Přejít na hlavní obsah

Vytváření silné sociální Evropy

Silná sociální Evropa je základem prosperity

Lidé a podniky v EU mohou prosperovat pouze tehdy, pokud hospodářství pracuje v jejich prospěch. Silná sociální Evropa je nejen základem prosperity a blahobytu lidí a konkurenceschopné ekonomiky. Klíčem k tomu jsou kvalifikovaní pracovníci, kteří jsou schopni využít inovací a adatovat se na podmínky čisté a digitální transformace.

V posledních čtyřech letech čelila Evropská unie nebývalým výzvám, které zásadním způsobem ovlivnily naše pracovní místa, vzdělávání, ekonomiku, systémy sociálního zabezpečení a společenský život a prohloubily překážky a nerovnosti. Navzdory tomu, že Unie prošla několika po sobě jdoucími socioekonomickým otřesy, zůstává díky rozhodným opatřením ze strany EU a jejích členských států odolná, s rekordně nízkou mírou nezaměstnanosti a vyšší zaměstnaností.

Evropská unie buduje spravedlivou, inkluzivní ekonomiku, která nabízí příležitosti a reaguje na potřeby všech občanů EU.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Během období, kdy překonáváme pandemii, připravujeme nezbytné reformy a urychlujeme souběžnou ekologickou a digitální transformaci. A já se domnívám, že nastal čas rovněž upravit sociální pravidla. Jde o soubor pravidel, který zajistí solidaritu mezi generacemi. Pravidla, jež odměňují podnikatele, kteří se starají o své zaměstnance. Pravidla, která se zaměřují na pracovní místa a otevírají příležitosti. A která staví dovednosti, inovace a sociální ochranu na stejnou úroveň.

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Spravedlivější Evropa

Evropský pilíř sociálních práv vychází z 20 klíčových zásad a práv, které jsou nezbytné pro zajištění spravedlivějších a lépe fungujících trhů práce a systémů sociálního zabezpečení. V roce 2021 byl představen akční plán, který je naším vodítkem, jak proměnit tyto zásady v konkrétní opatření, z nichž budou mít prospěch občané. Zaměřuje se na tyto oblasti:

  • vytvořit pracovní místa ve vyšším počtu a kvalitě
  • umožnit lidem rozvíjet dovednosti, které potřebují, aby uspěli
  • zajistit rovný přístup k příležitostem
  • bojovat proti chudobě a vytvořit inkluzivnější společnosti

Aby bylo možné i nadále dosahovat konkrétních a trvalých výsledků, které budou přínosem pro celou EU, stanovila Komise tři klíčové hlavní cíle pro rok 2030:

78 %
zaměstnanost
nejméně 78 % obyvatelstva ve věku od 20 do 64 let by mělo být zaměstnáno
60 %
odborná příprava
nejméně 60 % dospělých by se mělo každoročně účastnit odborné přípravy
15 milionů
snižování chudoby
počet osob ohrožených chudobou nebo sociálním vyloučením by se měl snížit nejméně o 15 milionů

Zdroj: Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv

Vedoucí představitelé zemí EU a vlád se zavázali k těmto třem cílům na sociálním summitu v Portu v roce 2021. Každá země EU představila svůj vnitrostátní příspěvek k jejich splnění. 

Investice do dovedností a vzdělávání

Hnací silou nových požadavků na dovednosti v Evropě je čistá a digitální transformace. Například přechod na čistou energii vytváří v EU nová pracovní místa v odvětvích větrné a solární energie, elektrických vozidel a tepelných čerpadel.

Bez pracovní síly s požadovanými dovednostmi se neobejde dlouhodobý udržitelný růst a konkurenceschopnost.

90 %
pracovních míst bude vyžadovat pracovníky s digitálními dovednostmi
až 40 %
evropských pracovníků přispívá k přechodu na čistou energii
okolo 65 miliard eur
z finančních prostředků EU se investuje do odborné přípravy

Zdroj: Evropský rok dovedností – fakta a čísla

Navzdory tomu zůstává nedostatek pracovních sil a nedostatek kvalifikovaných pracovníků důvodem k obavám. Nedostatky se vyskytují zejména ve stavebnictví, zdravotnictví, přírodních vědách, technologiích, inženýrství a matematice. Ženy jsou v profesích a studijní oborech souvisejících s technologiemi nedostatečně zastoupeny, přičemž mezi specialisty v oblasti IKT jde o poměr jedna ku pěti a mezi absolventy přírodních věd, technologií, inženýrství a matematiky (STEM) jsou pak ženy zastoupeny v poměru jedna ku třem.

