Ugrás a fő tartalomra

Az Európai Fogyasztói Központok Hálózata és a Covid19-járvány

A központhoz beérkező fogyasztói megkeresések száma jelentősen emelkedett 2020. február közepe óta a Covid19-járványhoz kapcsolódó aggodalmak miatt.

Az Európai Bizottság által társfinanszírozott Európai Fogyasztói Központok tanácsokkal szolgálnak és segítséget nyújtanak az uniós polgároknak azokkal a fogyasztói jogokkal kapcsolatban, amelyek az egységes piacon megilletik őket, ha hazájukon kívül, más tagországban vásárolnak.

2020 márciusában a központok 15 ezer fogyasztói megkeresést válaszoltak meg, körülbelül 5000-rel többet, mint tavaly márciusban. A megkeresések jelentős része arra vonatkozott, hogyan érinti a koronavírus miatt kialakult helyzet a megvásárolt termékeket vagy szolgáltatásokat. Az év eleje óta feljegyzett adatok tanúsága szerint a heti összesítésekben február közepétől folyamatos növekedés volt tapasztalható.

A megkeresések elsősorban az utasszállítás, a szálláshely-szolgáltatás (például hotelek és panziók) és a szervezett utazási formák területére irányulnak, de az üzleti szféra sok más ágazatával kapcsolatban is folyamatosan érkeznek a világjárvány nyomán felmerülő fogyasztói kérdések.

Graph showing business sectors generating most coronavirus queries
Data below relates to queries received before 1st April 2020

A Bizottság többnyelvű weboldalt hozott létre, amely a Covid19-járvány következményeiről hivatott tájékoztatást nyújtani az említett területeken.

A fogyasztói megkeresések fogadásán túl az Európai Fogyasztói Központok feladata az is, hogy felhívják a figyelmet a hamis gyógyszerkészítmények, védőmaszkok, fertőtlenítőszerek és a koronavírushoz kapcsolódó más visszaélések veszélyeire. A beazonosított esetekről a központok rendszeresen értesítik a nemzeti fogyasztóvédelmi hatóságokat és a Bizottságot. A koronavírus okozta válsághelyzetet kihasználó tisztességtelen kereskedők elleni összehangolt fellépésről itt lehet bővebben tájékozódni.

Az Európai Fogyasztói Központok a távmunkának köszönhetően továbbra is ellátják feladataikat, és honlapjukon keresztül vagy e-mailben várják a megkereséseket. Részletekért kattintson ide.

A Bizottság létrehozott egy online vitarendezési platformot is, hogy elősegítse a kereskedők és a fogyasztók közötti jogviták bíróságon kívüli rendezését. Arra biztatja a fogyasztókat, hogy éljenek ezzel a lehetőséggel, ha nem kapnak kielégítő választ a kereskedőtől.

Biztonságos online vásárlás a koronavírus idején – 8 jótanács az Európai Fogyasztói Központok hálózatától

  • Kizárólag a hivatalos információs csatornákon keresztül tájékozódjon a koronavírus megelőzésére vagy gyógyítására szolgáló gyógyászati termékek állítólagos hozzáférhetőségéről.
  • Legyen óvatos: egyes hamis weboldalak első pillantásra hivatalosnak tűnő doménneve megtévesztő lehet.
  • Nézzen utána az eladóra vonatkozó információknak, például ellenőrizze elérhetőségeit, és keressen róla megbízható fogyasztói véleményeket.
  • Olvassa el az eladó weboldalán feltüntetett kézbesítési információkat, és tartsa szem előtt, hogy a kiszállítás a jelenlegi határforgalom-korlátozások miatt hosszabb időt vehet igénybe.
  • Olvassa el figyelmesen a szerződési feltételeket, hogy elkerülhesse az ún. előfizetési csapdákat (például amikor online fitness- vagy nyelvtanfolyamra iratkozik be).
  • Legyen körültekintő, ha különösebb indok nélkül személyes adatai megadását kérik ahhoz, hogy egy termékről vagy szolgáltatásról tájékoztatáshoz jusson.
  • Mindig kövesse a használati utasítást, és ha lehetséges, pl. a hajfestékek esetében, végezzen használat előtt allergiavizsgálatot.
  • Amennyiben elégedetlen egy adott termékkel, ne feledje, hogy főszabály szerint 14 napon belül jogában áll elállni a vásárlástól, és a terméket visszaküldeni.

Háttér

Valamennyi uniós tagállamban, valamint Norvégiában, Izlandon, és (legalább 2020 végéig) az Egyesült Királyságban is működik Európai Fogyasztói Központ. Az Európai Fogyasztói Központok hálózata színvonalas, az egységes piac előnyeit ismertető kampányok keretében tájékoztatással szolgál a fogyasztóknak arról, hogy milyen jogok illetik meg, amikor más tagországokban vásárolnak, valamint segítséget nyújt nekik az ezekhez az ügyletekhez kapcsolódó jogvitákban. 2020 különleges év a hálózat számára, mivel idén ünnepli létrehozásának 15. évfordulóját. Az elmúlt másfél évtizedben a hálózat több mint 1 millió fogyasztónak nyújtott támogatást, legtöbb esetben ezt a hozzá fordulók saját nyelvén és térítésmentesen tette.

Ha szeretne bővebben tájékozódni az Európai Fogyasztói Központok Hálózatának működéséről és eredményeiről, vagy el szeretne jutni a hazájában működő Európai Fogyasztói Központ honlapjára, kattintson ide.