Strategia przemysłowa na rzecz konkurencyjnej, ekologicznej i cyfrowej Europy
Europejski Zielony Ład to nowa strategia UE na rzecz wzrostu gospodarczego. Jej celem jest, by do połowy stulecia społeczeństwo UE stało się sprawiedliwsze i lepiej prosperujące, a gospodarka – nowoczesna, zasobooszczędna, konkurencyjna i bez emisji netto gazów cieplarnianych.
Głównym celem jest wykorzystanie znacznego potencjału na światowych rynkach w zakresie technologii niskoemisyjnych, zrównoważonych produktów i usług. Ma to pomóc osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 r. Osiągnięcie neutralnej dla klimatu gospodarki o obiegu zamkniętym wymaga jednak pełnej mobilizacji przemysłu. Wszystkie przemysłowe łańcuchy wartości, w tym sektory energochłonne, będą miały ważną funkcję do spełnienia.
Nowa europejska strategia przemysłowa będzie sprzyjać transformacji ekologicznej i cyfrowej oraz zwiększy naszą konkurencyjność w skali globalnej. Wesprze przemysł w zmniejszeniu śladu węglowego poprzez zapewnienie przystępnych cenowo i czystych rozwiązań technologicznych oraz opracowanie nowych modeli biznesowych. UE wyciągnęła wnioski z pandemii COVID-19 i odpowiednio zaktualizowała swoją strategię przemysłową tak, aby europejski przemysł mógł być siłą napędową przyspieszonej transformacji ekologicznej i cyfrowej.
Komisja Europejska przyjęła pakiet wniosków ustawodawczych mających dostosować unijną politykę klimatyczną, energetyczną, transportową i podatkową na potrzeby realizacji celu, jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto do 2030 r. o co najmniej 55 proc. w porównaniu z poziomem z 1990 r. Więcej informacji na temat realizacji Europejskiego Zielonego Ładu
W lutym 2024 r. Komisja przyjęła strategię UE na rzecz przemysłowego zarządzania emisjami dwutlenku węgla, aby zabezpieczyć inwestycje w technologie umożliwiające zrównoważone wychwytywanie i składowanie dwutlenku węgla oraz jego utylizację. Ma to zasadnicze znaczenie dla osiągnięcia wyznaczonego przez UE na 2050 r. celu neutralności klimatycznej. W strategii określono sposoby rozwijania technologii wychwytywania dwutlenku węgla na szczeblu unijnym i krajowym, a także stworzenia infrastruktury niezbędnej do wprowadzenia jednolitego rynku CO2 w Europie w nadchodzą