Спешна необходимост от реформа
Неустойчивото използване на природните ресурси на ЕС, по-конкретно деградацията и замърсяването на почвите, е основен двигател на кризите в областта на климата и биологичното разнообразие. То вече струва хиляди човешки животи и милиарди евро.
Сушите, горските пожари, недостигът на вода и рисковете от наводнения нарастват бързо и вече водят до трагични последици в три четвърти от европейските държави.
Влошаването на околната среда, замърсяването, сушите, горещите вълни, наводненията и появата на нови вредители водят до загуба на добиви. Това е проблем не само за земеделските стопани и рибарите, но и за гражданите, тъй като води до повишаване на цените на храните.

Европейската комисия предлага мерки, чиито дългосрочни икономически, социални, здравни и екологични ползи ще гарантират устойчивото използване на природните ресурси на ЕС.
Почвата е жизненоважен, жив природен ресурс, който е от съществено значение за околната среда, икономиката и обществото. Тя е невъзобновяем природен ресурс, в който стотици хиляди организми си взаимодействат. Почвите предоставят богатство от екосистемни услуги, от които зависим за предотвратяването на бедствия, смекчаването на изменението на климата и гарантирането на продоволствена сигурност.
С предложения Закон за мониторинг на почвите Комисията иска ЕС да поеме по пътя към осигуряване на здравето на почвите до 2050 г., като се събират данни за здравето на почвите и се предоставят на земеделските стопани и други управители на почви. Предложението:
- осигурява ясно общо определение за здраве на почвите
- въвежда надеждна и съгласувана рамка за мониторинг
- превръща устойчивото управление на почвите в норма
- съдържа изисквания държавите членки да идентифицират и изследват потенциално замърсени терени и да предприемат мерки във връзка с неприемливите рискове за човешкото здраве и околната среда.
Чрез по-добри данни за почвите могат да се осигурят:
- подкрепа за иновациите, технологичните и организационните решения в селскостопанските практики
- по-добро разбиране на тенденциите по отношение на сушите, задържането на вода и ерозията, като и помощ за предотвратяването и управлението на бедствия
- нови възможности за стопанска дейност, иновации и работни места за земеделските стопани и управителите на земи.
Новите технологии могат да помогнат да се повиши устойчивостта както на селското стопанство, така и на залесените земи и да се защитят реколтите от последиците от изменението на климата, загубата на биологично разнообразие и влошаването на състоянието на околната среда. Новите геномни техники (НГТ) са иновативни инструменти, които спомагат за повишаване на устойчивостта и издръжливостта на нашата продоволствена система.
Те ни позволяват да разработваме подобрени растителни сортове, които са устойчиви на изменението на климата и на вредители, изискват по-малко торове и пестициди и гарантират по-високи добиви. Това помага да се намалят наполовина употребата и рискът от химически пестициди и да се ограничи зависимостта на ЕС от вноса на селскостопански продукти.
Какво представляват новите геномни техники?
НГТ са техники, които позволяват нови растителни сортове да се развъждат по-бързо и с по-голяма точност от класическите техники за селекция, като например селекцията на семена или кръстосването. Чрез НГТ може да се произведе голямо разнообразие от растителни продукти. Възможно е в такива растения да има само малки промени, които биха могли да настъпят и в природата или чрез класическа селекция, или по-сложни модификации.
С новите правила Европейската комисия иска да гарантира високо равнище на защита на здравето и околната среда, да допринесе за устойчивостта на широк кръг растителни видове и да създаде възможности за научни изследвания и иновации.
С предложението се:
- определят две категории растения, получени чрез НГТ — растения, сравними с естествено срещащи се вариации, и растения с по-сложни модификации
- предоставят стимули за насочване на разработването на растения в подкрепа на целите за устойчивост
- гарантира прозрачността по отношение на всички растения от НГТ на пазара на ЕС (например чрез етикетиране на семената)
- предвижда надежден мониторинг на икономическото, екологичното и социалното въздействие на продуктите от НГТ.
Подобряване на растителния и горския репродуктивен материал
Европейският сектор на семената е най-големият износител на световния пазар на семена.
Растителният репродуктивен материал (семена, резници, корени, грудки и др.) се използва за размножаване на други растения. Понятието „горски репродуктивен материал“ от своя страна означава семена, растения и части от дървесни видове, които се използват за създаване на гори и засаждане на дървета. Важно е законодателството да е в крак с развитието на науката.
С предложения регламент Комисията иска да увеличи разнообразието и качеството на семената, резниците и другите видове растителен репродуктивен материал. По този начин ще се гарантират стабилни добиви и семена, адаптирани към натиска на изменението на климата, ще се опази генетичното разнообразие на отглежданите култури и ще се допринесе за гарантиране на продоволствената сигурност.

Що се отнася до горския репродуктивен материал, новите правила ще помогнат да се гарантира, че правилното дърво се засажда на правилното място, така че горите да бъдат по-добре адаптирани към изменението на климата.
Повече информация за растителния и горския репродуктивен материал
Намаляване на хранителните и текстилните отпадъци
Намаляването на хранителните и текстилните отпадъци може да допринесе за по-ефективното използване на природните ресурси и за допълнително намаляване на емисиите на парникови газове от тези сектори.
Справяне с разхищението на храни
ЕС и неговите държави членки са поели ангажимент за постигане на целите на ООН за устойчиво развитие (ЦУР), според които до 2030 г. разхищението на храни на глава от населението в световен мащаб трябва да се намали наполовина на равнище търговия на дребно и потребители. За да се ускори напредъкът в ЕС, Комисията предлага до 2030 г. държавите членки да намалят разхищението на храни:
- с 10 % в секторите на преработка и производство
- с 30 % (на глава от населението) в търговията на дребно, ресторантите, услугите в сектора на храненето и домакинствата.
Справянето с разхищението на храни води до икономии на храни за консумация от човека, спестява пари на предприятията и потребителите и ограничава въздействието на производството и потреблението на храни върху околната среда.
Устойчиви и кръгови текстилни изделия
Европейското потребление на текстилни продукти е на четвърто място по въздействие върху околната среда и изменението на климата след храните, жилищата и мобилността. Това потребление също така е сред трите вида най-голям натиск върху използването на вода и земя и сред първите пет по отношение на използването на суровини и емисиите на парникови газове в ЕС.
За да се справи с текстилните отпадъци, Комисията предлага правила, с които производителите да се задължат да носят отговорност за целия жизнен цикъл на текстилните продукти и да се подкрепи устойчивото управление на текстилните отпадъци в целия ЕС:

- въвеждане на задължителни и хармонизирани схеми за разширена отговорност на производителя (РОП) за текстилните изделия във всички държави от ЕС, като производителите покриват разходите за управление на текстилните отпадъци
- улесняване на държавите членки при прилагането на изискването за разделно събиране на текстилните изделия от 2025 г. нататък
- насърчаване на научноизследователската и развойната дейност в областта на новаторските технологии за кръговост на текстилния сектор, като се обърне внимание на проблема с незаконния износ на текстилни отпадъци за страни, които не са добре подготвени за тяхното управление.
Очаква се увеличаването на наличността на употребявани текстилни изделия да създаде работни места на местно равнище и да спести пари за потребителите в ЕС и извън него, като същевременно се смекчи въздействието на текстилното производство върху природните ресурси.
Повече информация за устойчивите и кръговите текстилни изделия