Ugrás a fő tartalomra

Az erős szociális Európa megvalósítása

Az erős szociális Európa a jólét alapja

Az uniós polgárok és vállalkozások csak akkor tudnak boldogulni, ha a gazdaság az érdekeiket szem előtt tartva működik. Az erős szociális Európa nemcsak polgáraink gazdasági és fizikai jólétének, hanem a versenyképes és méltányos gazdaságnak is az alapját képezi. Ehhez kulcsfontosságú a képzett, innovatív munkaerő, amely képes a zöld és a digitális átálláshoz való alkalmazkodásra.

Az elmúlt négy évben az Európai Unió példátlan kihívásokkal szembesült, amelyek jelentős hatást gyakoroltak az európai munkahelyekre, oktatásra, gazdaságra, jóléti rendszerekre és társadalmi életre, számos új akadályt gördítve a fejlődés útjába és kiélezve az egyenlőtlenségeket. Az egymást követő társadalmi-gazdasági csapások ellenére az EU – saját és tagállamai határozott fellépésének köszönhetően – továbbra is reziliens: munkanélküliségi rátája még soha nem volt ilyen alacsony, és nőtt a foglalkoztatás.

Az Európai Unió olyan erős szociális gazdaságot épít, amely méltányos, inkluzív, bőségesen nyújt lehetőségeket, és valamennyi uniós polgár igényeit kielégíti.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

A világjárvány leküzdésével, a szükséges reformok előkészítésével, valamint a zöld és digitális kettős átállás felgyorsításával úgy vélem, elérkezett az ideje a szociális szabálykönyv kiigazításának is. Olyan szabálykönyvet szeretnénk, amely lehetővé teszi a nemzedékek közötti szolidaritást. Olyan szabálykönyvet szeretnénk, amely jutalmazza a munkavállalóikról gondoskodó vállalkozókat, amely a munkahelyekre összpontosít, lehetőségeket teremt, amely egyformán fontosnak tekinti a készségfejlesztést, az innovációt és a szociális védelmet.

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke

Egy méltányosabb Európa építése

A szociális jogok európai pillére húsz kulcsfontosságú alapelvet és jogot rögzít, amelyek elengedhetetlenek a méltányosabb és jobban működő munkaerőpiacok és a szociális védelmi rendszerek biztosításához. A pillérhez tartozó, 2021-ben előterjesztett cselekvési terv az elveket a polgárok javát szolgáló gyakorlati intézkedésekké alakítja. A terv a következőkre összpontosít:

  • több és jobb munkahely megteremtése
  • annak lehetővé tétele, hogy mindenki fejleszthesse a sikerhez szükséges készségeit
  • annak garantálása, hogy a lehetőségekhez mindenki egyenlő mértékben fér hozzá
  • a szegénység elleni küzdelem és egy befogadóbb társadalom létrehozása

Annak érdekében, hogy továbbra is Unió-szerte konkrét, tartós és előnyös eredmények szülessenek, a Bizottság három kiemelt célt határozott meg 2030-ra:

78 %
Foglalkoztatás
a 20–64 éves népesség legalább 78%-a legyen foglalkoztatott
60 %
Képzés
a felnőttek legalább 60%-a évente vegyen részt képzésben
15 millió fő
A szegénység csökkentése
legalább 15 millióval kevesebb ember legyen kitéve a szegénység vagy a társadalmi kirekesztődés veszélyének

Forrás: A szociális jogok európai pillérének megvalósítását szolgáló cselekvési terv

Az uniós országok és kormányok vezetői a 2021. évi portói szociális csúcstalálkozón elkötelezték magukat e három cél mellett. Ennek kapcsán mindegyik uniós ország/mindegyikük bemutatta, hogy nemzeti szinten hogyan járul hozzá e célok eléréséhez. 

Beruházás a készségekbe és az oktatásba

A tiszta energiára való átállás és a digitális átállás az új készségek iránti kereslet növekedését is jelenti Európában. A tiszta energiára való átállás például olyan ágazatokban teremt új európai munkahelyeket, mint a szél- és napenergia, az elektromos járművek és a hőszivattyúk.

