Pāriet uz galveno saturu

ECC-Net un Covid-19

Kopš 2020. gada februāra vidus būtiski pieaudzis patērētāju sūdzību skaits Eiropas Patērētāju centriem, tā atspoguļojot Covid-19 izraisītās problēmas patērētājiem.

Eiropas Patērētāju centri ir ES līdzfinansētas struktūras, kas ES iedzīvotājiem sniedz padomus un palīdzību saistībā ar patērētāju tiesībām, kad viņi vienotajā tirgū iepirkušies pāri robežām.

2020. gada martā šie centri atbildēja uz 15 000 patērētāju pieprasījumiem, no kuriem vairums bija saistīti ar koronavīrusa krīzes ietekmi uz viņu iegādāto pakalpojumu vai preci. Salīdzinājumā ar 2019. gada martu pieprasījumu skaits pieaudzis par apmēram 5000. Nedēļas tendences, ko reģistrē kopš gada sākuma, ir nemitīgi pieaugušas kopš februāra vidus.

Vissmagāk skartās nozares ir pasažieru pārvadājumi, izmitināšanas pakalpojumi (piemēram, viesnīcas) un kompleksie ceļojumi, tomēr pandēmijas izraisīti patērētāju pieprasījumi ir saistīti arī ar daudzām citām uzņēmējdarbības nozarēm.

Graph showing business sectors generating most coronavirus queries
Data below relates to queries received before 1st April 2020

Komisija ir daudzās valodās izveidojusi īpašu tīmekļa lapu par Covid-19 ietekmi uz daudzām dzīves jomām.

Papildus patērētāju pieprasījumu izskatīšanai Eiropas Patērētāju centri arī brīdina patērētājus par viltotām zālēm, maskām un dezinfekcijas līdzekļiem un citu ar Covid-19 saistītu krāpšanu. Tie regulāri informē par patērētāju aizsardzību atbildīgās valsts iestādes un Komisiju par krāpšanas gadījumiem, ko tie pamanījuši. Plašāka informācija par koordinētu vēršanos pret negodīgiem tirgotājiem, kas mēģina izmantot koronavīrusa krīzi, ir pieejama te.

Eiropas patērētāju centri turpina strādāt attālināti, un ar tiem var sazināties to tīmekļa lapā vai pa e-pastu. Sīkāka informācija pieejama te.

Komisija pārvalda arī platformu strīdu izšķiršanai tiešsaistē. Mērķis ir patērētājiem un tirgotājiem palīdzēt atrisināt strīdus ārpus tiesas šeit. Komisija aicina patērētājus izmantot šo platformu, ja tirgotāja sniegtā atbilde ir neapmierinoša.

Astoņi EEC-Net padomi, kā koronavīrusa krīzes laikā droši iepirkties tīmeklī

  • Paļaujieties uz oficiāliem informācijas avotiem par tādu medicīnas preču pieejamību, kas noder koronavīrusa profilaksei vai ārstēšanai.
  • Uzmanieties no krāpnieku domēniem, kas veidoti tā, lai izskatītos likumīgi un jūs piemānītu.
  • Izpētiet informāciju par pārdevēju, piemēram, kontaktinformāciju un uzticamas atsauksmes par pārdevēju.
  • Tirgotāja tīmekļa vietnē izlasiet informāciju par piegādi un paturiet prātā, ka pašlaik tā var aizņemt vairāk laika dažādu robežšķērsošanas ierobežojumu dēļ.
  • Rūpīgi izlasiet tirgotāja noteikumus, lai nejauši neiekristu kādās abonēšanas “lamatās”, piemēram, kad abonējat dalību tiešsaistes vingrošanas grupās vai tiešsaistes valodu kursus.
  • Uzmanieties situācijās, kad jums bez īpaša iemesla liek ievadīt persondatus, lai jūs varētu saņemt informāciju par kādu preci vai pakalpojumu.
  • Ievērojiet preces lietošanas instrukciju un, ja iespējams, vispirms preci izmēģiniet (piemēram, ar matu balinātāju vispirms baliniet tikai šķipsnu).
  • Ja neesat ar preci apmierināts, atcerieties, ka principā jums ir tiesības no tās atteikties un preci atdot atpakaļ 14 dienu laikā.

Konteksts

Eiropas Patērētāju centri ir visās ES dalībvalstīs, kā arī Norvēģijā, Islandē un Apvienotajā Karalistē, un tie pastāvēs vismaz līdz 2020. gada beigām. ECC-Net izglīto patērētājus par viņu tiesībām, rīkojot kvalitatīvas informēšanas kampaņas par vienotā tirgus priekšrocībām pārrobežu pirkumu veicējiem, un palīdz patērētājiem risināt pārrobežu strīdus. 2020. gadā šis tīkls atzīmē darbības 15 gadskārtu. Kopš izveidošanas tīkls ir palīdzējis vairāk nekā miljonam patērētāju. Vairumā gadījumu tas darīts patērētāja dzimtajā valodā un par velti.

Vairāk par to, kā ECC-Net darbojas, un par tā sasniegumiem varat uzzināt te (tur ir arī saite uz Eiropas patērētāju centru jūsu valstī).