Przejdź do treści głównej

Zrównoważone wykorzystywanie kluczowych zasobów naturalnych

Pilnie potrzebne reformy

Komisja Europejska proponuje środki, które przyniosą długoterminowe korzyści gospodarcze, społeczne, zdrowotne i środowiskowe, sprzyjając zrównoważonemu wykorzystaniu zasobów naturalnych UE.

Zwiększenie odporności gleb

60%
gleb w Europie jest w złym stanie
83%
gleb zawiera pozostałości pestycydów
50 mld € rocznie
to szacowane koszty degradacji gleby

Gleba jest żywym, nieodnawialnym zasobem naturalnym o kluczowym znaczeniu dla środowiska, gospodarki i społeczeństwa. Jest to ekosystem, w którym setki tysięcy gatunków wchodzą w interakcje i współpracują ze sobą. Gleby zapewniają wielkie bogactwo usług ekosystemowych, niezbędnych dla zapobiegania klęskom żywiołowym, łagodzenia zmiany klimatu i zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Dzięki lepszym danym o glebach:

  • promowane będą innowacje, a także rozwiązania technologiczne i organizacyjne w zakresie praktyk rolniczych
  • będziemy lepiej rozumieć tendencje dotyczące suszy, retencji wody i erozji, a dzięki temu skuteczniej zapobiegać klęskom żywiołowym i zarządzać nimi
  • rolnicy i zarządcy gruntów zyskają nowe możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, innowacji i zatrudnienia.

Więcej informacji na temat zdrowia gleby

Bardziej zrównoważone i odporne systemy żywnościowe

Czym są nowe techniki genomowe?

NGT to techniki, dzięki którym nowe odmiany roślin można wyhodować szybciej i z większą precyzją niż stosując klasyczne techniki hodowlane, np. selekcję nasion lub krzyżowanie. Za pomocą NGT można wytwarzać bardzo różnorodne produkty roślinne. Dokonywane w nich zmiany mogą być niewielkie (jakie mogłyby wystąpić również naturalnie lub w wyniku klasycznej hodowli) bądź bardziej skomplikowane.

Proponując nowe przepisy, Komisja Europejska chce zapewnić wysoki poziom ochrony zdrowia i środowiska, przyczynić się do zrównoważonego rozwoju wielu gatunków roślin oraz stworzyć możliwości w zakresie badań naukowych i innowacji.

W proponowanym akcie:

  • ustanawia się dwie kategorie roślin uzyskiwanych za pomocą NGT – rośliny, w których zmiany są porównywalne z występującymi naturalnie, oraz rośliny, w których dochodzi do bardziej złożonych modyfikacji
  • wprowadza się zachęty do takiego ukierunkowania procesów hodowli roślin, aby sprzyjały one realizacji celów zrównoważonego rozwoju
  • zapewnia się przejrzystość informacji na temat wszystkich roślin NGT na rynku UE (np. poprzez etykietowanie nasion)
  • przewiduje się rzetelne monitorowanie gospodarczego, środowiskowego i społecznego oddziaływania produktów NGT.

Więcej informacji na temat nowych technik w biotechnologii

Doskonalenie materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin i leśnego materiału rozmnożeniowego

Europa jest największym eksporterem nasion na świecie.

20%
rynku światowego
7–10 mld €
wartości rynkowej
7 000
zaangażowanych firm (głównie MŚP)

Jeśli chodzi o leśny materiał rozmnożeniowy, nowe przepisy będą sprzyjać dostosowaniu sadzonek do warunków panujących w konkretnym miejscu, aby lasy były lepiej przystosowane do zmiany klimatu.

Więcej informacji na temat materiału przeznaczonego do reprodukcji roślin i leśnego materiału rozmnożeniowego

Ograniczenie marnotrawstwa żywności i tekstyliów

Ograniczenie marnowania żywności i tekstyliów pozwoli na efektywniejsze wykorzystywanie zasobów naturalnych i dalsze ograniczenie emisji gazów cieplarnianych.

59 mln ton
żywności marnuje się w UE każdego roku (131 kg/mieszkańca)
53%
odpadów żywnościowych wytwarzają gospodarstwa domowe
78%
wyrobów włókienniczych nie podlega selektywnej zbiórce przez konsumentów

Przeciwdziałanie marnowaniu żywności

UE i jej państwa członkowskie działają na rzecz realizacji celu zrównoważonego rozwoju ONZ, aby do 2030 r. na świecie marnowało się o połowę mniej żywności w przeliczeniu na jednego mieszkańca – zarówno w handlu detalicznym, jak i wśród konsumentów. Aby postępy w UE były szybsze, Komisja proponuje, aby do 2030 r. państwa członkowskie ograniczyły marnowanie żywności:

  • o 10 proc. w przetwórstwie i produkcji,
  • o 30 proc. (na mieszkańca) w handlu detalicznym, gastronomii i gospodarstwach domowych.

Przeciwdziałając marnowaniu żywności, oszczędzamy żywność przeznaczoną dla ludzi, pomagamy przedsiębiorstwom i konsumentom ograniczyć koszty oraz zmniejszamy wpływ produkcji i konsumpcji żywności na środowisko.

Więcej informacji o marnowaniu żywności

  • wprowadzone zostaną systemy rozszerzonej odpowiedzialności producenta w odniesieniu do wyrobów włókienniczych, zharmonizowane i obowiązkowe we wszystkich państwach członkowskich UE, a producenci będą pokrywać koszty gospodarowania odpadami włókienniczymi
  • państwom członkowskim łatwiej będzie wdrożyć wymóg oddzielnego zbierania wyrobów włókienniczych od 2025 r.
  • łatwiej będzie prowadzić badania i rozwój w zakresie innowacyjnych technologii na rzecz obiegu zamkniętego w sektorze włókienniczym, aby rozwiązać problem nielegalnego eksportu odpadów włókienniczych do krajów, którym brakuje zdolności gospodarowania nimi.

Zwiększenie dostępności używanych wyrobów włókienniczych powinno się przyczynić do stworzenia lokalnych miejsc pracy i pozwolić konsumentom w UE i poza nią zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie złagodzić wpływ produkcji wyrobów włókienniczych na zasoby naturalne.

Więcej informacji na temat zrównoważonych wyrobów włókienniczych o obiegu zamkniętym