Pāriet uz galveno saturu

Spēcīgas sociālās Eiropas izveide

Spēcīga sociālā Eiropa ir labklājības pamats

Iedzīvotāji un uzņēmumi ES var zelt tikai tad, ja ekonomika darbojas to labā. Spēcīga sociālā Eiropa ir pārticības, labklājības un konkurētspējīgas un taisnīgas ekonomikas pamats. Šajā ziņā izšķiroša nozīme ir kvalificētam darbaspēkam, kas spēj izmantot inovācijas un pielāgoties pārejai uz tīru enerģiju un digitālo pārkārtošanos.

Pēdējo četru gadu laikā Eiropas Savienība ir saskārusies ar nepieredzētām problēmām, kas ir būtiski ietekmējušas darbvietas, izglītību, ekonomiku, labklājības sistēmas un sabiedrisko dzīvi un radījušas lielākus šķēršļus un nevienlīdzību. Pateicoties ES un tās dalībvalstu izlēmīgai rīcībai, Eiropas Savienība par spīti secīgiem sociālekonomiskiem satricinājumiem ir saglabājusi noturību ar rekordzemu bezdarba līmeni un nodarbinātības pieaugumu.

Eiropas Savienība veido ekonomiku, kas ir taisnīga, iekļaujoša, piedāvā iespējas un ņem vērā visu ES iedzīvotāju vajadzības.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

"Tā kā mēs cenšamies pārvarēt pandēmiju, gatavojam nepieciešamās reformas un paātrinām zaļo un digitālo pārkārtošanos, es uzskatu, ka ir pienācis laiks pielāgot arī sociālo noteikumu kopumu. Tie ir noteikumi, kas nodrošina paaudžu solidaritāti un kas stimulē uzņēmējus, kuri rūpējas par saviem darbiniekiem. Noteikumi, kuru galvenā prioritāte ir darbvietas un jaunu iespēju radīšana. Noteikumi, kuri apliecina, ka prasmes, inovācija un sociālā aizsardzība ir vienlīdz svarīgas.”

Eiropas Komisijas priekšsēdētāja Urzula fon der Leiena

Taisnīgāka Eiropa

Eiropas sociālo tiesību pīlāra pamatā ir 20 galvenie principi un tiesības, kas ir būtiski, lai nodrošinātu taisnīgākus un labāk funkcionējošus darba tirgus un labklājības sistēmas. 2021. gadā izklāstītais rīcības plāns ir kalpojis par ceļvedi, kā šos principus pārvērst konkrētās darbībās, no kurām ieguvēji ir iedzīvotāji. Tā uzmanības centrā ir šādi jautājumi:

  • radīt vairāk un labākas darbvietas;
  • piedāvāt iedzīvotājiem iespējas attīstīt prasmes, kas vajadzīgas, lai gūtu panākumus;
  • nodrošināt vienādas iespējas;
  • apkarot nabadzību un veidot iekļaujošāku sabiedrību.

Lai turpinātu virzīties uz konkrētiem un noturīgiem rezultātiem, no kuriem labumu gūs visa ES, Komisija ir noteikusi trīs galvenos mērķus 2030. gadam:

78 %
nodarbinātības.
Vismaz 78 % iedzīvotāju vecumā no 20 līdz 64 gadiem vajadzētu būt nodarbinātiem.
60 %
apmācības.
Mācībās katru gadu būtu jāpiedalās vismaz 60 % pieaugušo.
15 miljoniem iedzīvotāju
samazināt nabadzību.
Par vismaz 15 miljoniem jāsamazina nabadzības vai sociālās atstumtības riskam pakļauto personu skaits.

Avots: Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plāns

ES valstu un valdību vadītāji 2021. gada Portu sociālajā samitā apņēmās sasniegt šos trīs mērķus. Katra ES valsts ir izklāstījusi savu ieguldījumu šo mērķu sasniegšanā. 

Ieguldījumi prasmēs un izglītībā

Pāreja uz tīru enerģiju un digitālu vidi veicina jaunu prasmju pieprasījumu Eiropā. Piemēram, pāreja uz tīru enerģiju Eiropas Savienībā rada jaunas darbvietas tādās nozarēs kā vēja un saules enerģija, elektrotransportlīdzekļi un siltumsūkņi.

