Prejsť na hlavný obsah

Bezpečnosť potravín

Politika EÚ v oblasti bezpečnosti potravín sa vzťahuje na celý životný cyklus potravín – od farmy až po náš stôl. Je navrhnutá tak, aby zaručovala bezpečné a výživné potraviny a krmivá, účinné normy týkajúce sa zdravia a dobrých životných podmienok zvierat a ochrany rastlín, ako aj jasné informácie o pôvode, obsahu a označovaní potravín.

Politiky

V Európskej únii pravidlá označovania umožňujú občanom získať komplexné informácie o obsahu a zložení potravinových výrobkov.

Nové potraviny sú vymedzené ako potraviny, ktoré ľudia v EÚ nekonzumovali vo významnej miere pred 15. májom 1997.

Plytvanie potravinami je nielen etickým a hospodárskym problémom, ale vyčerpáva aj naše obmedzené prírodné zdroje.

Pesticídy chránia rastliny alebo rastlinné produkty pred škodlivými organizmami (škodcami) alebo chorobami tým, že takýchto škodcov alebo choroby odpudzujú, ničia alebo udržiavajú pod kontrolou.

Približne päť miliónov poľnohospodárov EÚ chová zvieratá na výrobu potravín v hodnote približne 130 miliárd EUR.

Politika EÚ v oblasti zdravia zvierat je výsledkom desaťročí trvajúceho vývoja v boji proti prenosným chorobám zvierat.

Harmonizovali sa požiadavky na zdravie zvierat týkajúce sa vstupu spermy, oocytov a embryí bez patogénov do EÚ a ich pohybu v rámci EÚ.

Zložitá povaha nášho globalizovaného agropotravinového dodávateľského reťazca a hospodárska motivácia poskytovať lacnejšie potravinové výrobky zvyšujú možnosť podvodu.

Bezpečnosť potravinového reťazca, ktorú zaručuje systém rýchleho varovania pre potraviny a krmivá (RASFF). Od roku 2014 je systém RASFF kľúčovým nástrojom na zaistenie bezpečnosti potravín pre spotrebiteľov.

Európska komisia sa zaviazala, že v budúcom rozpočte sa bude venovať náležitá pozornosť bezpečnosti potravín a koherentnej a zodpovednej politike v oblasti výživy.

EÚ a jej príslušné orgány sú zodpovedné za to, aby overovali, ako podniky dodržiavajú požiadavky na presadzovanie právnych predpisov týkajúcich sa agropotravinového reťazca.

Medzinárodné obchodné dohody EÚ prispeli k vypracovaniu medzinárodných noriem v oblasti bezpečnosti potravín, zdravia zvierat a práva.

EK monitoruje vykonávanie a presadzovanie právnych predpisov EÚ v oblasti potravín, bezpečnosti krmív, zdravia zvierat, dobrých životných podmienok zvierat, zdravia rastlín a ľudského zdravia.

Európska komisia v úzkej spolupráci s krajinami EÚ podporuje už viac ako 40 rokov dobré životné podmienky zvierat, čím zlepšuje život hospodárskych zvierat.

So živými zvieratami sa v Únii denne obchoduje alebo sa s nimi do Únie vstupuje. EÚ stanovila požiadavky na zdravie zvierat, aby sa všetky tieto zvieratá mohli bezpečne premiestňovať.

Produkty živočíšneho pôvodu denne vstupujú do EÚ alebo sa v rámci nej premiestňujú. V tejto súvislosti EÚ stanovila celý rad požiadaviek na zdravie zvierat.

Prijatie harmonizovaných pravidiel týkajúcich sa cestovania so spoločenskými zvieratami uľahčilo občanom EÚ a ich spoločenským zvieratám využívať slobodu pohybu v rámci Únie.

Holistický prístup EÚ ku kontrole chorôb zvierat je založený na niekoľkých aspektoch.

Základné ciele pravidiel EÚ týkajúcich sa identifikácie zvierat sú: lokalizácia a sledovanie zvierat na veterinárne účely, ktoré majú zásadný význam.

Zootechnické právne predpisy Únie podporujú voľný obchod s plemennými zvieratami a ich genetickým materiálom.

Veterinárna hraničná kontrola je kľúčovým faktorom na zaistenie bezpečnosti živých zvierat a živočíšnych produktov vstupujúcich do Európskej únie.

EÚ reguluje uvádzanie rastlinného množiteľského materiálu poľnohospodárskych, rastlinných, lesných, ovocných a okrasných druhov a viniča na trh.

EÚ vytvorila systém, v ktorom sú nové rastlinné odrody chránené právami duševného vlastníctva (práva Spoločenstva k odrodám rastlín).