Pāriet uz galveno saturu

Pārtikas nekaitīgums

ES politika pārtikas nekaitīguma jomā aptver visu pārtikas ciklu – no ražotāja līdz patērētājam. Tās mērķis ir garantēt drošu, uzturvielām bagātu pārtiku un dzīvnieku barību, nodrošināt augstus dzīvnieku veselības un labturības un augu aizsardzības standartus, kā arī skaidri informēt par pārtikas produktu izcelsmi, saturu, marķējumu un lietošanu.

Politikas jomas

Eiropas Savienībā piemērojamie marķēšanas noteikumi ļauj iedzīvotājiem iegūt visaptverošu informāciju par pārtikas produktu saturu un sastāvu.

Jauns pārtikas produkts ir definēts kā produkts, kas ES nav nozīmīgā apjomā izmantots cilvēku uzturā pirms 1997. gada 15. maija.

Ķīmiskajām vielām ir būtiska nozīme pārtikas ražošanā un izplatīšanā.

Visaptverošs tiesiskais regulējums pārtikas nekaitīguma līmeņa paaugstināšanai Eiropā.

Pārtikas izšķērdēšana nav tikai ētisks un ekonomisks jautājums – tā arī noplicina jau tā ierobežoto dabas resursu vidi.

Pesticīds ir produkts, kas novērš, iznīcina vai kontrolē kaitīgu organismu (kaitēkli) vai slimību vai aizsargā augus vai augu produktus.

Aptuveni 5 miljoni ES lauksaimnieku audzē dzīvniekus pārtikas ražošanai aptuveni 130 miljardu eiro vērtībā.

ES dzīvnieku veselības politikas izstrāde ir ilgusi gadu desmitiem, un tās pamatā ir cīņa pret pārnēsājamām dzīvnieku slimībām.

Par pārtikas uzlabotājiem dēvē pārtikas piedevas, fermentus un aromatizētājus.

Saskaņotas dzīvnieku veselības prasības no patogēniem brīvas spermas, oocītu un embriju ievešanai un pārvietošanai ES teritorijā.

Mūsu globalizētās agropārtikas piegādes ķēdes kompleksais raksturs un ekonomiskā motivācija nodrošināt lētākus pārtikas produktus palielina krāpšanas iespēju.

ES starptautiskie tirdzniecības nolīgumi ir sekmējuši starptautisku standartu izstrādi pārtikas nekaitīguma, dzīvnieku veselības un tiesību aktu jomā.

Komisijas apmācības iniciatīva, kuras mērķis ir uzlabot zināšanas par ES noteikumiem tādās jomās kā pārtika, dzīvnieku barība, dzīvnieku veselība un labturība, augu veselība.

ES references laboratoriju mērķis ir nodrošināt kvalitatīvu un vienotu testēšanu visā Eiropas Savienībā.

Komisija ar ES dalībvalstu atbalstu un ciešā sadarbībā ar tām jau vairāk kā 40 gadus veicina dzīvnieku labturību, uzlabojot lauksaimniecības dzīvnieku dzīves apstākļus.

ES teritorijā katru dienu tiek tirgoti vai ievesti dzīvi dzīvnieki. ES ir noteikusi dzīvnieku veselības prasības, lai garantētu šo dzīvnieku drošu pārvadāšanu.

ES teritorijā ik dienu tiek ievesti un pārvadāti dzīvnieku izcelsmes produkti. Lai garantētu šo produktu drošumu, ES ir noteikusi virkni prasību attiecībā uz dzīvnieku veselību.

ES pieņemtie saskaņotie noteikumi par ceļošanu ar lolojumdzīvniekiem ir atvieglojusi ES pilsoņu un viņu lolojumdzīvnieku pārvietošanos Savienībā.

ES holistiskā pieeja dzīvnieku slimību kontrolei balstās uz vairākiem aspektiem.

ES noteikumi par dzīvnieku identifikāciju nodrošina dzīvnieku lokalizāciju un izsekošanu veterināriem mērķiem.

ES zootehnikas tiesību akti veicina vaislas dzīvnieku un to ģenētiskā materiāla brīvu tirdzniecību.

Veterinārā robežkontrole ir būtisks faktors, kas nodrošina, ka ES teritorijā ievestie dzīvie dzīvnieki un dzīvnieku izcelsmes produkti ir droši.

ES reglamentē lauksaimniecības augu, dārzkopības, meža, augļaugu un dekoratīvo augu sugu un vīnogulāju reproduktīvā materiāla laišanu tirgū.

ES noteikumi par augu veselību aizsargā kultūraugus, augļus, dārzeņus, ziedus, dekoratīvos augus un mežus no kaitēkļiem un slimībām.