A hosszú távú fenntartható növekedés és versenyképesség szempontjából fontos, hogy a munkaerő készségei megfeleljenek a piac igényeinek.

90%
A jövőben a pozíciók 90%-ában szükség lesz digitális készségekre.
40%
Az európai dolgozók közel 40%-a járul hozzá a tiszta energiára való átállásra.
65 milliárd euró
Közel 65 milliárd eurót fektetünk be uniós forrásokból képzésbe/továbbképzésbe.

Forrás: A készségek európai éve – Tények és adatok

Ennek ellenére a munkaerő- és készséghiány továbbra is aggodalomra ad okot. Ez különösen az építőipar, az egészségügy, a természettudományok, a technológia, a műszaki tudományok és a matematika területét érinti. A technológiai szakmákban és tanulmányi területeken alacsony a nők aránya: öt informatikai szakemberből csak egy nő, a természettudományok, a technológia, a műszaki tudományok és a matematika területén végzettek körében pedig csak minden harmadik nő.

E hiányok kezelése, valamint a tiszta és digitális átállás támogatása érdekében 2023-at az EU a készségek európai évének nyilvánította. Ez erősíti a munkaerőt és a társadalmat azáltal, hogy kezeli az Európai Unión belüli készséghiányt és előmozdítja az uniós készségfejlesztési programot. Emellett segíti az embereket a minőségi munkahelyekhez szükséges megfelelő készségek elsajátításában, és támogatja a vállalatokat – különösen a kis- és középvállalkozásokat – a szakemberhiány kezelésében.

A készségek európai évének egyik fő eredménye a munkaerő- és szakemberhiány kezelésére irányuló cselekvési terv, amelyet a Bizottság 2024 márciusában terjesztett elő. Ez a terv meghatározza azokat a kulcsfontosságú intézkedéseket, amelyeket az EU-nak, a tagállamoknak és a szociális partnereknek rövid és középtávon meg kellene hozniuk. 

Európa-szerte mindenkinek – a nagyvárosoktól a távolabbi, vidéki területekig – joga van a képzéshez és az egész életen át tartó tanuláshoz. Ezt kell megvalósítanunk. A vállalkozásoknak olyan munkavállalókra van szükségük, akik rendelkeznek a tiszta és digitális átálláshoz szükséges készségekkel, a (leendő) munkavállalóknak pedig megfelelő oktatásban és képzésben kell részesülniük ahhoz, hogy boldogulni tudjanak.

A készségekre és az oktatásra vonatkozó követelmények kezelése érdekében a Bizottság bevezette/létrehozta az alábbiakat:

Munkalehetőségek fiataloknak

A fiatalok gyakran nehezen találják meg első munkahelyüket. Az EU ezért finanszírozással és kezdeményezésekkel – többek között az ifjúsági foglalkoztatást támogató csomag keretében megerősített ifjúsági garanciával – igyekszik megkönnyíteni a dolgukat. 2013 óta az ifjúsági garancia programok keretében hozzávetőlegesen 50 millió fiatal kapott állásajánlatot, illetve részesült további oktatásban, tanulószerződéses gyakorlati képzésben és/vagy gyakornoki képzésben.

Több és jobb munkahely teremtése

A lakosság és a vállalkozások támogatása a világjárvány alatt

A világjárvány súlyos következményekkel járt az emberekre, a társadalmunkra és a gazdaságunkra nézve. A Covid19-válság idején a munkavállalók és a munkáltatók megsegítésére irányuló gazdasági szükséghelyzeti intézkedések és kezdeményezések révén a Bizottság azonnali intézkedéseket hozott, és uniós finanszírozást mozgósított. Létrehozta a szükséghelyzeti munkanélküliségi kockázatokat mérséklő ideiglenes támogatást nyújtó európai eszközt (SURE), hogy segítse a tagállamokat a munkahelyek és a vállalkozások védelmében, valamint felvértezze a polgárokat a munkanélküliség és a jövedelemkiesés kockázatával szemben.

