Ugrás a fő tartalomra

A fő természeti erőforrások fenntartható használata

Sürgős reformokra van szükség

Az Európai Bizottság olyan intézkedéseket javasol, amelyek hosszú távú gazdasági, társadalmi, egészségügyi és környezeti előnyei biztosítják az EU természeti erőforrásainak fenntartható hasznosítását.

A talaj ellenálló képességének javítása

60%
Az egészségtelen talaj részaránya Európában
83%
A növényvédőszer-maradékot tartalmazó talaj részaránya
50 milliárd euró
A talajromlás becsült költsége éves szinten

A talaj létfontosságú, élő természeti erőforrás, amely elengedhetetlen a környezet, a gazdaság és a társadalom számára. Nem megújuló természeti erőforrás, amely egyben több százezer, egymással kölcsönhatásban élő növény- és állatfaj élőhelye. A talaj nagyszámú ökoszisztéma-szolgáltatást nyújt, amelyek fontos szerepet játszanak a katasztrófák megelőzésében, az éghajlatváltozás mérséklésében és az élelmezésbiztonság szempontjából egyaránt.

A talajra vonatkozó jobb adatok:

  • támogatják az innovációt, valamint a technológiai és szervezési megoldásokat a gazdálkodási gyakorlatok terén;
  • javítják az aszályok, a vízmegtartás és a talajerózió terén megfigyelhető trendekre vonatkozó ismereteinket, és megalapozottabbá teszik a katasztrófamegelőzést és -kezelést is;
  • új üzleti, innovációs és munkalehetőségeket biztosítanak a mezőgazdasági termelők és egyéb talajgazdálkodók számára.

További információk a talajegészségről

Élelmiszerrendszereink fenntarthatóságának és rezilienciájának növelése

Mit kell érteni új génkezelési technikák alatt?

Az új génkezelési technikák olyan technikák, amelyek segítségével gyorsabban és nagyobb pontossággal lehet kitermeszteni új növényfajtákat, mint a klasszikus nemesítési technikák, pl. a vetőmag-szelektálás vagy a keresztezés révén. Új génkezelési technikákkal a növényi termékek széles skáláját lehet előállítani. Az így kitermesztett növények néha csak kismértékben különböznek, és ez a különbség természetes fejlődés vagy klasszikus nemesítés révén is elérhető lehet, más esetekben viszont a változások összetettebbek lehetnek.

Az új szabályokkal az Európai Bizottság biztosítani kívánja az egészség és a környezet magas szintű védelmét, hozzá kíván járulni a növényfajok széles körének fenntarthatóságához, valamint kutatási és innovációs lehetőségeket kíván teremteni.

A javaslat:

  • az új génkezelési technikákkal előállított növények két kategóriáját különbözteti meg: a természetben előforduló növényváltozatokhoz hasonló, illetve az összetettebb módosításokon átesett NGT-növények kategóriáját;
  • ösztönzőket biztosít a fenntarthatósági célokkal összeegyeztethető növénynemesítési tevékenységekhez;
  • biztosítja az átláthatóságot az uniós piacon forgalmazott összes NGT-növény esetében (például a vetőmagok címkézése révén);
  • gondoskodik az NGT-termékek gazdasági, környezeti és társadalmi hatásainak alapos nyomon követéséről.

További információk az új biotechnológiai technikákról

A növényi és erdészeti szaporítóanyagok továbbfejlesztése

Az EU a legjelentősebb exportőr a vetőmagok világpiacán.

20%
Az uniós vetőmag részesedése a világpiacon
7–10 milliárd euró
A világszerte forgalmazott uniós vetőmag piaci értéke
7000
A közreműködő vállalkozások (főként kkv-k) száma

Ami az erdészeti szaporítóanyagokat illeti, az új szabályok segítenek biztosítani, hogy a megfelelő fa kerüljön a megfelelő helyre, és ezáltal az erdők jobban alkalmazkodjanak az éghajlatváltozáshoz.

További információk a növényi és erdészeti szaporítóanyagokról

Az élelmiszer- és textilhulladék csökkentése

Az élelmiszer- és textilhulladék mennyiségének csökkentése hozzájárulhat a természeti erőforrások hatékonyabb felhasználásához, és tovább mérsékelheti az ezen ágazatoknak tulajdonítható üvegházhatásúgáz-kibocsátást.

59 millió tonna
Az élelmiszer-pazarlás mennyisége az EU-ban (131 kg/lakos)
53%
A háztartások által termelt élelmiszer-hulladék aránya
78%
A fogyasztók által nem elkülönítetten gyűjtött textília aránya

Az élelmiszer-pazarlás kezelése

Az EU és tagállamai elkötelezettek az ENSZ fenntartható fejlődési céljai mellett, amelyek közül az egyik úgy szól, hogy 2030-ig a felére kell csökkenteni az egy főre jutó globális élelmiszer-pazarlást kiskereskedelmi és fogyasztói szinten. Annak érdekében, hogy az EU gyorsabban el tudja érni ezt a célt, a Bizottság azt javasolja, hogy a tagállamok 2030-ra csökkentsék az élelmiszer-pazarlás mértékét mégpedig:

  • 10%-kal a feldolgozás és a gyártás területén;
  • 30%-kal (egy főre vetítve) a kiskereskedelemben, a vendéglátásban (éttermek stb.) és a háztartásokban.

Az élelmiszer-pazarlás elleni fellépés révén emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszert takarítunk meg, segítjük a vállalkozásokat és a fogyasztókat abban, hogy pénzt takarítsanak meg, és csökkentjük az élelmiszer-termelés és -fogyasztás környezeti hatását.

További információk az élelmiszer-pazarlás elleni küzdelemről

  • kötelező és harmonizált kiterjesztett gyártói felelősségi rendszer bevezetését írja elő EU-szerte, amelynek keretében a gyártóknak kell fedezniük a textilhulladék kezelésének költségeit;
  • megkönnyíti a tagállamoknak a textiltermékek elkülönített gyűjtésére vonatkozó, 2025-ben életbe lépő követelmény végrehajtását;
  • előmozdítja a textilágazat körforgásos jellegét szolgáló innovatív technológiák kutatását és fejlesztését, és fellép az ellen a gyakorlat ellen, hogy a textilhulladékot olyan országokba exportálják, melyek nem rendelkeznek megfelelő létesítményekkel a hulladék kezelésére.

A használt textiltermékek rendelkezésre állásának növelése várhatóan helyi munkahelyeket teremt és pénzt takarít meg a fogyasztók számára az EU-ban és azon kívül, miközben enyhíti a textilgyártás természeti erőforrásokra gyakorolt hatását.

További információk a fenntartható és körforgásos textíliákról