Направо към основното съдържание

Постигане на силна социална Европа

Една силна социална Европа е в основата на просперитета

Хората и предприятията в ЕС могат да процъфтяват само ако икономиката работи за тях. Една силна социална Европа е основополагаща за просперитета и благосъстоянието, както и за изграждането на конкурентоспособна и справедлива икономика. Квалифицираните работници, способни да използват иновации и да се адаптират към чистия и цифровия преход, са от ключово значение за това.

През последните четири години Европейският съюз беше изправен пред безпрецедентни предизвикателства, които оказаха дълбоко въздействие върху нашите работни места, образование, икономика, социални системи и социален живот и доведоха до увеличаване на пречките и неравенствата. Въпреки последователните социално-икономически сътресения ЕС остана устойчив, като равнищата на безработица са рекордно ниски, а заетостта нараства благодарение на решителните действия от страна на ЕС и неговите държави членки.

Европейският съюз изгражда справедлива и приобщаваща икономика, която предлага възможности и отговаря на нуждите на всички граждани на ЕС.

Portrait of Ursula von der Leyen, President of the European Commission

Докато преодоляваме пандемията, подготвяме необходимите реформи и ускоряваме двойния екологичен и цифров преход, вярвам, че е време също така да адаптираме социалната нормативна уредба. Нормативна уредба, която гарантира солидарността между поколенията. Нормативна уредба, чрез която се поощряват предприемачите, които се грижат за своите служители. Която е съсредоточена върху работните места и създаването на възможности. В която се обръща еднакво внимание на уменията, иновациите и социалната закрила.

Урсула фон дер Лайен, председател на Европейската комисия

Изграждане на по-справедлива Европа

Европейският стълб на социалните права се основава на 20 ключови принципа и права, които са от съществено значение за осигуряването на по-справедливи и по-добре функциониращи пазари на труда и социални системи. Планът за действие, представен през 2021 г., е нашето ръководство за превръщане на тези принципи в конкретни действия в полза на гражданите. Основните акценти в него са:

  • създаване на повече и по-добри работни места
  • възможност за хората да развиват уменията, от които се нуждаят, за да успеят
  • осигуряване на равен достъп до възможности
  • борба с бедността и изграждане на по-приобщаващо общество.

За да продължи да постига конкретни и трайни резултати в полза на всички в ЕС, Комисията определи три ключови водещи цели за 2030 г.:

78 %
Заетост
поне 78 % от населението на възраст между 20 и 64 години следва да има работа
60 %
Обучение
най-малко 60 % от всички възрастни лица следва да участват в обучение всяка година
15 милиона
Намаляване на бедността
намаляване с поне 15 млн. на броя на хората, изложени на риск от бедност или социално изключване

Източник: План за действие на Европейския стълб на социалните права

Лидерите на държавите от ЕС и правителствата се ангажираха с тези три цели по време на социалната среща на върха в Порто през 2021 г. Всяка страна от ЕС представи своя национален принос за постигането им. 

Инвестиране в умения и образование

Чистият и цифровият преход пораждат потребности от нови умения в Европа. Чистият преход например води до създаването на нови работни места в ЕС в сектори като вятърната и слънчевата енергия, електрическите превозни средства и термопомпите.

Наличието на работна сила с търсените умения е важно за дългосрочния устойчив растеж и конкурентоспособността.

90 %
от работните места в бъдеще ще изискват цифрови умения
До 40 %
от европейските работници допринасят за чистия преход
Около 65 млрд. евро
от средствата на ЕС се инвестират в обучение

Източник: Европейска година на уменията — факти и цифри

Въпреки това недостигът на работна ръка и умения продължава да буди безпокойство. Този недостиг е особено разпространен в строителството, здравеопазването, науката, технологиите, инженерството и математиката. Жените са недостатъчно представени в професиите и образованието, свързани с технологиите, като едва 1 от 5 специалисти в областта на ИКТ и 1 от 3 завършили висше образование в областта на науките, технологиите, инженерството и математиката (НТИМ) са жени.

За да се преодолее този недостиг и да се подпомогнат чистият и цифровият преход, 2023 г. беше определена за Европейска година на уменията. Целта е да се предоставят повече възможности на работната сила и на обществото чрез преодоляване на недостига на умения в Европейския съюз и засилване на програмата на ЕС за умения. Освен това се предоставя помощ на хората, за да придобият подходящите умения за качествени работни места и подкрепа на предприятията, особено малките и средните предприятия (МСП), за да се справят с недостига на умения.

