Glavni sadržaj

Europski semestar

Europski semestar je okvir Europske unije za koordinaciju i nadzor gospodarskih i socijalnih politika.

Što je europski semestar?

Europski semestar je godišnji postupak koordinacije gospodarskih i socijalnih politika EU-a. Tijekom semestra države članice EU-a usklađuju svoje proračunske i gospodarske politike s ciljevima i pravilima dogovorenima na razini EU-a.

Cilj je europskog semestra osigurati održiv gospodarski rast, otvaranje radnih mjesta, makroekonomsku stabilnost i zdrave javne financije u cijelom EU-u snažnijom koordinacijom gospodarskih i socijalnih politika.

Kalendar semestra cikličan je i ponavlja se, a počinje u jesen, kad Europska komisija predstavlja gospodarske i socijalne prioritete. Završava u listopadu sljedeće godine, kad države članice EU-a podnose svoje nacrte proračunskih planova. Nakon toga ciklus ponovno započinje.

Okvir europskog semestra

Europski semestar uspostavljen je 2010. kako bi se odgovorilo na potrebu za snažnijim socioekonomskim upravljanjem EU-om i boljom koordinacijom nacionalnih gospodarskih i fiskalnih politika. Financijska kriza 2008. ukazala je na potrebu za takvim postupkom. Kao odgovor na krizu, države članice EU-a pokrenule su opsežnu reformu politika EU-a koja je uključivala:

  • nova rješenja za države članice koje se suočavaju s financijskim poteškoćama, uključujući Europski stabilizacijski mehanizam
  • pomniji fiskalni nadzor nacionalnih proračuna putem reformiranog Pakta o stabilnosti i rastu
  • nove instrumente za sprečavanje i ispravljanje rizičnih makroekonomskih kretanja u okviru postupka u slučaju makroekonomske neravnoteže
  • snažniju koordinaciju politika zapošljavanja, socijalnih politika i politika rasta te
  • uvođenje europskog semestra, godišnjeg ciklusa planiranja zahvaljujući kojem se usklađuju rasporedi različitih postupaka koordinacije.

Europski semestar osigurava zajedničku analizu i ocjenjivanje nacionalnih gospodarskih, socijalnih i proračunskih politika, dok se s tim politikama prethodno postupalo odvojeno. U obliku je posebnog jednogodišnjeg ciklusa. U prvoj fazi države članice EU-a raspravljaju o svojim gospodarskim i proračunskim planovima i dogovaraju ključne prioritete. U drugom dijelu ciklusa, tzv. „nacionalnom semestru”, očekuje se da države članice usklade nacionalne politike, a posebno nacionalne proračune za sljedeću godinu. Europska komisija ima važnu ulogu u europskom semestru jer ocjenjuje nacrte proračuna koje joj dostavljaju države članice i pruža im smjernice.

Prvi ciklus europskog semestra započeo je u siječnju 2011., kad je Komisija objavila godišnji pregled rasta i Zajedničko izvješće o zapošljavanju. Noviji ciklusi semestra počinju u studenome, a „nacionalni semestar” traje od lipnja do listopada.

U usporedbi s prethodnim okvirima za koordinaciju, europski semestar omogućuje sljedeće:

  • redovitije praćenje
  • koordiniranije mjere za suočavanje sa zajedničkim poteškoćama
  • brži odgovor u slučaju problema
  • veću transparentnost među državama članicama
  • veću uključenost Europskog parlamenta i nacionalnih zakonodavnih tijela, socijalnih partnera i drugih relevantnih dionika na svim razinama.

Saznajte više o okviru europskog semestra

Raspored europskog semestra

Semestar slijedi jasan raspored. Osim službenih koraka opisanih u nastavku, Europska komisija tijekom cijele godine održava redoviti dijalog s državama članicama i dionicima.

  1. Studeni
    Jesenski paket europskog semestra

    Ciklus europskog semestra počinje u studenom, kad Europska komisija predstavlja jesenski paket europskog semestra. Time se utvrđuju opći socijalni i gospodarski prioriteti i državama članicama se pružaju političke smjernice za nadolazeće razdoblje.

    Jesenski paket obično uključuje: 

    • godišnji pregled održivog rasta, u kojem se utvrđuju opći prioriteti gospodarske i socijalne politike i politike zapošljavanja za Europsku uniju tijekom sljedećih 12 do 18 mjeseci prema procjeni Europske komisije
    • mišljenja o nacrtima proračunskih planova država članica u europodručju u kojima se iznosi Komisijina ocjena usklađenosti nacrta proračuna država članica za sljedeću godinu s gospodarskim i fiskalnim pravilima EU-a, uključujući krovnu komunikaciju
    • prijedlog preporuke Vijeća o ekonomskoj politici europodručja u kojem se iznose savjeti o pitanjima koja utječu na funkcioniranje europodručja u cjelini
    • Izvješće o mehanizmu upozoravanja kojemu je cilj otkriti, spriječiti i ispraviti makroekonomske neravnoteže koje ometaju pravilno funkcioniranje gospodarstava država članica, ekonomske i monetarne unije ili Unije u cjelini
    • izvješća o nadzoru nakon provedbe programa kojima se procjenjuje sposobnost otplate država članica koje su koristile programe financijske pomoći
    • prijedlog Zajedničkog izvješća o zapošljavanju, u kojem se analiziraju ključna kretanja u području zapošljavanja i socijalnih pitanja u EU-u, zajedno s odgovorima politika nacionalnih vlada.

