Põhisisu juurde

Toiduohutus

ELi toiduohutuspoliitika hõlmab toidu teekonda talust taldrikule. Selle eesmärk on tagada ohutu ja täisväärtuslik toit ja sööt, loomade tervise ja heaolu ning taimekaitse kõrge tase, kuid ka toidu päritolu, sisalduse ja märgistuse kohta selge teabe esitamine

Poliitika

Euroopa Liidus võimaldavad märgistamiseeskirjad kodanikel saada põhjalikku teavet toiduainete sisalduse ja koostise kohta.

Uuendtoit on määratletud kui toit, mida inimesed ei ole ELis enne 1997. aasta 15. maid märkimisväärses ulatuses tarbinud.

Keemilistel ainetel on toiduainete tootmisel ja turustamisel oluline roll.

Toidu raiskamine ei ole mitte ainult eetiline ja majanduslik probleem, vaid see kahandab ka keskkonnas leiduvate loodusvarade niigi piiratud hulka.

Pestitsiidid aitavad ennetada, hävitada või tõrjuda kahjulikke organisme (kahjureid) või haigusi või kaitsta taimi või taimseid saadusi.

Ligikaudu 5 miljonit ELi põllumajandustootjat kasvatavad loomi toidutootmiseks ligikaudu 130 miljardi euro väärtuses.

ELi loomatervishoiupoliitika on loomade nakkushaiguste vastase võitluse aastakümneid kestnud arengu tulemus.

Loomatervisenõuded, mis on seotud patogeenidest vaba sperma, ootsüütide ja embrüote ELi sisenemise ja seal liikumisega, on ühtlustatud.

Toidutarneahela turvalisus toidu- ja söödaalane kiirhoiatussüsteemi kaudu. Alates 2014. aastast on toidu- ja söödaalane kiirhoiatussüsteem peamine vahend toidu ohutuse tagamiseks tarbijatele.

Euroopa Komisjon teeb tööd tulevase toiduohutuse eelarve ning sidusa ja vastutustundliku toitumispoliitika kehtestamiseks.

ELi rahvusvahelised kaubanduslepingud on aidanud kaasa rahvusvaheliste standardite väljatöötamisele toiduohutuse, loomatervise ja õiguse valdkonnas.

Euroopa Komisjoni koolitusalgatus, mille eesmärk on parandada teadmisi ELi toidu-, sööda-, loomatervist ja loomade heaolu käsitlevatest eeskirjadest ning taimetervist käsitlevatest õigusaktidest.

Euroopa Komisjon on ELi riikide toetusel ja tihedas koostöös edendanud loomade heaolu üle 40 aasta, parandades põllumajandusloomade elu.

Elusloomi tuuakse liitu ja nendega kaubeldakse ELis iga päev. EL on kehtestanud loomatervisenõuded, et kõiki neid loomi oleks võimalik ohutult vedada.

Iga päev veetakse loomseid saadusi ELis või tuuakse ELi. Seda silmas pidades on EL sätestanud rea loomatervisenõudeid.

Lemmikloomadega reisimist käsitlevate ühtlustatud eeskirjade vastuvõtmine on lihtsustanud ELi kodanike ja nende lemmikloomade vaba liikumist liidus.

ELi terviklik lähenemisviis loomataudide tõrjele põhineb mitmel aspektil.

Loomade identifitseerimist käsitlevate ELi eeskirjade põhieesmärgid on järgmised: Loomade lokaliseerimine ja tuvastamine veterinaareesmärkidel, mis on väga tähtis nakkushaiguste tõrjel.

Liidu zootehnikaalaste õigusaktidega edendatakse aretusloomade ja nende geneetilise materjali vaba kaubandust.

EL reguleerib põllukultuuridest, köögi- ja puuviljadest, metsas kasvavatest ja dekoratiivsetest liikidest ja viinamarjaväätidest saadud taimse paljundusmaterjali turustamist, et tagada ELi

ELi taimetervise eeskirjade eesmärk on kaitsta põllukultuure, puuvilju, köögivilju, lilli, ilu- ja metsi kahjulike kahjurite ja haiguste eest.