A SURE-nek köszönhetően:

Mintegy 31,5 millió
alkalmazott és önálló vállalkozókapott támogatást
Több mint 2,5 millió
vállalkozás kapott támogatást (többségük kkv)
Összesen 98,1 milliárd euró
SURE pénzügyi támogatást osztottunk szét 19 tagállamban

Forrás: SURE

A SURE-hoz hasonló kezdeményezések döntő fontosságúak voltak a világjárvány negatív gazdasági és társadalmi hatásainak csökkentéséhez – 2020-ban mintegy 1,5 millió embert mentettek meg a munkanélküliségtől –, valamint az EU példátlan válságokkal szembeni rezilienciájának megerősítéséhez.

Az uniós finanszírozás hatása a lakosságra és a vállalkozásokra

A Next Generation EU és a Helyreállítási és Rezilienciaépítési Eszköz az uniós költségvetés központi elemei, ami jól mutatja, hogy az uniós kiadások az egész Európai Unió javát szolgálják. Ezek az alapok a vállalkozói készség, a versenyképesség és az iparosítás támogatásával ösztönzik az intelligens, fenntartható és inkluzív növekedést.

Az uniós finanszírozás különböző finanszírozási programokon keresztül érhető el, többek között az InvestEU révén, amely előmozdítja a fenntartható beruházásokat, az innovációt és a munkahelyteremtést. A kisvállalkozások és a projektek az InvestEU portálon keresztül férhetnek hozzá a beruházási lehetőségekhez. Unió-szerte számos vállalat részesült már ilyen finanszírozásban.

Megfelelő minimálbérek az EU-ban

A Bizottság kiáll amellett, hogy az EU-ban minden munkavállaló méltányos és a megélhetéshez elegendő bért kapjon. 2022 októberében az EU irányelvet fogadott el, amely keretet hoz létre a megfelelő minimálbérek Unió-szerte történő biztosításához, miközben előmozdítja a kollektív tárgyalásokat és a szociális párbeszédet. Annak biztosítása, hogy a munkahelyek megfelelő bért fizessenek, elengedhetetlen a munkavállalók és családjaik tisztességes munka- és életkörülményeinek biztosításához, valamint a méltányos és reziliens gazdaságok kiépítéséhez és az inkluzív növekedés támogatásához.

A platform-munkavállalók munkakörülményeinek javítása

Az új szabályok bevezetésével az EU kötelezettséget vállal arra, hogy a folyamatosan változó digitális környezetben prioritásként kezelje a méltányosságot, az elszámoltathatóságot és a munkavállalói jogok védelmét.

A lehetőségekhez való egyenlő hozzáférés biztosítása

Egyenlő bér, valamint a munka és a magánélet közötti egyensúly

Az egyenlő munkáért járó egyenlő bér az EU egyik alapelve, és a nemek közötti bérszakadék kezelése a 2020–2025 közötti időszakra szóló nemi esélyegyenlőségi stratégia egyik központi eleme. A bérek átláthatóságára vonatkozó uniós szabályok révén az EU megerősíti a férfiak és nők egyenlő munkáért járó egyenlő díjazásának elvét.

Az EU ezenkívül elkötelezett a munka és a magánélet közötti egyensúly támogatása iránt is. E célból elfogadta a munka és a magánélet közötti egyensúlyról szóló irányelvett, amely ösztönzi a gondozási és munkavégzési feladatok nők és férfiak közötti egyenlő megosztását, ugyanakkor további jogokat, például rugalmas munkafeltételeket is biztosít.

4 hónap
minimális szülői szabadság szülőnként
10 munkanap
apasági szabadság a gyermek születésekor
5 munkanap
gondozói szabadság évente minden munkavállaló számára

Forrás: Tájékoztató a munka és a magánélet közötti egyensúlyról szóló új jogokról

A munkahelyi egészségvédelem és biztonság megerősítése

A munkahelyi egészségvédelem és biztonság az egyik olyan terület, ahol az EU a legnagyobb hatást gyakorolta; a fenntartható és egészséges munkaerőhöz jó munkakörülményekre van szükség. A Bizottság a 2021–2027-es munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi stratégiai keretében első alkalommal fogadott el ambiciózus „zéró-elképzelés” megközelítést a munkával összefüggő halálesetek teljes felszámolása érdekében. Öt javaslatot terjeszt elő a munkavállalóknak a foglalkozási eredetű rákos megbetegedésekkel és egyéb súlyos betegségekkel szembeni védelme érdekében, jelentősen csökkentve például az azbesztnek és az ólomnak való kitettséget a munkahelyen.

