Pāriet uz galveno saturu

Rīcība dzimumu līdztiesības jomā

Garais ceļš uz līdztiesību

Lai panāktu pārmaiņas, Eiropas Komisija ir nākusi klajā ar virkni iniciatīvu un priekšlikumu, lai palīdzētu veidot tādu sabiedrību, kurā visi cilvēki var patiesi teikt, ka viņi var dzīvot un attīstīties vidē, kur visiem iespējas ir vienlīdzīgas. 

Ar dzimumu saistīta vardarbība

Eiropā partneri vai ģimenes locekļi katru gadu nogalina vairāk nekā 3000 sieviešu, un neskaitāmi daudzas citas tiek savainotas un vajātas.

Vardarbība pret sievietēm izpaužas dažādi, tai skaitā kā fiziska, seksuāla vai psiholoģiska vardarbība, ekonomiska izmantošana un ekspluatācija. Tā ir pastiprinājusies dažādos apstākļos, arī darbavietās un tiešsaistē, un to ir saasinājusi situācija pēc pandēmijas, konflikti un klimata pārmaiņas.

Gender based violence against woment
Katra trešā
sieviete pasaulē vismaz reizi dzīvē ir cietusi no fiziskas vai seksuālas vardarbības
alt=""
Ik nedēļu vismaz 2 sievietes
ES nogalina intīmais partneris vai ģimenes loceklis
alt=""
32 % seksuālas uzmākšanās
gadījumu ES notiek nodarbinātības kontekstā

Avoti: UN Women, Eurostat, Eiropas Savienības Pamattiesību aģentūra (FRA)

Daži pret sievietēm vērstas vardarbības piemēri: 

  • intīmā partnera vardarbība, 
  • seksuāla vardarbība,
  • feminicīds,  
  • cilvēku tirdzniecība, 
  • sieviešu dzimumorgānu kropļošana, 
  • vardarbība tiešsaistē vai tehnoloģiju veicināta vardarbība, 
  • bērnu laulības un piespiedu laulības. 

Komisija 2022. gadā ierosināja jaunu tiesību aktu, lai visā ES nodrošinātu minimālo aizsardzības līmeni pret šiem vardarbības veidiem neatkarīgi no tā, vai tā notikusi tiešsaistē vai bezsaistē. Eiropas Parlaments un dalībvalstis 2024. gada 6. februārī panāca politisku vienošanos par šo Komisijas priekšlikumu.

ES ir arī pabeigusi Eiropas Padomes Konvencijas par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu jeb Stambulas konvencijas ratifikācijas procedūru.

Stambulas konvencija attiecībā uz ES stājās spēkā 2023. gada 1. oktobrī. Tas nozīmē, ka ES tagad ir saistoši vērienīgi un visaptveroši standarti attiecībā uz vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu.

Uzziniet, ko ES dara, lai izbeigtu ar dzimumu saistītu vardarbību

Kampaņa: kibervardarbības apkarošana

Nevienlīdzība darba tirgū

Sievietes joprojām ir pārāk plaši pārstāvētas zemu atalgotos darbos un nepietiekami pārstāvētas amatos, kas saistīti ar lēmumu pieņemšanu. Turklāt sievietes ES joprojām pelna mazāk nekā vīrieši, un, pieaugot vecumam, šī vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība palielinās vēl vairāk. 

Statistika liecina, ka atsevišķus darbus galvenokārt veic sievietes. 

  • Eiropas Savienībā 95 % mājsaimniecības apkopēju un palīgu ir sievietes.  

  • Lielākā daļa pedagogu (72 %) un veselības aprūpes darbinieku (78 %) ir sievietes.  

Avoti: EIGE, Eurostat (statistika par pedagogiem, statistika par veselības aprūpes darbiniekiem)

Dzimumu nevienlīdzības pamatcēlonis ir dzimumu stereotipi, kas ir dziļi iesakņojušies mūsu kultūrā.   

alt=""
Tikai 69,3 %
sieviešu ir nodarbinātas
alt=""
12,7 %
darba samaksas atšķirība starp dzimumiem
""
32 %
vadītāju ir sievietes

ES kampaņa: vēršanās pret dzimumu stereotipiem

Darba un privātās dzīves līdzsvars

Pētījumi liecina, ka mājās sievietes salīdzinājumā ar vīriešiem joprojām uzņemas lielāko daļu aprūpes un mājsaimniecības pienākumu.

Šis nevienlīdzīgais mājsaimniecības pienākumu sadalījums var samazināt sieviešu nodarbinātības iespējas vai mudināt sievietes meklēt nepilnas slodzes darbu, kas nodrošina elastīgāku darba grafiku, taču par zemāku algu. Saskaņā ar Eurostat datiem 2022. gada beigās 48 % no vienkāršās profesijās nodarbinātajām sievietēm strādāja daļēju slodzi (salīdzinājumā ar 19 % vīriešu).

