Põhisisu juurde

Euroopa tarbijakeskuste võrgustik ja COVID-19

Tarbijapäringute arvu järsk kasv Euroopa tarbijakeskustes alates 2020. aasta veebruari keskpaigast osutab COVID-19ga seotud muredele.

Euroopa tarbijakeskused on ELi kaasrahastatud keskused, mis annavad ELi kodanikele nõu ja abi seoses tarbijaõigustega, mida nad saavad kasutada ühtsel turul piiriüleseid oste tehes.

Märtsis 2020 vastasid nad 15 000 tarbijapäringule, millest paljud olid seotud koroonaviiruse mõjuga ostetud teenusele või kaubale. See on umbes 5000 päringut rohkem kui sama kuu jooksul 2019. aastal. Alates aasta algusest registreeritud iganädalased suundumused on alates veebruari keskpaigast pidevalt suurenenud.

Kõige enam mõjutatud valdkonnad on reisijatevedu, majutusteenused (nt hotellid ja kodumajutuskohad) ning puhkusepaketid, kuid pandeemiaga seotud tarbijapäringuid tuleb palju ka teistest ettevõtlussektoritest.

Graph showing business sectors generating most coronavirus queries
Data below relates to queries received before 1st April 2020

Komisjon on loonud mitmekeelse veebilehe COVID-19 mõju kohta paljudes neis valdkondades.

Lisaks tarbijate küsimustele vastamisele hoiatavad Euroopa tarbijakeskused tarbijaid võltsitud ravimite, kaitsemaskide ja desinfektsioonivahendite ning muude COVID-19ga seotud pettuste eest. Nad teavitavad avastatud pettustest korrapäraselt riiklikke tarbijakaitseameteid ja komisjoni. Siit leiate lisateavet tarbijaid seoses koroonaviirusega petta üritavate kauplejate vastase koordineeritud tegevuse kohta.

Euroopa tarbijakeskused jätkavad kaugtööd ja nendega saab ühendust võtta nende veebisaidi või e-posti teel. Täpsemat teavet leiab siit.

Komisjon haldab ka vaidluste veebipõhise lahendamise platvormi, et aidata tarbijatel ja kauplejatel lahendada oma vaidlusi kohtuväliselt. Komisjon julgustab tarbijaid platvormi kasutama, kui neil ei õnnestu saada kauplejalt rahuldavat vastust.

Euroopa tarbijakeskuste võrgustiku kaheksa põhinäpunäidet selle kohta, kuidas koroonaviiruse puhangu ajal ohutult internetis oste teha

  • Otsige teavet koroonaviirust ennetavate või ravivate farmaatsiatoodete kättesaadavuse või olemasolu kohta ametlikest teabekanalitest.
  • Olge ettevaatlik võltsdomeeninimede suhtes, mis võivad tunduda vägagi tõelised, kuid pole seda.
  • Vaadake, millist teavet on müüja kohta saadaval, nt tema kontaktandmed või usaldusväärsed tarbijaarvustused.
  • Tutvuge kaupleja veebisaidil oleva teabega kauba kättetoimetamise kohta ja pidage meeles, et praegu võib see erinevate piiriületuspiirangute tõttu kauem aega võtta.
  • Lugege tähelepanelikult tingimusi, et mitte langeda liitumislõksu ohvriks, nt veebis pakutavate treeningute või keelekursuste tellimisel.
  • Olge ettevaatlik, kui teilt küsitakse toote või teenuse kohta teabe saamiseks konkreetse põhjuseta isikuandmeid.
  • Järgige toote nõuetekohase kasutamise juhiseid ja katsetage väikest kogust toodet võimaluse korral enne nahal, nt juuksevärvide puhul.
  • Kui te pole tootega rahul, on teil põhimõtteliselt õigus lepingust taganeda ja kaup 14 päeva jooksul tagastada.

Taust

Euroopa tarbijakeskused asuvad kõigis ELi liikmesriikides, Norras ja Islandil ning vähemalt kuni 2020. aasta lõpuni Ühendkuningriigis. Euroopa tarbijakeskuste võrgustik korraldab tarbijatele teabekampaaniaid nende õiguste kohta ning ühtse turu eeliste kohta piiriüleste ostude tegemisel, ning aitab neil piiriüleseid vaidlusi lahendada. 2020. aasta on võrgustikule eriline aasta, kuna tähistatakse selle 15. aastapäeva. Võrgustikult on alates selle loomisest abi saanud rohkem kui miljon tarbijat ning peamiselt oma emakeeles ja tasuta.

Lisateavet Euroopa tarbijakeskuste võrgustiku toimimise ja selle saavutuste kohta ning teie riigis tegutseva Euroopa tarbijakeskuse veebisaidi lingi leiate siit.