Ilgtspējīgai izaugsmei un konkurētspējai ilgtermiņā ir īpaši svarīgi, lai darbaspēkam būtu prasmes, pēc kurām ir pieprasījums.

90 %
— tāds ir sagaidāmais to nākotnes darbvietu īpatsvars, kurās būs nepieciešamas digitālās prasmes.
Līdz 40 %
— tik daudz Eiropas darba ņēmēju veicina pāreju uz tīru enerģiju.
Aptuveni 65 miljardi eiro
— ES līdzekļi, kas tiek ieguldīti apmācībā.

Avots: Eiropas Prasmju gads — fakti un skaitļi

Neraugoties uz to, darbaspēka un prasmju trūkums joprojām rada bažas. Deficīts ir īpaši jūtams celtniecībā, veselības aprūpē, zinātnē, tehnoloģijā, inženierzinātnēs un matemātikā. Arī sieviešu īpatsvars ar tehnoloģijām saistītās profesijās un studiju programmās ir ļoti zems — tikai 20 % IT speciālistu un tikai trešā daļa zinātnes, tehnoloģijas, inženierzinātņu un matemātikas (STEM) programmu absolventu ir sievietes.

Lai risinātu šos jautājumus un atbalstītu pāreju uz tīru enerģiju un digitālo pārkārtošanos, 2023. gads tika pasludināts par Eiropas Prasmju gadu. Tas piedāvā darbaspēkam un sabiedrībai iespējas novērst prasmju trūkumu Eiropas Savienībā un atbalsta ES Prasmju programmu. Tas arī palīdz cilvēkiem iegūt kvalitatīvām darbvietām vajadzīgās prasmes un atbalsta uzņēmumus, jo īpaši mazos un vidējos uzņēmumus (MVU), novērst prasmju nepietiekamību.

Svarīgs Eiropas Prasmju gada rezultāts ir darbaspēka un prasmju nepietiekamības novēršanas rīcības plāns, ar ko Komisija nāca klajā 2024. gada martā. Plānā izklāstīti galvenie pasākumi piecās rīcības jomās, kuri ES, dalībvalstīm un sociālajiem partneriem būtu jāveic īstermiņā un vidējā termiņā. 

Tiesībām uz apmācību un mūžizglītību būtu jākļūst par realitāti ikvienam Eiropas iedzīvotājam gan pilsētā, gan attālos lauku apvidos. Uzņēmumiem ir vajadzīgi darbinieki ar nepieciešamajām prasmēm, lai tie varētu tikt galā ar pāreju uz tīru enerģiju un digitālo pārkārtošanos, un cilvēkiem — iespēja iegūt nepieciešamo izglītību un apmācību, lai viņiem dzīvē viss izdotos.

Reaģējot uz prasībām prasmju un izglītības jomā, Komisija ir izveidojusi šādas iniciatīvas:

Darba iespējas jauniešiem

Jauniešiem bieži vien ir grūti atrast pirmo darbu. ES palīdz jauniešiem atrast kvalitatīvas darbvietas, izmantojot finansējumu un tādas iniciatīvas kā, piemēram, jauniešu nodarbinātības atbalsta pasākumu kopumā ietilpstošā pastiprinātā Garantija jauniešiem. Kopš 2013. gada aptuveni 50 miljoni jauniešu, kas piedalās Garantijas jauniešiem programmās, ir atraduši darbu, mācību iespējas, stažēšanos un tālākizglītības, tai skaitā arī profesionālās tālākizglītības, iespējas.

Radīt vairāk un labākas darbvietas

Atbalsts iedzīvotājiem un uzņēmumiem pandēmijas laikā

Globālā pandēmija smagi skāra iedzīvotājus, visu sabiedrību un ekonomiku. Lai palīdzētu darba ņēmējiem un darba devējiem Covid-19 krīzes laikā, Komisija, izmantojot ekonomikas ārkārtas pasākumus un iniciatīvas, nekavējoties rīkojās un mobilizēja ES finansējumu. Lai palīdzētu dalībvalstīm aizsargāt darbvietas un uzņēmumus un atbalstīt iedzīvotājus, ņemot vērā bezdarba un ienākumu zaudēšanas risku, Komisija izveidoja Eiropas pagaidu atbalsta instrumentu bezdarba risku mazināšanai ārkārtas situācijā (SURE).