S cílem řešit tento nedostatek a podpořit čistou a digitální transformaci byl rok 2023 vyhlášen Evropským rokem dovedností. Řešení nedostatků v oblasti dovedností v Evropské unii a posílení Evropské agendy dovedností zlepšuje pozici pracovní síly a prospívá společnosti obecně. Pomáhá také lidem získat správné dovednosti pro kvalitní pracovní místa a podporuje podniky, zejména ty malé a střední podniky, při řešení nedostatku kvalifikovaných pracovníků.

Klíčovým výsledkem Evropského roku dovedností je akční plán pro řešení nedostatku pracovních sil a dovedností, který Komise předložila v březnu 2024. Plán stanoví klíčová opatření v pěti oblastech činnosti, které by EU, členské státy a sociální partneři měli přijmout v krátkodobém a střednědobém horizontu. 

Právo na odbornou přípravu a celoživotní učení by měli mít všichni v celé Evropě, od měst až po odlehlé a venkovské oblasti. Podniky potřebují pracovníky, kteří mají dovednosti nezbytné pro zvládnutí čisté a digitální transformace, a lidé potřebují možnost získat takové vzdělání a odbornou přípravu, aby se jim v životě dařilo dobře.

S cílem řešit požadavky na dovednosti a vzdělání Komise zavedla:

Hledání pracovních příležitostí pro mladé lidi

Mladí lidé mají často potíže najít první zaměstnání. EU pomáhá mladým lidem zajistit kvalitní pracovní místa prostřednictvím financování a iniciativ, včetně posílené záruky pro mladé lidi, v rámci balíčku na podporu zaměstnanosti mladých lidí. Od roku 2013 zabezpečila přibližně 50 milionům mladých lidí v programech záruky pro mladé lidi pracovní místa, učňovskou přípravu, stáže a další vzdělávání a odbornou přípravu.

Vytvoření pracovních míst ve vyšším počtu a kvalitě

Podpora občanů a podniků během pandemie

Celosvětová pandemie si vybrala svou daň na lidech, naší společnosti a naší ekonomice. Prostřednictvím mimořádných ekonomických opatření a iniciativ na pomoc pracovníkům a zaměstnavatelům během covidové krize Komise podnikla okamžité kroky a mobilizovala finanční prostředky EU. Komise zřídila evropský nástroj pro dočasnou podporu na zmírnění rizik nezaměstnanosti v mimořádné situaci (SURE), který členským státům pomáhal chránit pracovní místa a podniky a podporovat občany, aby se ubránili riziku nezaměstnanosti a ztráty příjmů.

Díky nástroji SURE:

okolo 31,5 milionu
zaměstnanců a osob samostatně výdělečně činných obdrželo podporu
více než 2,5 milionu
podniků byla poskytnuta pomoc, přičemž většina z nich směřovala do malých a středních podniků
celkem 98,4 miliardy eur
finanční pomoci z nástroje SURE bylo vyplaceno 19 členským státům

Zdroj: SURE

Iniciativy, jako je SURE, měly zásadní význam pro snížení negativního hospodářského a sociálního dopadu pandemie a poskytly účinnou ochranu přibližně 1,5 milionu lidí před nezaměstnaností v roce 2020 a zvýšily odolnost EU vůči bezprecedentním krizím.

Jaký prospěch mají občané a podniky z finančních prostředků EU

Nástroj NextGenerationEU a Nástroj pro oživení a odolnost jsou jádrem rozpočtu EU a ukazují, jak výdaje EU prospívají celé Evropské unii. Tyto fondy jsou hnací silou inteligentního, udržitelného a inkluzivního růstu, že podporují podnikání, konkurenceschopnost a industrializaci.

Finanční prostředky EU jsou k dispozici prostřednictvím různých programů financování, včetně Programu InvestEU, který podporuje udržitelné investice, inovace a vytváření pracovních míst. Malé podniky a projekty mají přístup k investičním příležitostem prostřednictvím Portálu InvestEU. Mnoho podniků v celé Evropské unii již obdrželo finanční prostředky.

Přiměřené minimální mzdy v EU

Komise prosazuje, aby všichni pracovníci v EU měli spravedlivou mzdu, za kterou je možné vyžít. V říjnu 2022 přijala EU směrnici, která stanoví rámec pro zajištění přiměřených minimálních mezd v celé EU a zároveň podporuje kolektivní vyjednávání a sociální dialog. Zajištění pracovních míst s přiměřenou mzdou je zásadní pro to, aby byly zaručeny slušné pracovní a životní podmínky pro pracovníky a jejich rodiny, vybudovaly se spravedlivé a odolné ekonomiky a byl podpořen inkluzivní růst.

Zlepšení pracovních podmínek pracovníků platforem

Prostřednictvím těchto nových pravidel se EU zavázala upřednostňovat spravedlnost, odpovědnost a ochranu práv pracovníků v tomto neustále se vyvíjejícím digitálním prostředí.