Ключов резултат от Европейската година на уменията е планът за действие за справяне с недостига на работна ръка и умения, представен от Комисията през март 2024 г. В плана се определят ключови мерки в пет области на действие, които държавите от ЕС и социалните партньори следва да предприемат в краткосрочен и средносрочен план. 

Правото на обучение и учене през целия живот следва да бъде реалност за всички в цяла Европа — от градовете до отдалечените и селските райони. Предприятията се нуждаят от работници с необходимите умения, за да се справят с предизвикателствата на чистия и цифровия преход, а хората трябва да имат възможност да получат необходимото образование и обучение, за да просперират в живота.

За да отговори на изискванията за умения и образование, Комисията въведе:

Намиране на възможности за работа за младите хора

Младите хора често се затрудняват да намеря своята първа работа. ЕС помага на младите хора да си осигурят качествени работни места чрез финансиране и инициативи, включително укрепената гаранция за младежта, в рамките на пакета за подкрепа на младежката заетост. От 2013 г. насам около 50 милиона млади хора, участващи в програми по линия на гаранцията за младежта са получили предложения за работа, чиракуване, стажове и продължаващо образование и обучение.

Създаване на повече и по-качествени работни места

Подкрепа за гражданите и предприятията по време на пандемията

Световната пандемия засегна сериозно хората, нашето общество и нашата икономика. Чрез извънредни икономически мерки и инициативи за подпомагане на работниците и работодателите по време на кризата с COVID-19 Комисията предприе незабавни действия и мобилизира финансиране от ЕС. Комисията създаде Европейския инструмент за временна подкрепа с цел смекчаване на рисковете от безработица при извънредни обстоятелства (SURE), за да помогне на държавите членки да защитят работните места и предприятията и да подкрепят гражданите в условията на риск от безработица и загуба на доходи.

Благодарение на SURE:

Около 31,5 милиона
служители и самостоятелно заетите лица получиха подкрепа
Около 2,5 милиона
предприятия бяха подпомогнати, основно МСП
Общо 98,4 млрд. евро
от финансовата помощ по SURE беше изплатена на 19 държави членки

Източник: SURE

Инициативи като SURE бяха от решаващо значение за намаляване на отрицателното икономическо и социално въздействие на пандемията, осигурявайки ефективна защита на около 1,5 милиона души от безработица през 2020 г. и допринасяйки за укрепване на устойчивостта на ЕС в условията на безпрецедентни кризи.

Как хората и предприятията се възползват от финансирането от ЕС

NextGenerationEU и Механизмът за възстановяване и устойчивост (МВУ) са в основата на бюджета на ЕС, като показват как разходите на ЕС са от полза за целия Европейски съюз. Тези фондове стимулират интелигентен, устойчив и приобщаващ растеж, като подкрепят предприемачеството, конкурентоспособността и индустриализацията.

Финансирането от ЕС се предоставя чрез различни програми за финансиране, включително InvestEU, която насърчава устойчивите инвестиции, иновациите и създаването на работни места. Малките предприятия и организаторите на проекти могат да получат достъп до възможности за инвестиции чрез портала InvestEU. Много предприятия в Европейския съюз вече са получили финансиране.

Адекватни минимални работни заплати в ЕС

Комисията се застъпва за справедливо и подходящо за живеене възнаграждение за всички работници в ЕС. През октомври 2022 г. ЕС прие директива, с която се създава рамка за гарантиране на адекватни минимални работни заплати в целия ЕС, като същевременно се насърчават колективното договаряне и социалният диалог. Осигуряването на адекватно заплащане на работата е от съществено значение за гарантирането на достойни условия на труд и живот за работниците и техните семейства, както и за изграждането на справедливи и гъвкави икономики и за подкрепа на приобщаващия растеж.

Подобряване на условията на труд на работещите през платформи

Чрез тези нови правила ЕС се ангажира да даде приоритет на справедливостта, отчетността и защитата на правата на работниците в условията на постоянно развиващата се цифрова среда.

Осигуряване на равен достъп до възможности

Равно заплащане и равновесие между професионалния и личния живот

Равно заплащане за равен труд е един от основополагащите принципи на ЕС, а преодоляването на разликата в заплащането на жените и мъжете е ключов акцент в Стратегията за равенство между половете за периода 2020—2025 г. Чрез правилата на ЕС относно прозрачността на заплащането ЕС укрепва принципа на равно заплащане за равен труд между мъжете и жените.