Instruments SURE

Gandrīz 31,5 miljoni
darba ņēmēju un pašnodarbināto personu saņēma atbalstu
Vairāk nekā 2,5 miljoni
uzņēmumu saņēma palīdzību, turklāt lielākā palīdzības daļa tika novirzīta MVU
Pavisam 98,4 miljardi eiro
no <em>SURE</em> finansiālās palīdzības tika izmaksāta 19 dalībvalstīm

Avots: Instruments SURE

Tādām iniciatīvām kā SURE bija izšķiroša nozīme pandēmijas negatīvās ekonomiskās un sociālās ietekmes mazināšanā; 2020. gadā tās aptuveni 1,5 miljonus darba ņēmēju pasargāja no bezdarba un uzlaboja ES noturību pret bezprecedenta krīzēm.

Labums iedzīvotājiem un uzņēmumiem no ES finansējuma

ES budžeta centrā ir NextGenerationEU un Atveseļošanas un noturības mehānisms (ANM), kas apliecina, ka no ES izdevumiem labumu gūst visa Eiropas Savienība. Šie fondi veicina gudru, ilgtspējīgu un iekļaujošu izaugsmi, atbalstot uzņēmējdarbību, konkurētspēju un industrializāciju.

ES finansējums ir pieejams no dažādām finansēšanas programmām, arī InvestEU, kas veicina ilgtspējīgus ieguldījumus, inovāciju un darbvietu radīšanu. Portālā InvestEU mazie uzņēmumi un projekti var rast iespējas iegūt investīcijas. Daudzi uzņēmumi visā Eiropas Savienībā jau ir saņēmuši finansējumu.

Adekvāta minimālā alga Eiropas Savienībā

Komisija iestājas par taisnīgu un dzīvošanai pietiekamu atalgojumu visiem darba ņēmējiem ES. 2022. gada oktobrī ES pieņēma direktīvu, ar ko izveido satvaru, lai nodrošinātu adekvātu minimālo algu visā ES, vienlaikus veicinot darba koplīguma slēgšanas sarunas un sociālo dialogu. Nodrošināt adekvātu darba samaksu par darbu ir ļoti būtiski, lai garantētu apmierinošus darba nosacījumus un dzīves apstākļus darba ņēmējiem un viņu ģimenēm, kā arī lai veidotu taisnīgu un noturīgu ekonomiku un atbalstītu iekļaujošu izaugsmi.

Digitālās platformās nodarbinātu darbinieku darba nosacījumu uzlabošana

Ar šiem jaunajiem noteikumiem ES apņemas par prioritāti noteikt taisnīgumu, pārskatatbildību un darba ņēmēju tiesību aizsardzību pastāvīgi mainīgajā digitālajā vidē.

Nodrošināt visiem vienādas iespējas

Vienāda darba samaksa par vienādu darbu un darba un privātās dzīves līdzsvars

Vienāda darba samaksa par vienādu darbu ir viens no ES pamatprincipiem, un vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirību novēršana ir Dzimumu līdztiesības stratēģijas 2020.–2025. gadam uzmanības centrā. Ar ES noteikumiem par darba samaksas pārredzamību ES nostiprina principu, ka vīrieši un sievietes par vienādu darbu saņem vienādu darba samaksu.

ES ir arī apņēmusies atbalstīt darba un privātās dzīves līdzsvaru, izmantojot Darba un privātās dzīves līdzsvara direktīvu, kas mudina vienlīdzīgi sadalīt aprūpes un darba pienākumus starp sievietēm un vīriešiem, vienlaikus nodrošinot arī papildu tiesības, piemēram, elastīgu darba režīmu.

4 mēneši
— minimālais bērna kopšanas atvaļinājums vienam vecākam
10 darbdienas
— paternitātes atvaļinājums pēc bērna piedzimšanas
5 darbdienas
— aprūpētāja atvaļinājums gadā visiem darba ņēmējiem

Avots: Faktu lapa par jaunām tiesībām darba un privātās dzīves līdzsvara jomā

Labāka darba aizsardzība

Darba aizsardzība ir viena no jomām, kurā ES ir bijusi vislielākā ietekme; lai darbinieki strādātu ilgstoši un būtu veselīgi, ir jānodrošina labi darba apstākļi. Pirmo reizi Komisija savā stratēģiskajā satvarā par drošību un veselības aizsardzību darbā 2021.–2027. gadam ir pieņēmusi vērienīgu “nulles vīzijas” pieeju nelaimes gadījumiem darbā. Tajā ir ierosināti pieci priekšlikumi, lai aizsargātu darba ņēmējus no arodvēža un citām nopietnām slimībām, ievērojami samazinot eksponētību, piemēram, azbestam un svinam.

