Prejsť na hlavný obsah

Bankové a finančné služby

V dôsledku finančnej krízy EÚ prijala súbor reforiem s cieľom zaistiť finančnú stabilitu a zlepšiť dohľad nad finančnými trhmi. Európa potrebuje silnejší a lepšie integrovaný kapitálový trh na stimulovanie investícií a rastu. Toto je cieľom navrhovanej únie kapitálových trhov – plánu na vytvorenie skutočného jednotného kapitálového trhu v EÚ.

Policies

Únia vytvorí lepšie integrovaný kapitálový trh v EÚ a diverzifikovanejší finančný systém, čím sa uvoľní kapitál v celej Európe.

ECB je v súčasnosti ústredným orgánom dohľadu nad bankami v eurozóne. Novým mechanizmom sa zabezpečí riadne riešenie problémov zlyhávajúcich bánk bez verejných finančných prostriedkov.

Pravidlá pre finančné inštitúcie v EÚ stanovujú kapitálové požiadavky pre banky, zlepšujú ochranu vkladateľov a regulujú zlyhania bánk.

Komisia chce prehĺbiť jednotný trh EÚ s finančnými službami a zlepšiť jeho fungovanie v prospech spotrebiteľov a retailových investorov.

Lepšie riadenie finančných nástrojov, obchodu s cennými papiermi a investičných fondov a efektívne právne predpisy na obmedzenie nadmernej volatility na finančných trhoch.

Companies operating in the EU should disclose certain information about their finances and how they operate in reports for transparency purposes.

The Commission wants to boost the role of finance in achieving a greener and more sustainable economy.

New financial technologies (FinTech) can facilitate access to financial services and improve the efficiency of the financial system.