Pāriet uz galveno saturu

Galveno dabas resursu ilgtspējīga izmantošana

Steidzami nepieciešamas reformas

Eiropas Komisija ierosina pasākumus, kas ilgtermiņā nodrošinās ieguvumus ekonomikas, sociālajā, veselības un vides jomā un ļaus ES dabas resursus izmantot ilgtspējīgi.

Augsnes noturības veicināšana

60 %
Eiropas augsnes ir neveselīga
83 %
augsnes ir piesārņota ar pesticīdu atliekām
50 mljrd. eiro gadā –
aplēstās izmaksas, kas saistītas ar augsnes degradāciju

Augsne ir būtisks dzīvs dabas resurss, kas ir svarīgs videi, ekonomikai un sabiedrībai. Tas ir neatjaunojams dabas resurss, kurā mijiedarbojas simtiem tūkstošu sugu. Augsne nodrošina dažādus ekosistēmu pakalpojumus, kuri nosaka mūsu spēju novērst katastrofas, mazināt klimata pārmaiņas un sagādāt sev pārtiku.

Pilnīgāki dati par augsni palīdzēs:

  • lauksaimniecības praksē ieviest inovācijas un tehnoloģiskos un organizatoriskos risinājumus;
  • izprast tendences attiecībā uz sausumu, augsnes ūdensietilpību un eroziju, un tas savukārt palielinās iespējas novērst un pārvaldīt dabas katastrofas;
  • nodrošināt jaunas uzņēmējdarbības, inovācijas un darba iespējas lauksaimniekiem un zemes apsaimniekotājiem.

Plašāka informācija par augsnes veselību

ES pārtikas sistēmu ilgtspējas un noturības uzlabošana

Jaunās genomikas metodes

Tās ir metodes, kas var palīdzēt selekcionēt jaunas augu šķirnes ātrāk un ar lielāku precizitāti nekā klasiskās selekcijas metodes, tādas kā sēklu selekcija vai krustošana. Ar jaunajām genomikas metodēm iespējams radīt ļoti daudzveidīgus augu produktus. Augi var tikt izmainīti gan pavisam nedaudz, proti, tās būtu izmaiņas, kas var rasties arī dabā vai klasiskās selekcijas rezultātā, gan arī lielākā mērā.

Ar jaunajiem noteikumiem Eiropas Komisija vēlas nodrošināt veselības un vides aizsardzību augstā līmenī, veicināt visdažādāko augu sugu ilgtspēju un radīt pētniecības un inovācijas iespējas.

Priekšlikums:

  • iedala ar jaunām genomikas metodēm iegūtos augus divās kategorijās: augi ar dabā sastopamajām variācijām un augi ar sarežģītākām modifikācijām;
  • nodrošina stimulus augu selekcijas veicināšanai nolūkā atbalstīt ilgtspējas mērķus;
  • nodrošina pārredzamību attiecībā uz visiem augiem ES tirgū, kuri iegūti ar jaunajām genomiskajām metodēm (piem., marķējot sēklas);
  • nodrošina ar jaunajām genomikas metodēm iegūtu produktu ekonomiskās, vidiskās un sociālās ietekmes stingru uzraudzību.

Plašāka informācija par jauniem biotehnoloģijas paņēmieniem

Augu un meža reproduktīvā materiāla uzlabošana

Eiropas sēklu nozare ir lielākais eksportētājs pasaules sēklu tirgū.

20 %
daļa pasaules tirgū
7–10 mljrd. eiro
tirgus vērtība
7000
iesaistīto uzņēmumu (galvenokārt MVU)

Lai meži vieglāk tiktu galā ar klimata pārmaiņām, attiecībā uz meža reproduktīvo materiālu jaunie noteikumi palīdzēs nodrošināt, ka katrs koks tiek stādīts tam piemērotākajā vietā.

Plašāka informācija par augu un meža reproduktīvo materiālu

Pārtikas atkritumu un tekstilatkritumu apjoma samazināšana

Pārtikas atkritumu un tekstilatkritumu apjoma samazināšana var palīdzēt lietderīgāk izmantot dabas resursus un samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas, ko rada šīs nozares.

59 milj. tonnu –
tik daudz pārtikas Eiropas Savienībā ik gadu nonāk atkritumos (131 kg uz vienu iedzīvotāju)
53 % –
tik daudz pārtikas atkritumu rada mājsaimniecības
78 % –
tekstilizstrādājumu daļa, ko patērētāji izmet nešķirojot

Cīņa pret pārtikas izšķērdēšanu

ES un tās dalībvalstis ir apņēmušās sasniegt Apvienoto Nāciju Organizācijas ilgtspējīgas attīstības mērķus (IAM), proti, līdz 2030. gadam uz pusi samazināt izšķērdētās pārtikas apjomu uz vienu iedzīvotāju mazumtirdzniecības un patērētāju līmenī. Lai ES šo mērķi varētu sasniegt ātrāk, Komisija ierosina dalībvalstīm līdz 2030. gadam samazināt šos apjomus atbilstoši šādiem mērķiem:

  • pārstrādē un ražošanā – par 10 %;
  • mazumtirdzniecībā, restorānos, ēdināšanas vietās un mājsaimniecībās – par 30 % uz vienu iedzīvotāju.

Panākot, ka mazāk pārtikas nonāk atkritumos, tiek uzlabota iedzīvotāju nodrošinātība ar pārtiku. Tas arī palīdz uzņēmumiem un patērētājiem ietaupīt naudu un samazina pārtikas ražošanas un patēriņa ietekmi uz vidi.

Plašāka informācija par pārtikas izšķērdēšanu

  • visās ES dalībvalstīs attiecībā uz tekstilizstrādājumiem ieviest obligātas un saskaņotas paplašinātas ražotāja atbildības shēmas, kurās ražotāji sedz tekstilatkritumu apsaimniekošanas izmaksas;
  • atbalstu dalībvalstīm, lai tās varētu izpildīt prasību no 2025. gada vākt tekstilizstrādājumus atsevišķi;
  • veicināt inovatīvu tehnoloģiju pētniecību un izstrādi, lai panāktu tekstilrūpniecības nozares apritīgumu, novēršot tekstilatkritumu nelikumīgu eksportu uz valstīm, kuras nav pietiekami aprīkotas šādu atkritumu apsaimniekošanai.

Paredzams, ka lietotu tekstilizstrādājumu pieejamības palielināšana radīs vietējas darbvietas un ietaupīs naudu patērētājiem ES un ārpus tās robežām, vienlaikus mazinot tekstilizstrādājumu ražošanas ietekmi uz dabas resursiem.

Plašāka informācija par ilgtspējīgiem un apritīgiem tekstilizstrādājumiem