Darba drošības un veselības aizsardzības samitā 2023. gada maijā tika apstiprināta ES stratēģiskā satvara veselības un drošības jomā efektivitāte. Tajā arī tika apspriestas problēmas, kas rada arvien lielākas bažas un kurām jāpievērš lielāka uzmanība, piemēram, psihosociālie riski un psihoemocionālā veselība darbā, kā arī klimata pārmaiņu ietekme.

Nodrošināt personām ar invaliditāti lielākas iespējas

Stratēģijas ietvaros 2022. gadā tika pieņemta Personu ar invaliditāti nodarbinātības pakete. Eiropas Savienībā dzīvo 42,8 miljoni personu ar invaliditāti darbspējīgā vecumā — nodarbināta ir tikai puse. Tāpēc šādas iniciatīvas ir svarīgas, jo tās sniedz norādījumus darba devējiem un valsts iestādēm, vienlaikus palīdzot lielākam skaitam cilvēku ar invaliditāti piekļūt darba tirgum.

Pēc Komisijas priekšlikuma 2023. gada septembrī Parlaments un Padome panāca vienošanos par standartizētas Eiropas invaliditātes kartes ieviešanu, kā arī par Eiropas invalīdu stāvvietu izmantošanas kartes uzlabošanu. 

Apkarot nabadzību un veidot iekļaujošāku sabiedrību

Adekvāts minimālais ienākums, kas nodrošina aktīvu iekļaušanu

Ikviens ir pelnījis dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi visos dzīves posmos. Nabadzība un sociālā atstumtība šīs tiesības liedz, un mums kā sabiedrībai ir jāatrod veidi, kā šos šķēršļus pārvarēt. Tas ietver stabilu sociālās drošības tīklu izveidi, kas nodrošina pienācīgu ienākumu atbalstu cilvēkiem, kuriem tas ir ļoti vajadzīgs. Tas nozīmē arī to, ka ir jānodrošina efektīva piekļuve atbalsta pakalpojumiem un pamatpakalpojumiem, kā arī jāpalīdz atrast darbu tiem, kuri var strādāt. Lai atbalstītu dalībvalstis šo mērķu sasniegšanā, ES 2023. gada janvārī pieņēma ieteikumu par adekvātu minimālo ienākumu.

Bezpajumtniecības izbeigšana

Visā ES arvien lielāka problēma ir piekļūt cenas ziņā pieejamiem mājokļiem. Lai vāktu datus un veicinātu paraugprakses apmaiņu nolūkā krasi samazināt bezpajumtniecību, 2021. gada 21. jūnijā augsta līmeņa konferencē Lisabonā Eiropas līderi izveidoja Eiropas platformu bezpajumtniecības apkarošanai un parakstīja Lisabonas deklarāciju par bezpajumtniecības apkarošanu.

Bērnu nabadzības apburtā loka pārraušana

Nevienam bērnam Eiropā nevajadzētu dzīvot nabadzībā. Lai nodrošinātu, ka bērniem, kuriem draud nabadzība un sociālā atstumtība, ir efektīva piekļuve tādiem pamatpakalpojumiem kā veselības aprūpe un izglītība, ES pieņēma ES stratēģiju par bērna tiesībām un Eiropas Garantiju bērniem.

Turpmākie pasākumi

Lai gan pēdējos gados ir panākts ievērojams progress ceļā uz sociālākas Eiropas izveidi, mūsu darbs nebūt nav galā.

Lai nodrošinātu, ka darbs šajā jomā turpinās, Komisija 2025. gadā pārskatīs Eiropas sociālo tiesību pīlāra rīcības plānu. Pārskatīšana ļaus saprast, kādus turpmākos pasākumus nepieciešams izstrādāt un īstenot, lai sasniegtu 2030. gada mērķrādītājus un pilnībā īstenotu Eiropas sociālo tiesību pīlāra principus.