Přejít na hlavní obsah

Udržitelné využívání klíčových přírodních zdrojů

Naléhavá potřeba reformy

Evropská komise navrhuje opatření, jejichž dlouhodobé ekonomické, sociální, zdravotní a environmentální přínosy zajistí udržitelné využívání přírodních zdrojů EU.

Podpora odolnosti půdy

60 %
půdy v EU není v dobrém stavu
83 %
půdy obsahuje rezidua pesticidů
50 miliard eur ročně
náklady vznikající kvůli degradaci půdy

Půda je životně důležitým přírodním zdrojem, který má zásadní význam pro životní prostředí, ekonomiku a celou společnost. Jedná se o neobnovitelný přírodní zdroj, kde dochází ke vzájemné interakci a spolupráci stovek tisíc druhů. Půda poskytuje nepřeberné množství ekosystémových služeb, na nichž závisí to, zda jsme schopni předcházet katastrofám, zmírňovat změny klimatu a zajistit dodávky potravin.

Díky kvalitnějším datům o půdě:

  • lze podpořit inovace, technologická a organizační řešení v zemědělských postupech
  • můžeme lépe pochopit trendy týkající se sucha, zadržování vody a eroze a posílit prevenci katastrof a jejich zvládání
  • mohou zemědělci a správci půdy získat nové obchodní, inovační a pracovní příležitosti

Další informace o zdraví půdy

Vyšší udržitelnost a odolnost našich potravinových systémů

Co jsou nové genomické techniky?

Jde o techniky, které mohou napomoci rychlejšímu a cílenějšímu šlechtění nových odrůd rostlin, než jak je tomu u klasických šlechtitelských technik, jako je selekce semen nebo křížení. Těmito technikami lze vyprodukovat širokou škálu rostlinných produktů. Rostliny mohou mít pouze malé změny, k nimž může dojít i v přírodě nebo při klasickém šlechtění, nebo mohou projít složitějšími úpravami.

Prostřednictvím nových pravidel chce Evropská komise zajistit vysokou úroveň ochrany zdraví a životního prostředí, přispět k udržitelnosti u široké škály rostlinných druhů a vytvořit příležitosti pro výzkum a inovace.

Návrh:

  • stanoví dvě kategorie rostlin získaných genomickými technikami – rostliny srovnatelné s přirozeně se vyskytujícími variacemi a rostliny se složitějšími změnami
  • poskytuje pobídky k nasměrování rozvoje nových odrůd rostlin k větší udržitelnosti
  • zajistí transparentnost ohledně všech rostlin získaných novými genomickými technikami na trhu EU (např. prostřednictvím označování osiv)
  • stanoví důkladné monitorování hospodářských, environmentálních a sociálních dopadů produktů získaných pomocí nových genomických technik

Další informace o nových metodách v biotechnologii

Zlepšení rozmnožovacího materiálu rostlin a lesních dřevin

Evropské odvětví osiv je největším vývozcem na světovém trhu s osivem.

20 %
celosvětového trhu
7 až 10 miliard eur
tržní hodnota
7 000
společností zapojených do tohoto odvětví (většinou malé a střední podniky)

Pokud jde o reprodukční materiál lesních dřevin, nová pravidla pomohou zajistit, aby byl správný strom vysazován na správném místě, tak aby byly lesy lépe přizpůsobeny změně klimatu.

Další informace o rozmnožovacím materiále rostlin a lesních dřevin

Omezení potravinového a textilního odpadu

Pokud bude vznikat méně potravinového a textilního odpadu, pomůže to k účinnějšímu využívání přírodních zdrojů a k dalšímu snížení emisí skleníkových plynů z těchto odvětví.

59 milionů tun
množství potravin každoročně vyplýtvaných v EU (131 kg na obyvatele)
53 %
podíl potravinového odpadu na množství odpadu vznikajícího v domácnostech
78 %
podíl textilií, které spotřebitelé netřídí

Boj proti plýtvání potravinami

EU a její členské státy jsou odhodlány plnit cíle OSN v oblasti udržitelného rozvoje, tj. snížit do roku 2030 celosvětový potravinový odpad na obyvatele na úrovni maloobchodu a spotřebitelů na polovinu. V zájmu urychlení pokroku EU v této oblasti Komise navrhuje, aby členské státy do roku 2030 omezily plýtvání potravinami:

  • o 10 % při zpracování a výrobě
  • o 30 % na obyvatele v maloobchodě, restauracích, stravovacích službách a domácnostech

Boj proti plýtvání potravinami šetří potraviny pro lidskou spotřebu, pomáhá podnikům a spotřebitelům ušetřit peníze a snižuje dopad výroby a spotřeby potravin na životní prostředí.

Další informace o plýtvání potravinami

  • zavádí povinné a harmonizované systémy rozšířené odpovědnosti výrobce za textil ve všech členských státech EU, kdy výrobci hradí náklady na nakládání s textilním odpadem
  • usnadňuje členským státům provádění požadavku odděleného sběru textilu od roku 2025
  • podporuje výzkum a vývoj inovativních technologií pro oběhovost textilního odvětví, které se zabývají otázkou nezákonného vývozu textilního odpadu do zemí, které nejsou k nakládání s ním dostatečně vybaveny

Očekává se, že zvýšení dostupnosti použitého textilu vytvoří místní pracovní místa a ušetří peníze spotřebitelům v EU i mimo ni a zároveň zmírní dopady textilní výroby na přírodní zdroje.

Další informace o udržitelných a oběhových textilních výrobcích