinového a textilného odpadu môže prispieť k efektívnejšiemu využívaniu prírodných zdrojov a ďalej znížiť emisie skleníkových plynov v týchto sektoroch.

59 miliónov ton
potravín vyhodených každý rok v EÚ (131 kg na obyvateľa)
53 %
potravinového odpadu produkujú domácnosti
78 %
textílií nezbierajú spotrebitelia oddelene

Boj proti plytvaniu potravinami

EÚ a jej členské štáty sú odhodlané plniť ciele OSN v oblasti udržateľného rozvoja zamerané na zníženie celosvetového plytvania potravinami. Ich cieľom je znížiť do roku 2030 potravinový odpad na obyvateľa na úrovni maloobchodu a spotrebiteľov o polovicu. S cieľom urýchliť pokrok EÚ Komisia navrhuje, aby členské štáty obmedzili do roku 2030 plytvanie potravinami:

  • o 10 % pri spracovaní a výrobe,
  • o 30 % na obyvateľa v maloobchode, reštauráciách, stravovacích službách a domácnostiach.

Boj proti plytvaniu potravinami šetrí potraviny na ľudskú spotrebu, pomáha podnikom a spotrebiteľom znižovať náklady a znižuje vplyv výroby a spotreby potravín na životné prostredie.

Viac informácií o plytvaní potravinami

  • vo všetkých členských štátoch EÚ sa zavedú povinné a harmonizované systémy rozšírenej zodpovednosti výrobcu pre textil, pričom výrobcovia budú hradiť náklady na nakladanie s textilným odpadom,
  • pre členské štáty bude od roku 2025 jednoduchšie vykonávať požiadavku na oddelený zber textílií,
  • bude sa podporovať výskum a vývoj inovačných technológií pre obehovosť textilného odvetvia s cieľom riešiť problém nezákonného vývozu textilného odpadu do krajín, ktoré nie sú dostatočne vybavené na jeho riadenie.

Očakáva sa, že zvýšenie dostupnosti použitých textílií vytvorí lokálne pracovné miesta a ušetrí peniaze spotrebiteľom v EÚ aj mimo nej, pričom sa zmierni vplyv textilnej výroby na prírodné zdroje.

Viac informácií o udržateľných a obehových textíliách