Направо към основното съдържание

Банкови и финансови услуги

В резултат на финансовата криза ЕС предприе редица реформи за гарантиране на финансовата стабилност и за подобряване на надзора на финансовите пазари. Европа се нуждае от по-развити и по-интегрирани капиталови пазари, за да се стимулират инвестициите и растежът. Това е целта на предложението за съюз на капиталовите пазари – план за създаване на истински единен пазар на капитали в ЕС.

Policies

Съюзът ще допринесе за засилване на интеграцията на капиталовия пазар и за по-голяма диверсификация на финансовата система и така ще се освободят капитали в цяла Европа.

ЕЦБ вече е централният надзорен орган за банките в еврозоната. Новият механизъм ще осигури организирано преструктуриране на банките в затруднение, без да се използват публични средства.

Правилата на ЕС за финансовите институции се отнасят до капиталовите изисквания за банките, защитата на вложителите и банковата несъстоятелност.

Комисията иска единният пазар за финансови услуги в ЕС да се интегрира по-дълбоко и да функционира по-добре за потребителите и индивидуалните инвеститори.

По-добро управление на финансовите инструменти, търговията с ценни книжа и инвестиционните фондове и законодателството за справяне с прекомерната нестабилност на финансовите пазари.

Companies operating in the EU should disclose certain information about their finances and how they operate in reports for transparency purposes.

The Commission wants to boost the role of finance in achieving a greener and more sustainable economy.

New financial technologies (FinTech) can facilitate access to financial services and improve the efficiency of the financial system.