Lai šo problēmu risinātu, ES ir pieņēmusi vairākas direktīvas, ar ko nosaka iedzīvotāju minimālās tiesības apvienot darbu un privāto dzīvi, veicinot aprūpes pienākumu labāku sadalījumu starp sievietēm un vīriešiem.

Skatīt ES tiesību aktus par darba un privātās dzīves līdzsvaru 

ES pasākumi darba un privātās dzīves līdzsvara veicināšanai

Ceļā uz pilnīgas dzimumu līdztiesības panākšanu

ES vēl nav sasniegusi pilnīgu dzimumu līdztiesību, tomēr, kā liecina 2023. gada dzimumu līdztiesības indekss, zināms progress tomēr ir panākts. ES pirmo reizi sasniedza 70,2 punktus (no 100) – kopš indeksa ieviešanas 2013. gadā augstāko pieaugumu salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu. Mērķis ir sasniegt visus 100 indeksa punktus, kas nozīmētu, ka ES ir sasniegusi abu dzimumu pilnīgu līdztiesību.

Iepazīstieties ar 2023. gada dzimumu līdztiesības indeksu

Dzimumu līdztiesības stratēģija 2020.–2025. gadam

Lai panāktu ievērojamu progresu virzībā uz dzimumu līdztiesību Eiropā, Komisija 2020. gadā pieņēma dzimumu līdztiesības stratēģiju.

Stratēģijas mērķi ir šādi:

  • izskaust ar dzimumu saistītu vardarbību,
  • mazināt dzimumu stereotipu ietekmi,
  • novērst dzimumu nevienlīdzību darba tirgū,
  • panākt līdzvērtīgu dalību dažādās ekonomikas nozarēs,
  • panākt dzimumu līdzsvaru ekonomisko un politisko lēmumu pieņemšanā.

Šajā stratēģijā ir izklāstīts redzējums, politikas mērķi un darbības, kas palīdzēs panākt reālu progresu dzimumu līdztiesības jomā. Katru gadu Komisija sagatavo ziņojumu par dzimumu līdztiesību Eiropas Savienībā. Tajā sniegts pārskats par ES un tās dalībvalstu nostāju dzimumu līdztiesības jomā, uzsverot ES sasniegumus iepriekšminētajās piecās galvenajās jomās.

Līdz šim saskaņā ar šo stratēģiju ES ir jau paveikusi vairākas svarīgas lietas:

Papildus tam Komisija ir

Progresa sekmēšana

Saskaņā ar 2023. gadā publicēto jaunāko ziņojumu par dzimumu līdztiesību viens no galvenajiem nākotnes uzdevumiem būs nodrošināt, ka visiem ir vienādas iespējas gūt labumu no zaļās un digitālās pārkārtošanās. Pašlaik sievietes un meitenes lielā mērā ir izslēgtas no šīs nozares piedāvātajām iespējām, galvenokārt dziļi iesakņojušos dzimumu stereotipu dēļ, kas attur viņas no karjeras zinātnē un tehnoloģijā.

Lai panāktu progresu, ir svarīgi iekļaut dzimumu līdztiesības perspektīvu visās politikas jomās, visos līmeņos un visos politikas veidošanas posmos, pievēršoties konkrētām vajadzībām, problēmām un iespējām, kas ir gan vīriešiem, gan sievietēm. Ļoti svarīgi būs arī veicināt sieviešu kandidēšanu 2024. gadā gaidāmajās Eiropas Parlamenta vēlēšanās, jo sieviešu dalība likumdošanas procesā un vadībā ir būtiska, lai nodrošinātu precīzāku sabiedrības pārstāvniecību demokrātijā un lai uzlabotos politikas veidošana. 

Komisija arī iegulda līdzekļus dzimumu līdztiesības garantēšanai nākotnē. Ar dzimumu līdztiesību saistīti projekti tiek atbalstīti un finansēti, izmantojot vairākas ES programmas, piemēram, programmu “Pilsoņi, vienlīdzība, tiesības un vērtības” (CERV) un ES kohēzijas finansēšanas programmas

Projekts: Dzimumu līdztiesība pētniecībā

Īstenojot ES tiesību aktus, ES valstīm ir jāievēro ES Pamattiesību harta. Pamattiesības parasti aizsargā arī jūsu valsts konstitūcija. Ja uzskatāt, ka tiek pārkāptas jūsu tiesības uz līdztiesību, noskaidrojiet, kā varat iesniegt sūdzību valsts līmenī