Põhisisu juurde

Tähtsate loodusvarade säästev kasutamine

Tungiv vajadus muudatuste järele

Euroopa Komisjon paneb ette meetmed, mis avaldavad pikemas perspektiivis mõju majandusele, sotsiaalsfäärile, tervisele ja keskkonnale ning aitavad tagada, et ELi loodusvarasid kasutatakse säästvalt.

Parandame mulla vastupanuvõimet

60%
Euroopa mullastikust on halvas seisundis
83%
mullastikust sisaldab pestitsiidijääke
50 miljardit eurot aastas
Mulla degradeerumise hinnangulised kulud

Muld on elutähtis loodusvara, mis on keskkonna, majanduse ja ühiskonna jaoks hädavajalik. See on taastumatu ning selles elunevad sajad tuhanded liigid, kes üksteist vastastikku mõjutavad ja kes kannavad üheskoos hoolt mulla kvaliteedi eest. Muld pakub rikkalikke ökosüsteemiteenuseid, millest oleme sõltuvad katastroofide ennetamisel, kliimamuutuste leevendamisel ja toiduga kindlustatuse tagamisel.

Täpsemad andmed mulla kohta võivad aidata:

  • toetada innovatsiooni ning tehnoloogilisi ja organisatsioonilisi lahendusi põllumajandustavades
  • parandada teadmisi põua, vee säilitamise ja erosiooniga seotud suundumustest ning paremini ennetada ja ohjata katastroofe
  • pakkuda põllumajandustootjatele ja maamajandajatele uusi äri-, innovatsiooni- ja töövõimalusi

Lisateave mulla seisundi kohta

Suurendame oma toidusüsteemi kestlikkust ja vastupidavust

Mis on uued genoomitehnoloogiad?

Need on meetodid, mis võivad aidata aretada uusi taimesorte kiiremini ja täpsemalt kui tavapärased aretusmeetodid, nagu seemnete selektsioon või ristamine. Uute genoomitehnoloogiate abil on võimalik saada väga erinevaid taimseid saadusi. Neil taimedel võivad olla vaid väikesed muutused, nagu neid esineb ka looduses või tavapäraseid aretusmeetodeid kasutades, ent teisalt on võimalik aretada keerulisemate genoomimuudatustega taimi.

Uute õigusnormidega soovib Euroopa Komisjon tagada tervise ja keskkonna tugeva kaitse, aidata säilitada mitmesuguste taimeliikide elujõulisust ning luua teadusuuringute ja innovatsiooni võimalusi.

Ettepanekus on:

  • määratud kindlaks kaks uute genoomitehnoloogiate abil saadud taimekategooriat – taimed, mis on võrreldavad looduslikult esinevate variatsioonidega, ning keerukamate genoomimuudatustega taimed
  • pakutud stiimuleid järgimaks taimede aretamisel kestlikkuse eesmärke
  • võetud nõuks tagada, et ELi turule lastavaid uute genoomitehnoloogiate abil saadud taimi on võimalik ära tunda (nt seemnete märgistamise kaudu)
  • nähtud ette uute genoomitehnoloogiate abil saadud toodete majandusliku, keskkonnaalase ja sotsiaalse mõju hoolikas seire

Lisateave uute biotehnoloogiliste meetodite kohta

Parandame taimede ja metsa paljundusmaterjali

Euroopa seemnesektor on suurim eksportija maailma seemneturul.

20%
maailmaturust
7–10 miljardi euro
suurune turuväärtus
7000
ettevõtet (peamiselt VKEd)

Kultiveerimismaterjali puhul aitavad uued normid tagada, et õigesse kohta istutatakse õige puu. See aitab kohandada metsi paremini kliimamuutustega.

Lisateave taimse paljundusmaterjali ja kultiveerimismaterjali kohta

Vähendame toidu- ja tekstiilijäätmeid

Toidu- ja tekstiilijäätmete vähendamine aitab kasutada tõhusamalt loodusvarasid ja piirata veelgi toidu- ja tekstiilisektori kasvuhoonegaaside heitkoguseid.

59 miljonit tonni
Igal aastal ELis raisatud toidu kogus (131 kg elaniku kohta)
53%
Kodumajapidamiste tekitatud toidujäätmete osakaal
78%
Tarbijate poolt liigiti kogumata jäänud tekstiiltoodete osakaal

Võitleme toidu raiskamise vastu

EL ja selle liikmesriigid on pühendunud ÜRO kestliku arengu eesmärkidele, mille hulgas on vähendada 2030. aastaks poole võrra jaekaubanduse ja tarbijate tasandil tekkivaid toidujäätmeid ühe elaniku kohta. ELi edusammude kiirendamiseks teeb komisjon ettepaneku, et liikmesriigid vähendaksid 2030. aastaks toidujäätmeid:

  • 10% töötlemis- ja tootmissektoris
  • 30% elaniku kohta jaemüügi, restoranide, toitlustusteenuste ja kodumajapidamiste tasandil

Toidu raiskamise vastased meetmed aitavad säästa inimtoiduks mõeldud toitu ning ettevõtjate ja tarbijate raha. Samuti aitavad need vähendada toiduainete tootmise ja tarbimise keskkonnamõju.

Lisateave toidujäätmete kohta

  • kehtestatakse tekstiilitoodetele kõigis ELi liikmesriikides laiendatud tootjavastutuse süsteemid, mis on ühtlustatud ja kohustuslikud ning mille raames peavad tekstiilijäätmete käitlemise kulud katma tootjad
  • lihtsustatakse alates 2025. aastast liikmesriikide jaoks tekstiili liigiti kogumise nõude rakendamist
  • soodustatakse teadus- ja arendustegevust, et arendada tekstiilisektori ringluspõhisust edendavaid uuenduslikke tehnoloogiaid, mis aitaksid vähendada tekstiilijäätmete ebaseaduslikku eksporti riikidesse, kus puuduvad vahendid nende käitlemiseks

Kui kasutatud tekstiil paremini kättesaadavaks teha, aitab see eeldatavasti luua kohapeal uusi töökohti ning säästa tarbijate raha nii ELis kui ka mujal. Ühtlasi aitab see leevendada tekstiilitootmise mõju loodusvaradele.

Lisateave kestliku ja ringse tekstiili kohta