Zajistit rovný přístup k příležitostem

Stejná odměna za rovnocennou práci a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem

Stejná odměna za rovnocennou práci je jednou ze základních zásad EU a řešení rozdílů v odměňování žen a mužů je klíčovým tématem strategie pro rovnost žen a mužů na období 2020–2025. Prostřednictvím pravidel EU týkajících se transparentnosti odměňování posiluje EU zásadu stejné odměny mužů a žen za rovnocennou práci.

EU je rovněž odhodlána podporovat rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem prostřednictvím směrnice o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem, která podporuje rovné sdílení pečovatelských a pracovních povinností mezi ženami a muži a zároveň poskytuje další práva, jako je pružné uspořádání pracovní doby.

4 měsíce
minimální rodičovské dovolené na jednoho rodiče
10 pracovních dnů
otcovské dovolené kolem narození dítěte
5 pracovních dnů
pečovatelské dovolené za rok pro všechny pracovníky

Zdroj: Informativní přehled o nových právech na rovnováhu mezi pracovním a soukromým životem

Posílení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci

Bezpečnost a ochrana zdraví při práci je jednou z oblastí, v nichž měla EU největší dopad – pro udržitelnou a zdravou pracovní sílu jsou dobré pracovní podmínky nezbytné. Komise poprvé ve svém strategickém rámci pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci na období 2021–2027 přijala ambiciózní přístup „vize nula“ s cílem zcela odstranit úmrtí související s výkonem povolání. Předkládá pět návrhů na ochranu zaměstnanců před nádorovými onemocněními z povolání a jinými závažnými onemocněními, a to výrazným snížením expozice při práci, například azbestu a olovu.

Summit o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, který se konal v květnu 2023, potvrdil účinnost strategického rámce EU pro bezpečnost a ochranu zdraví. Identifikovala rovněž problémy, které vzbuzují rostoucí obavy a které vyžadují další zvážení, jako jsou psychosociální rizika a duševní zdraví při práci a dopady změny klimatu.

Zlepšení přístupu osob se zdravotním postižením k příležitostem

V rámci této strategie byl v roce 2022 přijat balíček týkající se zaměstnanosti osob se zdravotním postižením. Vzhledem k tomu, že v EU je zaměstnána pouze polovina z 42,8 milionu lidí se zdravotním postižením v produktivním věku, poskytují tyto iniciativy poradenství zaměstnavatelům a veřejným orgánům a pomáhají osobám se zdravotním postižením vstoupit na trh práce.

V návaznosti na návrh Komise ze září 2023 dosáhly Evropský parlament a Rada dohody o zavedení standardizovaného evropského průkazu osob se zdravotním postižením, jakož i o posílení evropské parkovací karty pro osoby se zdravotním postižením. 

Bojovat proti chudobě a vytvořit inkluzivnější společnosti

Přiměřený minimální příjem zajišťující aktivní začlenění

Každý si zaslouží důstojný život ve všech fázích života. Chudoba a sociální vyloučení jsou překážkami naplnění tohoto práva a my jako společnost musíme nalézt způsoby, jak je překonat. To znamená vytvoření stabilních sociálních záchranných sítí, které poskytují přiměřenou podporu příjmu lidem, kteří ji zoufale potřebují. Znamená to také zajistit účinný přístup k podpůrným a základním službám a lidem, kteří mohou pracovat, pomoci si najít práci. V lednu 2023 přijala EU doporučení na podporu členských států při plnění těchto cílů.

Ukončení bezdomovectví

Přístup k cenově dostupnému bydlení je v celé EU stále větším problémem. Dne 21. června 2021 zahájili evropští lídři na konferenci na vysoké úrovni v Lisabonu evropskou platformu pro boj proti bezdomovectví a podepsali Lisabonské prohlášení o boji proti bezdomovectví s cílem shromáždit údaje a usnadnit výměnu osvědčených postupů s cílem radikálně omezit bezdomovectví.

Východisko z bludného kruhu dětské chudoby

Žádné dítě by nemělo v Evropě žít v chudobě. S cílem zajistit, aby děti ohrožené chudobou a sociálním vyloučením měly účinný přístup ke klíčovým službám, jako je zdravotní péče a vzdělávání, přijala EU Strategii EU pro práva dítěte a evropskou záruku pro děti.

Další kroky

Ačkoli v posledních letech došlo k významnému pokroku směrem k vytvoření sociálnější Evropy, v našem úsilí není možné polevit.

Komise v roce 2025 přezkoumá Akční plán pro evropský pilíř sociálních práv, aby bylo zajištěno, že na této cestě budeme pokračovat. Přezkum nám umožní určit další kroky, které musíme podniknout v zájmu splnění našich cílů pro rok 2030 a plného provedení zásad evropského pilíře sociálních práv.