Przejdź do treści głównej

Bezpieczeństwo żywności

Unijna polityka bezpieczeństwa żywności obejmuje wszystkie etapy łańcucha żywnościowego, od produkcji do konsumpcji. Jej celem jest dbanie o to, by żywność na europejskich stołach i pasza podawana zwierzętom były bezpiecznie i miały wysoką wartość odżywczą, zapewnienie wysokich norm dobrostanu zwierząt i ochrony roślin, a także zagwarantowanie jasnych informacji na temat pochodzenia i składu żywności oraz jej oznakowania.

Obszary działalności

Nową żywność definiuje się jako żywność, która nie była spożywana przez ludzi na znaczną skalę w UE przed 15 maja 1997 r.

Marnowanie żywności stanowi problem natury etycznej i gospodarczej i oznacza zubożanie ograniczonych zasobów naturalnych.

Pestycydy to środki, które uniemożliwiają rozwój organizmów szkodliwych (agrofagów) lub chorób, niszczą je lub zwalczają, albo środki do ochrony roślin lub produktów roślinnych.

Około 5 mln rolników w UE prowadzi chów zwierząt do celów produkcji żywności o wartości około 130 mld euro.

Polityka UE w zakresie zdrowia zwierząt jest wynikiem zachodzących na przestrzeni dziesięcioleci zmian w sposobach walki z przenośnymi chorobami zwierząt.

Zharmonizowano wymagania w zakresie zdrowia zwierząt dotyczące wprowadzania do UE i transportowania na jej terytorium nasienia, oocytów i zarodków wolnych od czynników chorobotwórczych.

Złożony charakter łańcucha dostaw produktów rolno-spożywczych w czasach globalizacji i względy ekonomiczne sprzyjające podaży tańszych produktów spożywczych zwiększają ryzyko oszustw.

Bezpieczeństwo łańcucha żywnościowego zapewniane jest przez system wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). Od 2014 r. RASFF jest kluczowym narzędziem gwarantującym, że sprzedawana żywność jest bezpieczna.

Międzynarodowe umowy handlowe zawarte przez Unię przyczyniły się do opracowania prawodawstwa oraz międzynarodowych norm w zakresie bezpieczeństwa żywności i zdrowia zwierząt.

Dzięki wsparciu krajów UE i ścisłej współpracy z nimi Komisja Europejska od ponad 40 lat działa na rzecz lepszego dobrostanu zwierząt i lepszej sytuacji zwierząt gospodarskich.

Codziennie żywe zwierzęta trafiają do UE lub są na jej terenie sprzedawane. UE ustanowiła wymogi w zakresie zdrowia zwierząt, tak aby wszystkie zwierzęta były bezpiecznie transportowane.

Produkty pochodzenia zwierzęcego są codziennie transportowane w obrębie UE lub przywożone do UE z innych krajów. W związku z tym UE ustanowiła szereg wymogów dotyczących zdrowia zwierząt.

Przyjęcie zharmonizowanych przepisów dotyczących podróżowania ze zwierzętami domowymi ułatwiło Europejczykom i ich pupilom swobodne przemieszczanie się w obrębie Unii.

Całościowe podejście UE do zapobiegania chorobom zwierząt opiera się na kilku aspektach.

Główne cele przepisów UE dotyczących identyfikacji zwierząt to: lokalizacja i śledzenie zwierząt do celów weterynaryjnych, co ma kluczowe znaczenie...

Unijne przepisy zootechniczne promują wolny handel zwierzętami hodowlanymi i ich materiałem genetycznym.

Weterynaryjna kontrola graniczna jest kluczowym czynnikiem zapewniającym bezpieczeństwo żywych zwierząt i produktów zwierzęcych importowanych do Unii Europejskiej.

UE reguluje wprowadzanie do obrotu materiału przeznaczonego do reprodukcji gatunków roślin rolniczych, warzywnych, leśnych, owocowych i ozdobnych oraz winorośli, zapewniając...