Preskoči na glavno vsebino

Varnost hrane

Politika EU o varnosti hrane zajema vsa področja od vil do vilic. Namenjena je zagotavljanju varnih, hranljivih živil in krme, visokih standardov zdravja in dobrobiti živali ter varstva rastlin, kakor tudi jasnim informacijam o izvoru, sestavinah in označevanju.

Politike

Novo živilo je opredeljeno kot živilo, ki se pred 15. majem 1997 v EU ni v večjem obsegu uporabljalo za prehrano ljudi.

Kemične snovi so pomembne pri proizvodnji in distribuciji hrane.

Metanje hrane proč ni samo etično in ekonomsko sporno, temveč tudi izčrpava omejene naravne vire.

Pesticidi so sredstvo za preprečevanje, uničevanje ali nadzor škodljivih organizmov (škodljivcev) ali bolezni ali za zaščito rastlin ali rastlinskih proizvodov.

Približno 5 milijonov kmetov v EU vzreja živali za proizvodnjo hrane v vrednosti približno 130 milijard evrov.

Politika EU na področju zdravja živali je rezultat desetletja dolgega razvoja v boju proti prenosljivim živalskim boleznim.

Zahteve v zvezi z zdravjem živali glede vstopa semena, oocitov in zarodkov, prostih patogenov, v EU ter premikov znotraj EU so bile usklajene.

Zaradi kompleksnosti globalne agroživilske dobavne verige in ekonomskih vzgibov za zagotavljanje cenejših živil je več možnosti za goljufije.

Varnost prehranske verige zagotavlja RASFF. Sistem hitrega obveščanja za živila in krmo (RASFF) je od leta 2014 ključno orodje za zagotavljanje varnosti hrane za potrošnike.

EU in njeni pristojni organi so odgovorni za preverjanje skladnosti poslovanja z zahtevami za izvrševanje zakonodaje o agroživilski verigi.

Mednarodni trgovinski sporazumi EU prispevajo k razvoju mednarodnih standardov na področju varnosti hrane, zdravja živali in zakonodaje.

Evropska komisija s podporo in tesnim sodelovanjem držav EU že več kot 40 let spodbuja dobrobit živali, s čimer izboljšuje življenja rejnih živali.

Žive živali vsak dan vstopajo v Unijo, kjer se z njimi tudi trguje. EU je določila zahteve v zvezi z zdravjem živali, da se lahko vse te živali varno premikajo.

Proizvodi živalskega izvora se vsak dan premikajo v EU ali vanjo vstopajo. V zvezi s tem je EU določila vrsto zahtev v zvezi z zdravjem živali.

Sprejetje usklajenih pravil o potovanju s hišnimi živalmi je državljanom EU in njihovim hišnim živalim olajšalo svobodo gibanja znotraj Unije.

Celostni pristop EU k obvladovanju bolezni živali temelji na več vidikih.

Osnovni namen pravil EU o identifikaciji živali je lokalizacija in sledenje živali za veterinarske namene.

Zootehnična zakonodaja Unije spodbuja prosto trgovino s plemenskimi živalmi in njihovim genskim materialom.

Veterinarska mejna kontrola je ključni dejavnik za zagotovitev varnosti živih živali in proizvodov živalskega izvora, ki vstopajo v Evropsko unijo.

EU ureja trženje rastlinskega razmnoževalnega materiala kmetijskih, zelenjavnih, gozdnih, sadnih in okrasnih rastlinskih vrst ter vinske trte.

Pravila EU o zdravju rastlin so namenjena varstvu kmetijskih rastlin, sadja, zelenjave, cvetja in okrasnih rastlin ter gozdov pred škodljivci in boleznimi.

Evropska unija je vzpostavila sistem, ki podeljuje žlahtniteljske pravice Skupnosti za nove rastlinske sorte.