Pereiti prie pagrindinio turinio

Tvarus pagrindinių gamtos išteklių naudojimas

Skubiai reikalinga reforma

Europos Komisija siūlo priemones, kurių ilgalaikė nauda ekonomikai, visuomenei, sveikatai ir aplinkai užtikrins tausų ES gamtos išteklių naudojimą.

Dirvožemio atsparumo didinimas

60 %
Europos dirvožemių yra nesveiki
83 %
dirvožemio sudėtyje yra pesticidų liekanų
50 mlrd. EUR per metus
Numatomos dirvožemio degradacijos išlaidos

Dirvožemis, kaip vienas iš pagrindinių gyvųjų gamtos išteklių, yra labai svarbus aplinkai, ekonomikai ir visuomenei. Tai neatsinaujinantis gamtos išteklius, kuriame šimtai tūkstančių rūšių sąveikauja ir bendradarbiauja. Dirvožemis teikia daug ekosisteminių paslaugų, kurios mums yra būtinos, kad galėtume užkirsti kelią nelaimėms, švelninti klimato kaitą ir užtikrinti aprūpinimą maistu.

Geresni duomenys apie dirvožemį gali padėti:

  • paremti inovacijas, technologinius ir organizacinius sprendimus ūkininkavimo praktikoje;
  • geriau suprasti sausrų, vandens sulaikymo ir erozijos tendencijas, kad būtų pagerinta nelaimių prevencija ir valdymas;
  • suteikti naujų verslo, inovacijų ir darbo galimybių ūkininkams ir žemės valdytojams.

Daugiau informacijos apie dirvožemio būklę

Mūsų maisto sistemų tvarumo ir atsparumo didinimas

Kas yra nauji genomikos metodai?

NGM yra metodai, galintys padėti veisti naujas augalų veisles greičiau ir tiksliau nei klasikiniai selekcijos metodai, pvz., sėklų selekcija ar kryžminimas. NGM gali padėti sukurti labai įvairius augalinius produktus. Šių augalų modifikacijos gali būti nedidelės, galinčios vykti ir gamtoje ar būti vykdomos klasikinės selekcijos būdu, arba jos gali būti sudėtingesnės.

Naujosiomis taisyklėmis Europos Komisija siekia užtikrinti aukštą sveikatos ir aplinkos apsaugos lygį, prisidėti prie įvairių rūšių augalų tvarumo ir sudaryti galimybes moksliniams tyrimams ir inovacijoms.

Pasiūlymu:

  • nustatomos dvi naujais genomikos metodais (NGM) pagrįstų augalų kategorijos: augalai, panašūs į natūraliai paplitusių veislių augalus, ir augalai, kuriems būdingos sudėtingesnės modifikacijos;
  • teikiamos paskatos valdyti augalų kūrimą siekiant tvarumo tikslų;
  • užtikrinamas skaidrumas visų ES rinkoje esančių NGM pagrįstų augalų atžvilgiu (pvz., ženklinant sėklas);
  • sudaromos sąlygos patikimai NGM pagrįstų produktų ekonominio, aplinkosauginio ir socialinio poveikio stebėsenai.

Daugiau informacijos apie naujus biotechnologijų metodus

Augalų ir miško dauginamosios medžiagos tobulinimas

Europos sėklų sektorius yra didžiausias eksportuotojas pasaulinėje sėklų rinkoje.

20 %
pasaulinės rinkos
7–10 mlrd. eurų
rinkos vertės
7 000
dalyvaujančių įmonių (daugiausia MVĮ)

Naujos taisyklės padės pasiekti, kad naudojant miško dauginamąją medžiagą tinkamas medis būtų pasodintas tinkamoje vietoje, taip užtikrinant, kad miškai geriau prisitaikytų prie klimato kaitos.

Daugiau informacijos apie augalų ir miško dauginamąją medžiagą

Maisto ir tekstilės atliekų kiekio mažinimas

Maisto ir tekstilės atliekų kiekio mažinimas gali padėti efektyviau naudoti gamtos išteklius ir toliau mažinti šiuose sektoriuose šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.

59 mln. tonų
Kasmet ES iššvaistomas maisto kiekis (131 kg vienam gyventojui)
53 %
Namų ūkių maisto atliekų dalis
78 %
Tekstilės gaminių, kurių vartotojai nesurenka atskirai, dalis

Kova su maisto švaistymu

ES ir jos valstybės narės yra įsipareigojusios siekti Jungtinių Tautų darnaus vystymosi tikslų (DVT) – iki 2030 m. perpus sumažinti vienam gyventojui tenkančias maisto atliekas mažmeninės prekybos ir vartotojų lygmenimis. Siekdama paspartinti ES pažangą, Komisija siūlo valstybėms narėms iki 2030 m. sumažinti maisto švaistymą:

  • 10 proc. – perdirbimo ir gamybos etapu;
  • 30 proc. – mažmeninės prekybos, restoranų, maitinimo paslaugų ir namų ūkių sektoriuose (vienam gyventojui).

Kovojant su maisto švaistymu taupomas žmonėms vartoti skirtas maistas, padedama įmonėms ir vartotojams taupyti pinigus ir mažinamas maisto gamybos ir vartojimo poveikis aplinkai.

Daugiau informacijos apie maisto atliekas

  • visose ES valstybėse narėse būtų įvestos privalomos ir suderintos didesnės gamintojo atsakomybės sistemos tekstilės gaminiams, o gamintojai padengtų tekstilės atliekų tvarkymo išlaidas;
  • būtų sudarytos palankesnės sąlygos valstybėms narėms įgyvendinti reikalavimą tekstilės gaminius surinkti atskirai nuo 2025 m.;
  • būtų skatinami novatoriškų technologijų, skirtų tekstilės sektoriaus žiediškumui, moksliniai tyrimai ir plėtra sprendžiant neteisėto tekstilės atliekų eksporto į šalis, kurios neturi galimybių jas valdyti, problemą.

Tikimasi, kad suteikus daugiau galimybių panaudoti jau naudotus tekstilės gaminius, ES ir už jos ribų vietos mastu bus sukurta darbo vietų, sumažės vartotojų išlaidos, o kartu bus sumažintas tekstilės gamybos poveikis gamtos ištekliams.

Daugiau informacijos apie tvarius ir žiedinius tekstilės gaminius