A 2023. májusi munkahelyi biztonsági és egészségvédelmi csúcstalálkozó megerősítette az EU biztonsági és egészségvédelmi stratégiai keretének hatékonyságát. Ezenkívül a résztvevők olyan, egyre nagyobb aggodalomra okot adó problémákat is azonosítottak, amelyek további megfontolásokat igényelnek, mint például a pszichoszociális kockázatok és a munkahelyi mentális egészség, valamint az éghajlatváltozás hatásai.

A fogyatékossággal élő személyek lehetőségekhez való hozzáférésének javítása

A stratégia részeként az EU 2022-ben csomagot fogadott el a fogyatékossággal élő személyek foglalkoztatásának javítása céljából. Az EU-ban 42,8 millió munkaképes korú fogyatékos személy él, akik közül csak minden második embernek van állása. Az intézkedéscsomagban foglalt kezdeményezések iránymutatást adnak a munkáltatóknak és a hatóságoknak, egyszersmind megkönnyítik a fogyatékossággal élőknek, hogy belépjenek a munkaerőpiacra.

A Bizottság 2023. szeptemberi javaslatát követően a Parlament és a Tanács megállapodásra jutott az egységes európai fogyatékossági kártya bevezetéséről, valamint a fogyatékossággal élő személyek európai parkolási kártyájának továbbfejlesztéséről. 

A szegénység elleni küzdelem és egy befogadóbb társadalom létrehozása

Az aktív befogadást biztosító megfelelő minimumjövedelem

Mindenki megérdemli, hogy minden életszakaszban méltóságteljes életet élhessen. A szegénység és a társadalmi kirekesztés akadályozza e jog érvényesülését, és nekünk, akik a társadalom részei vagyunk, meg kell találnunk e problémák leküzdésének módját. Például szilárd szociális védőhálókat kell létrehoznunk, amelyek megfelelő jövedelemtámogatást nyújtanak azoknak, akiknek erre égető szükségük van. Továbbá biztosítanunk kell a támogató és alapvető szolgáltatásokhoz való tényleges hozzáférést, és segítenünk kell a munkaképes személyeket az álláskeresésben. Az EU 2023 januárjában ajánlást fogadott el, hogy támogassa a tagállamokat e célok elérésében.

A hajléktalanság felszámolása

A megfizethető lakhatáshoz való hozzáférés Unió-szerte egyre nagyobb problémát jelent. A 2021. június 21-én Lisszabonban tartott magas szintű konferencián az európai vezetők elindították a hajléktalanság elleni küzdelem európai platformját, és aláírták a hajléktalanság elleni küzdelemről szóló lisszaboni nyilatkozatot. Ezek célja az adatgyűjtés és a bevált gyakorlatok cseréjének megkönnyítése a hajléktalanság drasztikus csökkentése érdekében.

A gyermekszegénység ördögi körének megtörése

Egyetlen gyermeknek sem lenne szabad szegénységben élnie Európában. Annak érdekében, hogy a szegénység és a társadalmi kirekesztés kockázatának kitett gyermekek ténylegesen hozzáférjenek az olyan kulcsfontosságú szolgáltatásokhoz, mint az egészségügy és az oktatás, az EU elfogadta az uniós gyermekjogi stratégiát és az európai gyermekgaranciát.

Következő lépések

Bár az elmúlt években jelentős előrelépés történt a szociálisabb Európa megteremtése felé, sok még a teendőnk.

A haladás biztosítása érdekében a Bizottság 2025-ben felül fogja vizsgálni a szociális jogok európai pillérére vonatkozó cselekvési tervet. A felülvizsgálat nyomán fogjuk kidolgozni azokat a lépéseket, amelyeket a 2030-as céljaink elérése és a szociális jogok európai pillére elveinek teljes körű végrehajtása érdekében meg kell tennünk.