    Jesenski paket 

  2. Od siječnja do ožujka
    Vijeće usvaja zaključke i smjernice

    Dokumenti jesenskog paketa šalju se Europskom parlamentu i Vijeću Europske unije.

    U razdoblju od siječnja do veljače Vijeće raspravlja i usvaja zaključke o godišnjem pregledu održivog rasta i Izvješću o mehanizmu upozoravanja. Također odobrava, s eventualnim izmjenama, nacrt preporuke Vijeća za europodručje. Preporuka se zatim podnosi Europskom vijeću.

    Vijeće u ožujku usvaja Zajedničko izvješće o zapošljavanju sa zaključcima. Europsko vijeće potvrđuje nacrt preporuke Vijeća o ekonomskoj politici europodručja. Na temelju toga čelnici i čelnice EU-a pružaju zajedničke smjernice za srednjoročne fiskalno-strukturne planove koji se trebaju donijeti u travnju. Osim toga, Komisija nudi smjernice za fiskalnu politiku kao temelj pripreme tih nacionalnih planova.

    Europski parlament raspravlja i o godišnjem pregledu održivog rasta, uz mogućnost objavljivanja izvješća na vlastitu inicijativu.

  3. Travanj
    Države članice podnose svoje planove politike na evaluaciju

    Do kraja travnja države članice Komisiji na evaluaciju podnose svoje srednjoročne fiskalne strukturne planove ili povezana godišnja izvješća o napretku. U tim se dokumentima opisuje višegodišnje kretanje neto rashoda s ciljem smanjenja nacionalnog duga ili njegova održavanja na razboritim razinama. U strukturnim planovima detaljno se navode i reforme i javna ulaganja koje zemlje namjeravaju donijeti kako bi poboljšale održivost i rast i rješavaju se glavni izazovi utvrđeni u kontekstu europskog semestra.

    Od 2024. srednjoročnim fiskalnim strukturnim planovima zamijenjeni su prijašnji nacionalni programi reformi i programi stabilnosti ili konvergencije u okviru revizije gospodarskog upravljanja. Planovi obuhvaćaju razdoblje od najmanje četiri godine, ovisno o duljini nacionalnog zakonodavnog razdoblja.

    Očekuje se da će države članice tijekom izrade planova politika ili izvješća o napretku uzeti u obzir smjernice izdane u obliku preporuka za pojedine zemlje (usp. lipanj – srpanj), preporuku Vijeća o ekonomskoj politici europodručja i dodatne smjernice Komisije za fiskalnu politiku (usp. siječanj – ožujak).

  4. Svibanj
    Proljetni paket europskog semestra

    Komisija predstavlja proljetni paket europskog semestra koji državama članicama pruža gospodarske i fiskalne smjernice nakon ocjene srednjoročnog fiskalnog strukturnog plana ili povezanog izvješća o napretku.

    Proljetni paket obično uključuje:

    • komunikaciju u kojoj su sažeti glavni elementi paketa
    • izvješća za pojedine zemlje za sve države članice u kojima se analizira njihovo gospodarsko i socijalno stanje
    • preporuke za pojedine zemlje u kojima se pružaju smjernice o tome kako na odgovarajući način odgovoriti na nove i postojeće izazove i ostvariti ključne ciljeve politike
    • izvješća o nadzoru nakon provedbe programa kojima se procjenjuje sposobnost otplate država članica koje su koristile programe financijske pomoći
    • prijedlog smjernica za zapošljavanje u kojem se predstavljaju zajednički prioriteti nacionalnih politika zapošljavanja.

    Proljetni paket

  5. U lipnju i srpnju
    Vijeće raspravlja o preporukama za pojedine zemlje i donosi ih

    Vijeće u lipnju raspravlja o predloženim preporukama za pojedine zemlje i postiže dogovor o konačnoj verziji. Tijekom tih rasprava države članice mogu iznijeti primjedbe o svojim srednjoročnim fiskalnim strukturnim planovima. Nakon što dobije odobrenje Europskog vijeća, Vijeće u srpnju službeno donosi preporuke.

    Preporuke za pojedine zemlje

  6. Od kolovoza do listopada
    Provođenje preporuka za pojedine zemlje u praksi

    Države članice pozivaju se da provedu preporuke za pojedine zemlje i uključe ih u planove reformi, javnih ulaganja i nacionalne proračunske planove za sljedeću godinu. Države članice europodručja Komisiji dostavljaju svoje nacrte proračuna do sredine listopada, prije sljedećeg jesenskog paketa. Komisija procjenjuje planove u odnosu na zahtjeve Pakta o stabilnosti i rastu, dogovoreno kretanje neto rashoda i preporuke za pojedine zemlje.

    Na kraju godine države članice dovršavaju svoje nacionalne proračune uzimajući u obzir mišljenja Komisije o nacrtima proračunskih planova iz novog jesenskog paketa.

    Nakon toga europski semestar završava i započinje novi ciklus.

    Provedba preporuka europskog semestra

Europski semestar u vašoj zemlji

Pronađite izvješća, preporuke i nacionalne programe za pojedine zemlje