Industriālā stratēģija konkurētspējīgai, ekoloģiskai un digitālai Eiropai
Eiropas zaļais kurss ir ES jaunā izaugsmes stratēģija. Tās mērķis ir līdz gadsimta vidum padarīt ES par taisnīgāku un pārtikušāku sabiedrību ar mūsdienīgu, resursefektīvu un konkurētspējīgu ekonomiku, kurā siltumnīcefekta gāzu neto emisijas samazinātos līdz nullei.
Galvenais mērķis ir izmantot mazemisiju tehnoloģiju, ilgtspējīgu produktu un pakalpojumu ievērojamo potenciālu globālajos tirgos, lai līdz 2050. gadam panāktu klimatneitralitāti. Tomēr klimatneitrālas aprites ekonomikas panākšana prasa rūpniecības pilnīgu iesaistīšanos. Nozīmīgas ir visas industriālās vērtību ķēdes, arī energoietilpīgajās nozarēs.
Jaunā industriālā stratēģija ļaus Eiropai īstenot divējādo zaļo un digitālo pārkārtošanos un kļūt vēl konkurētspējīgākai pasaules mērogā. Tā palīdzēs rūpniecībai samazināt oglekļa pēdu, piedāvājot cenas ziņā pieejamus un tīrus tehnoloģiju risinājumus un izstrādājot jaunus uzņēmējdarbības modeļus. Pateicoties stratēģijai, kas atjaunināta, ievērojot Covid-19 pandēmijas laikā gūtās mācības, ES iecerējusi nodrošināt, ka Eiropas rūpniecība var virzīt straujāku zaļo un digitālo pārkārtošanos.
Eiropas Komisija ir pieņēmusi priekšlikumu paketi, kuras mērķis ir panākt, lai ES klimata, enerģētikas, transporta un nodokļu politika būtu gatava līdz 2030. gadam samazināt siltumnīcefekta gāzu emisijas par vismaz 55 % salīdzinājumā ar 1990. gada līmeni. Uzziniet vairāk par Eiropas zaļā kursa īstenošanu.
Komisija 2024. gada februārī pieņēma ES rūpnieciskās oglekļa pārvaldības stratēģiju, kuras mērķis ir nodrošināt investīcijas tehnoloģijās, kas var ilgtspējīgi uztvert, uzglabāt un atkalizmantot oglekli. Tas ir būtiski, lai ES līdz 2050. gadam sasniegtu savu klimatneitralitātes mērķi. Stratēģijā ir izklāstīts, kā izvērst oglekļa uztveršanas tehnoloģijas ES un valstu līmenī un izveidot nepieciešamo infrastruktūru, lai nākamajās desmitgadēs Eiropā izveidotu vienotu CO2 tirgu.