ЕС също така се ангажира да подкрепя равновесието между професионалния и личния живот чрез Директивата относно равновесието между професионалния и личния живот, която насърчава равното поделяне на отговорностите за полагане на грижи и работа между жените и мъжете, като същевременно предоставя допълнителни права, като например гъвкави схеми на работа.

4 месеца
минимален родителски отпуск на родител
10 работни дни
отпуск по бащинство около раждането на дете
5 работни дни
годишен отпуск за лица, полагащи грижи, за всички работници

Източник: Информационен документ относно новите права за постигане на равновесие между професионалния и личния живот

Укрепване на здравословните и безопасни условия на труд

Здравословните и безопасни условия на труд са една от областите, в които ЕС оказва най-голямо въздействие. Добрите условия на труд са необходими за устойчива и здрава работна сила. За първи път Комисията предприе амбициозен подход „Нулева смъртност“ за пълно премахване на свързаните с работата смъртни случаи в своята Стратегическа рамка за здравословни и безопасни условия на труд за периода 2021—2027 г. В нея се представят пет предложения за защита на работниците от професионални ракови заболявания и други сериозни заболявания чрез значително намаляване на експозицията на работното място, например на азбест и олово.

На срещата на високо равнище по въпросите на здравословните и безопасни условия на труд през май 2023 г. беше потвърдена ефективността на стратегическата рамка на ЕС за здравословни и безопасни условия на труд. Освен това бяха набелязани въпроси, пораждащи нарастващо безпокойство, които се нуждаят от допълнително разглеждане, като психосоциалните рискове и психичното здраве на работното място, както и последиците от изменението на климата.

Подобряване на достъпа до възможности за хората с увреждания

В рамките на стратегията през 2022 г. беше приет пакет за заетостта на хората с увреждания. Тъй като в ЕС работят само половината от 42,8 милиона хора с увреждания в трудоспособна възраст, тези инициативи предоставят насоки на работодателите и публичните органи, като същевременно помагат на повече хора с увреждания да получат достъп до пазара на труда.

След предложението на Комисията от септември 2023 г. Парламентът и Съветът постигнаха споразумение за въвеждането на стандартизирана европейска карта за хора с увреждания, както и за укрепването на европейската карта за паркиране за хора с увреждания. 

Борба с бедността и изграждане на по-приобщаващо общество

Адекватен минимален доход, гарантиращ активно приобщаване

Всеки заслужава да живее достойно на всички етапи от своя живот. Бедността и социалното изключване са пречки пред това право и ние като общество трябва да намерим начини за тяхното преодоляване. Това означава да бъдат създадени стабилни социални предпазни мрежи, които осигуряват адекватно подпомагане на доходите на хората, които изпитват остра нужда от това. Също така трябва да се осигури ефективен достъп до услуги за подпомагане и основни услуги и да се помогне на хората, които могат да работят, да намерят работа. През януари 2023 г. ЕС прие препоръка за подкрепа на държавите членки при постигането на тези цели.

Премахване на бездомничеството

Достъпът до жилища на достъпни цени е повод за нарастващо безпокойство в целия ЕС. На 21 юни 2021 г. на конференция на високо равнище в Лисабон европейските лидери поставиха началото на Европейската платформа за борба с бездомничеството и подписаха Лисабонската декларация относно борбата с бездомничеството, за да съберат данни и да улеснят обмена на добри практики за драстично намаляване на бездомничеството.

Прекъсване на цикъла на детската бедност

Никое дете в Европа не трябва да живее в бедност. За да се гарантира, че децата, изложени на риск от бедност и социално изключване, имат ефективен достъп до ключови услуги като здравеопазване и образование, ЕС прие Стратегията на ЕС за правата на детето и Европейската гаранция за децата.

Следващи стъпки

Въпреки че през последните години бе постигнат значителен напредък към създаването на по-социална Европа, работата ни все още не е приключила.

За да се гарантира, че продължаваме по план, през 2025 г. Комисията ще преразгледа Плана за действие на Европейския стълб на социалните права. Прегледът ще ни позволи да набележим следващите стъпки, които трябва да предприемем, за да постигнем целите си за 2030 г. и да приложим изцяло принципите на Европейския стълб на социалните права.