Politiky
Díky pravidlům pro označování potravin v Evropské unii mají občané k dispozici ucelené informace o obsahu a složení potravinářských výrobků.
Neustálý pokrok v oblasti moderních biotechnologií. Inovace v potravinářském a zemědělském odvětví.
Za nové potraviny se považují takové potraviny, které nebyly ve významné míře konzumovány v EU před 15. květnem 1997.
Při výrobě a distribuci potravin zastávají důležitou úlohu chemické látky.
Komplexní právní rámec pro zvýšení úrovně bezpečnosti potravin v Evropě.
Plýtvání potravinami představuje nejen etický, ale i hospodářský problém s negativním dopadem na životní prostředí. Plýtvá se totiž omezenými přírodními zdroji.
Pesticid je výrobek, který slouží k ochraně před škodlivými organismy nebo chorobami, k jejich ničení či k jejich regulaci, a zároveň chrání rostliny nebo rostlinné produkty.
Přibližně 5 milionů zemědělců v EU chová hospodářská zvířata k produkci potravin v hodnotě asi 130 miliard eur.
Politika EU v oblasti zdraví zvířat je výsledkem desítek let trvajícího vývoje v boji proti přenosným nákazám zvířat.
Potravinářské přídatné látky, potravinářské enzymy a aromata se rovněž označují jako „látky zlepšující vlastnosti potravin“.
Harmonizace veterinárních požadavků na dovoz spermatu, oocytů a embryí prostých patogenních původců do EU a jejich přemísťování v rámci EU.
Složitá povaha globalizovaného zemědělsko-potravinářského dodavatelského řetězce a ekonomická motivace k dodávání levnějších potravinářských produktů zvyšují možnost podvodů.
EU má jedny z nejpřísnějších norem bezpečnosti potravin na světě, takže spotřebitelé si mohou být jistí nezávadností potravinářských výrobků.
Vedlejší produkty živočišného původu jsou materiály živočišného původu, které lidé nekonzumují.
Evropští občané musí mít přístup k bezpečným, nezávadným a zdraví prospěšným potravinám vyráběným podle těch nepřísnějších norem.
Zabezpečení potravinového řetězce systémem RASFF. Klíčovým nástrojem k zajištění bezpečnosti potravin je od roku 2014 systém včasné výměny informací pro potraviny a krmiva (RASFF).
Evropská komise potvrdila své závazky ve prospěch budoucího rozpočtu na bezpečnost potravin a soudržné a odpovědné politiky v oblasti výživy.
EU a její příslušné orgány odpovídají za ověřování toho, zda podniky dodržují požadavky na prosazování právních předpisů týkajících se zemědělsko-potravinového řetězce.
Mezinárodní obchodní dohody EU přispěly k vypracování mezinárodních norem a předpisů v oblasti bezpečnosti potravin a zdraví zvířat.
Evropská komise sleduje provádění a prosazování právních předpisů EU týkajících se potravin, bezpečnosti krmiv, zdraví zvířat, dobrých životních podmínek zvířat, zdraví rostlin a lidského zdraví.
Vzdělávací iniciativa EK zaměřená na zlepšení znalostí o pravidlech EU týkajících se potravin, krmiv, zdraví a dobrých životních podmínek zvířat, jakož i předpisů týkajících se zdraví rostlin.
Cílem referenčních laboratoří EU (EURL) je zajistit vysoce kvalitní a jednotné testování v EU.
S podporou a úzkou spoluprací zemí EU Komise již více než 40 let prosazuje řádné zacházení se zvířaty, čímž zlepšuje životní podmínky hospodářských zvířat.
Ve prospěch více než 500 milionů Evropanů se každoročně v Evropské unii obchoduje s obrovským množstvím živých zvířat a zboží.
Každý den probíhají v Unii obchodní transakce, jejichž předmětem jsou živá zvířat. EU stanovila veterinární požadavky pro bezpečný převoz těchto zvířat.
Každý den se v rámci EU přemisťují produkty živočišného původu nebo se do EU přivážejí. EU stanovila řadu veterinárních požadavků, které tyto činnosti upravují.
Přijetí harmonizovaných pravidel pro cestování se zvířaty v zájmovém chovu usnadnilo občanům EU a jejich mazlíčkům volný pohyb v rámci Unie.
Holistický přístup EU ke tlumení nákaz zvířat je založen na několika aspektech.
Mezi základní cíle předpisů EU v oblasti identifikace zvířat patří: lokalizace a vysledování zvířat pro veterinární účely.
Zootechnické právní předpisy Unie podporují volný obchod s plemennými zvířaty a jejich genetickým materiálem.
Zdravotní nezávadnost živých zvířat a živočišných produktů vstupujících na území Unie zaručují veterinární kontroly na hranicích.
Unie reguluje uvádění rozmnožovacího materiálu rostlin zemědělských, rostlinných, lesních, ovocných a okrasných druhů a vinné révy na trh v EU.
Cílem pravidel EU týkajících se zdraví rostlin je chránit plodiny, ovoce, zeleninu, květiny, okrasné rostliny a lesy před škodlivými škůdci a chorobami.
Evropská unie vytvořila systém, který uděluje práva duševního vlastnictví pro nové odrůdy rostlin (tzv. odrůdová práva Společenství).