Ugrás a fő tartalomra

Banki és pénzügyi szolgáltatások

A pénzügyi válságból okulva az EU egy sor reformjavaslatot útnak indított annak érdekében, hogy pénzügyi stabilitást biztosítson és javítsa a pénzpiacok felügyeletét. Európának a beruházások és a növekedés ösztönzéséhez mélyebb és integráltabb tőkepiacokra van szüksége. Ezért született a tőkepiaci unióra vonatkozó javaslat, mely arra irányul, hogy az EU-n belül ténylegesen egységes tőkepiac jöjjön létre.

Policies

A tőkepiaci unió révén az EU-n belüli tőkepiac integráltabbá, a pénzügyi rendszer pedig diverzifikáltabbá válik, miközben a tőkeberuházások egész Európában lendületet kapnak.

Az euróövezeten belül jelenleg az Európai Központi Bank (EKB) látja el az összes bank felügyeletét. Az életbe lépett új mechanizmusnak köszönhetően a fizetésképtelenné váló bankokat rendezett módon, közpénzek bevonása nélkül lehet szanálni.

Az uniós pénzügyi intézményekre vonatkozó szabályozás tőkekövetelmények teljesítését írja elő a bankok számára, fokozza a betétesek védelmét, és rendelkezéseket fogalmaz meg bankcsőd esetére.

A Bizottság a pénzügyi szolgáltatások egységes uniós piacának kiteljesítésére törekszik, ami egyaránt szolgálja a fogyasztók és a lakossági befektetők érdekeit.

Jobb irányítás valósul meg a pénzügyi eszközök, az értékpapírokkal való kereskedés és a befektetési alapok terén, és jogszabályok rendezik a pénzpiacok túlzott volatilitását.

Companies operating in the EU should disclose certain information about their finances and how they operate in reports for transparency purposes.

The Commission wants to boost the role of finance in achieving a greener and more sustainable economy.

New financial technologies (FinTech) can facilitate access to financial services and improve the efficiency of the financial system.