Přejít na hlavní obsah

Bankovnictví a finance

V důsledku finanční krize přijala EU řadu reforem pro zajištění finanční stability a lepšího dohledu nad finančními trhy. Evropa potřebuje hlubší a integrovanější kapitálové trhy, aby se zvýšily investice a růst. To je cílem navrhované unie kapitálových trhů, plánu na vytvoření skutečného jednotného trhu s kapitálem v EU.

Policies

Vytvořením této unie se dosáhne integrovanějšího trhu kapitálu v EU a diverzifikovanějšího finančního systému, čímž dojde k uvolnění kapitálu v celé Evropě.

Evropská centrální banka je nyní centrálním orgánem dohledu nad bankami v eurozóně. Díky tomuto novému mechanismu budou případné problémy krachujících bank řešeny řádným způsobem a nebude nutné sáhnout po veřejných prostředcích.

Pravidla pro finanční instituce v EU stanoví kapitálové požadavky na banky, zvyšují ochranu vkladatelů a regulují úpadky bank.

Komise chce prohloubit jednotný trh EU v oblasti finančních služeb a zlepšit jeho fungování ve prospěch spotřebitelů a drobných investorů.

Cílem je zlepšit správu finančních nástrojů, investičních fondů a obchodování s cennými papíry, jakož i legislativu, která řeší nadměrnou volatilitu na finančních trzích.

Companies operating in the EU should disclose certain information about their finances and how they operate in reports for transparency purposes.

The Commission wants to boost the role of finance in achieving a greener and more sustainable economy.

New financial technologies (FinTech) can facilitate access to financial services and improve the efficiency of the financial system.