Europejskie Centra Konsumenckie (ECK) to organy współfinansowane przez UE, które radzą i pomagają obywatelom UE w zakresie praw konsumenckich w przypadku zakupów transgranicznych na jednolitym rynku.
W marcu 2020 r. Centra odpowiedziały na 15 tys. zapytań konsumentów, z których wiele dotyczyło wpływu koronawirusa na zakupione usługi lub towary. Jest to około 5 tys. zapytań więcej niż w tym samym miesiącu rok wcześniej. Wskaźniki liczby zapytań na tydzień, śledzone od początku roku, rosną nieustająco od połowy lutego.
Zapytania konsumentów związane z pandemią dotyczą głównie transportu pasażerskiego, usług związanych z zakwaterowaniem (hotele i pensjonaty) oraz zorganizowanych wyjazdów wakacyjnych, ale wątpliwości dotyczą również wielu innych sektorów.
Komisja utworzyła specjalną, wielojęzyczną stronę internetową poświęconą wpływowi COVID-19 na wiele z tych kwestii.
ECK odpowiadają na pytania konsumentów, a także ostrzegają ich przed fałszywymi produktami farmaceutycznymi, podróbkami masek i środków odkażających oraz przed innymi oszustwami związanymi z COVID-19. Centra regularnie informują krajowe organy ochrony konsumentów i Komisję o wykrytych oszustwach. Więcej informacji na temat skoordynowanych działań przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom oszukującym konsumentów w związku z koronawirusem można znaleźć tutaj.
ECK pracują zdalnie i można się z nimi skontaktować za pomocą ich stron internetowych i e-mailem. Szczegółowe informacje są dostępne tutaj:
Komisja zarządza również platformą internetowego rozstrzygania sporów, aby pomóc konsumentom i przedsiębiorcom w rozstrzyganiu sporów na drodze pozasądowej. Komisja zachęca do korzystania z platformy konsumentów, którzy nie uzyskali zadowalającej odpowiedzi od sprzedawcy.
Sieć ECK radzi: 8 sposobów, jak kupować bezpiecznie w sieci w czasach koronawirusa
- Informacje o ewentualnej dostępności produktów medycznych, które zapobiegają koronawirusowi lub go leczą, czerp tylko z oficjalnych źródeł
- Uważaj na fałszywe domeny, które udają prawdziwe strony, żeby oszukać klientów
- Szukaj informacji o sprzedawcy, np. danych kontaktowych, oraz wiarygodnych recenzji innych konsumentów na jego temat
- Zapoznaj się z informacjami o dostawie na stronie internetowej firmy i pamiętaj, że dostawa może teraz trwać dłużej ze względu na utrudnienia na granicach
- Uważnie przeczytaj warunki usługi, aby nie wpaść w pułapkę subskrypcji, np. zapisując się na internetowe zajęcia fitness lub języków obcych
- Zastanów się, zanim podasz swoje dane osobowe bez konkretnego powodu, rzekomo po to, aby móc uzyskać informacje o produkcie lub usłudze
- Postępuj zgodnie z instrukcją właściwego stosowania produktu. Jeśli to możliwe, np. w przypadku produktów do farbowania włosów, wykonaj test na małej powierzchni
- W przypadku niezadowolenia z produktu pamiętaj, że co do zasady masz prawo odstąpić od umowy i zwrócić towar w ciągu 14 dni.
Kontekst
Europejskie Centra Konsumenckie są dostępne we wszystkich państwach członkowskich UE oraz w Norwegii, Islandii i Wielkiej Brytanii (przynajmniej do końca 2020 r.). Sieć Europejskich Centrów Konsumenckich uczy konsumentów o ich prawach za pomocą kampanii na temat korzyści płynących z jednolitego rynku w przypadku zakupów w innym kraju i wspiera ich w sporach transgranicznych. Rok 2020 jest szczególny dla sieci ECK, ponieważ w tym roku mija 15 lat od jej utworzenia. Przez wszystkie te lata z usług sieci skorzystało ponad 1 mln konsumentów, głównie w swoim języku ojczystym i nieodpłatnie.
Więcej informacji o tym, jak działa sieć Europejskich Centrów Konsumenckich, i o jej osiągnięciach oraz link do strony ECK w swoim kraju możesz znaleźć tutaj.